Különleges helyszínen, a Tarnicai-tónál forgatta első videóklipjét a Manó és Gregor zenekar
Fotó: képernyőmentés
Üde színfolt a hazai zenei palettán a Mano&Gregor zenekar, amely az indie-folk stílust szeretné meghonosítani Erdélyben. Az együttest alapító két fiatal, Ráduly Botond Manó és Petri Gergő mesélt a Krónikának frissen forgatott videóklipjükről, a zenekar választott stílusáról, barátságukról, újra és újra kereszteződő zenei pályájukról.
2022. július 23., 19:302022. július 23., 19:30
Látványos, izgalmas képi világ és üde, fiatalos hangzás jellemzi a Mano&Gregor erdélyi zenekart, amely néhány napja debütált a Tárnica-tónál Warm Freeze (Meleg fagy) címmel forgatott klipjével, amely néhány héttel bemutatása után már közel nyolcezres nézettségnél jár.
Az együttes alapítói, Ráduly Botond Manó és Petri Gergő nem ismeretlenek a hazai, sőt a külföldi közönség számára sem, hiszen előbbi magyarországi és romániai tehetségkutatók révén is hírnevet szerzett, míg a Gregor művésznevet használó Petri Gergő volt a Selfish Murphy, a Whisperblast és a kolozsvári Knock Out tagja is. A zenekar tagjai még Kis Tamás basszusgitáros, Szekeres Árpád Áron dobos és Kádár Zoltán János (Krampusz) is, aki több hangszeren is játszik a formációban.
„Van egy ilyen kerete a mi munkásságunknak, együtt kezdtünk el muzsikálni, és most újra együtt zenélünk, és reméljük, hogy ez nem a vége. Jó, hogy ideérkeztünk egymáshoz. Az ember növekszik, öregedik, változik, talán kicsit beérik az agya, vagy másképp gondolja a dolgokat. Ugyanígy van a muzsikával is, szóval mondhatjuk azt, hogy zeneileg is beértünk” – fogalmazta meg Manó. Gregor szerint elértek A pontból B-be.
„Szerintem alapvetően az embernek az a jó, hogyha ezt meg tudja csinálni. Ma már nem biztos, hogy menő az, amit akkor csináltunk, de mi akkor azt éreztük jónak és komolynak. És ezt is pontosan ugyanolyan komolynak érezzük. Amúgy a lelkülete az egyik zenéjének a másikhoz képest különösebben nem változott, csak a stílus meg a tálalás” – részletezte Gregor.
Az elmúlt évek kapcsán Manó, aki jelenleg zenét, éneket tanít, elmesélte, hogy nagyon finomvegyesek a tehetségkutatókon szerzett élményei, tapasztalatai, hiszen bár a sikerek adtak egyfajta önbizalmat, betekintést nyert egy olyan világba, ahol kell törtetni, nyomulni, eladni magad, és ami szerinte nem neki való.
Gregor az előző együtteseivel több európai turnén is részt vett, tizennégy országban turnéztak, így sok ország embereit, kultúráját ismerte meg, ami szerinte elengedhetetlen volt ahhoz, hogy most a Mano&Gregorról beszéljünk, mert Nyugat-Európában ismerte és szerette meg igazán az általuk játszott indie-folk stílust, melynek az intimitása ragadta meg.
– mondta Gergő.
A két fiatal azt is elmondta, hogy zenéjük indie- és folkelemeket ötvöz, előbbi fiatalossá és vagánnyá teszi a hangzást, illetve a folkelemek az angolszász, amerikai hagyományból származnak, így egy, a térségünkben kevésbé szokványos dallamot eredményeznek. Gergő azt is elmondta, sokat gondolkodtak azon, hogy Románia felkészült-e már erre a műfajra, és kicsit ma is úgy érzik, hogy nem, de ezzel együtt úgy vélik, hogy egyszer csak meg kell mutatni ezt a stílust is az erdélyieknek. Különben tapasztalataik alapján itthon főleg a fiatalabb korosztály jár koncertekre, kocsmába zenét hallgatni, és ha az idősebbek el is mennek meghallgatni egy-egy együttest, a rendezvényekre jellemző a korosztály szerinti klikkesedés. Nyugatabbra az emberek kortól függetlenül élvezik a zenét, barátkoznak, továbbá Nyugaton az idősek is „mernek” rajongani például egy bandáért, önfeledtek lenni.
Mano&Gregor mesélt az első videóklipjük forgatásáról is, amely igencsak kalandosra sikerült, hiszen egy videóklip mögött általában áll egy kiadó, illetve egy 30–40 fős stáb, de a fiúk mondhatni önerőből, csapatot toborozva oldották meg. „A mi esetünkben jól működő kiadó nem volt, hanem volt egy kapcsolatrendszerünk, tudtuk, hogy kit kell keresnünk, hogy összeállítsuk ezt a puzzle-t” – mesélték. Elmondták, hogy bár a munka nagy részét az előkészületek jelentették, melyekben Gergő barátnője, Szekeres Lilla hatalmas segítséget nyújtott, a forgatás is izgalmakkal teli volt, hiszen többek között egy pianínót kellett feljuttassanak egy autóval nem megközelíthető hegyi tisztásra, illetve az időjárás is próbált kiszúrni velük, drónokat kellett újrakonfigurálni az eső miatt, csúszások nehezítették a munkát.
A zenekar a közeljövőben a közönségépítésre koncentrál, de ezt inkább bensőséges közegben, zárt közösségimédia-csoportokban, kocsmákban zenélve szeretnék, mivel a zene közös szeretete, a ráhangolódás fontosabb, mint a számok. Nem a meggazdagodás a cél, a zenekar tagjai élvezik, amit csinálnak, és szeretnék, ha a közönség is kedvét lelné zenéjükben. „Hiszünk abban, hogy az emberek, hogyha személyes kapcsolatot tudnak létesíteni a zenészekkel, akkor szívesebben mennek el koncertre is, mert olyan, mintha hazajárnának” – mondták. Hozzátették, szerintük Erdélyben is meg lehet élni zenélésből, de az általában nagyon komoly elköteleződést jelent, ők meg nem feltétlenül ezt az utat szeretnék járni, fontosabb, hogy ők és a közönség is élvezzék a zenét, hogy jó élmény legyen a zenélés, a zenehallgatás.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
szóljon hozzá!