Pethő Csaba a legjobb hangszeres szólista díjat kapta a 11. nemzetközi ifjúsági jazzversenyen
Fotó: Facebook/IYJCAF/Sólyom Sándor Photography
Több alkalommal is elismerték már a marosvásárhelyi születésű, Budapesten tanuló Pethő Csaba gitártehetségét. A frissen díjazott fiatal zenész a jazz műfajjal való megismerkedésről, alkotásról, a külföldi tanulmányok és hazai koncertprogram összehangolásáról beszélt a Krónikának.
2019. április 25., 14:192019. április 25., 14:19
2019. április 25., 14:242019. április 25., 14:24
– Nemrég megkaptad a legjobb hangszeres szólista díját a 11. nemzetközi ifjúsági jazzversenyen és -fesztiválon, a marosvásárhelyi rendezvényen neves szakemberekből álló zsűri értékelte a zenei teljesítményed. Ennek fényében hogyan fogadtad az elismerést?
– Nagyon örültem neki. Ez a fesztivál és verseny fontos szerepet tölt be az életemben, hiszen itt, a szülővárosomban találkoztam először testközelből a jazz műfajjal. Három évvel ezelőtt vettem részt először, akkor csak hallgatóként, rá egy évre Béni Dorottyát kísértem gitáron, egy évvel ezelőtt pedig szólókategóriában indultam, illetve a Spontaneous Plannel is versenyeztünk.
A marosvásárhelyi megmérettetés egyik nagyon jó része a zsűri értékelése, amely közvetlenül az aznapi versenyprodukciók után következik, ahol minden egyes zsűritag hosszan kifejti véleményét az előadásról a versenyzőkkel szemtől szemben, a nyilvánosságtól elvonulva.
– A hónap elején közzétettél egy olyan hírt a Facebook-oldaladon, hogy az év felfedezettje lettél. Ez mit jelent pontosan, hol tüntettek ki?
– Ez a díj a 2018-as évre vonatkozik. Októberben részt vettem a Ștefan Vannai szervezte Jazz Napocensis versenyen, ahol ugyancsak a legjobb hangszeres díját nyertem.
– Ezek szerint a gitártehetséged több alkalommal is díjazták már. Mióta játszol, és milyen gyakorisággal?
– Tíz éve kezdtem el gitározni, azóta játszom is. Sok fellépésem volt már különböző formációkkal és szólóban is. Itt szeretném kiemelni, hogy a Vecker zenekarban eltöltött idő és a Dósa Noémivel alkotott duónk adott nekem nagyon sok rutint a színpadon. A fellépések gyakorisága változó és kiszámíthatatlan, de szerencsére akadnak meghívások, és azt csinálhatom, amit szeretek.
– Vecker, Gabriel, Spontaneous Plan – ezekhez az együttesekhez fűződik a neved. Jelenleg milyen szerepet töltesz be ezen zenekarok életében?
– A Vecker egy leállt projekt, 6 évig zenéltünk együtt, de más irányba vitt minket az élet. A Gabriel zenekarban a 2018-as szezonban működtem közre gitárosként, jelenleg más gitárossal játszanak. A Spontaneous Plan egy éve alakult. A 10. nemzetközi ifjúsági jazzfesztiválon debütáltunk Marosvásárhelyen.
A zenekar tagjai: Dósa Noémi – ének, Siklai István – basszusgitár, Kolláth István – dob, és jómagam gitáron működöm közre.
– Még a Vecker zenekar megszűnése előtt, 2017-ben megnyertétek a Legszebb Erdélyi Magyar Dal 25 év alatti kategóriáját.
– A Pillantás című dallal nyertük ezt az elismerést. Ez a legelső olyan szerzeményem, amelyhez szöveget is írtam. De a sikerhez hozzátartozik Nemes Tibor előadása, és Kovács Norbert produceri munkája. A díjátadó októberben volt, ha jól emlékszem. Ezután még volt egy karácsonyi miniturnénk, ami az utolsó megmozdulás volt a Vecker zenekar részéről.
– A budapesti Bartók Béla Konzervatóriumban tanulsz, de nagyon sok fellépést vállalsz itthon. Hogyan osztod be az időd, nehéz megszervezni a koncerteket?
– Nagyon sokat utazom Budapest és Erdély között. A fellépések miatt is, de a Bartók-konzin kívül a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémiára is járok, bár távoktatáson, de ez azt jelenti, hogy havonta egyszer egy hétvégén Kolozsvárra kell utaznom órát hallgatni.
Szerencsére a szüleim is támogatnak ebben, amit nagyon köszönök nekik.
– Sok erdélyi zenész tanul Magyarországon, és végül ott építik fel karrierjüket. Neked mi a célod, hazatérsz a diplomáddal?
– Ez így van.
Én még nem tudom, hogy a tanulmányaim befejezése után hol fogok élni. De remélem, hogy zenélni minél több helyen lesz alkalmam.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!