Az Örmény Kulturális Fesztivál keretében mutatják be a gyergyószentmiklósi születésű, nemzetközi hírnevű dobos, Cserey Csaba életrajzi könyvét.
2015. szeptember 03., 14:312015. szeptember 03., 14:31
A bemutató szombat délután négytől lesz „Csabcsi\" szülőházában, a mai Astoria szállóban. Ritmus nélkül nincsen élet – jelenti ki a kötet címében az előadóművész, aki bár a világ legnagyobb zenészeivel játszott együtt, megmaradt egyszerű embernek, és Párizs, London, München helyett, ha lehet, Gyergyószentmiklóst választja fellépése helyszíneként. Megboldogult édesanyja tanácsát követi ilyenkor, aki fiára hagyta a lélek békességének titkát: „tudd az utat el is, de haza is\".
A haza tehát Gyergyószentmiklós akkor is, ha Cserey belakta már Erdély számos városát. Most Szatmáron van az otthona, ott alapított dobiskolát és szervezi a kulturális életet. Nem csoda, hogy ilyen sok otthon volt már eddigi életében, hisz mire számíthat az, aki szállodában született? Az Astoriából indul a történet, amely akár egy fordulatokban bővelkedő fikció is lehetne. Olyan élet, ahol a valóság és színpadi szerepek egészítik ki egymást, ahol az egykor csodált művészek egyszer csak kollégák lesznek.
Cserey mesél a lapokon, a maga egyszerűségében és közvetlenül fogalmazza meg gondolatait. Amint magáról mesél, megelevenedik Gyergyószentmiklós múltja, képet kapunk az egykori zenekarokról, a kommunizmus éveiről. Majd változnak a helyszínek, míg sorban megismerjük az erdélyi bandákat, mindegyiket, amelyek körében Cserey megfordult.
A színház is nagy szerepet játszik a dobos életében, így a kulisszák mögé is betekinthetünk, de közel hoz hozzánk olyan személyiségeket, jellemükről, életvitelükről személyes élmények révén szólva, mint Koós János, Araczky László, Harangozó Teri, vagy Harry Tavitian, Johnny Raducanu, Al Di Meola, Trilok Gurtu. A „nagyok\" mellett a névtelenekkel való találkozások is feljegyzésre kerültek. Kiderül, milyen érzés egy elmegyógyintézet pácienseinek zenélni, hajléktalanokkal együtt muzsikálni, vagy éppen hallássérülteknek dobszólózni.
A kötetet számos fotó, koncertplakát illusztrálja. „Aki valaha élt, biztos, hogy volt valaki, fontos volt valakinek. Lehet, hogy csak a családja és pár barátja számára, de pótolhatatlan volt, így biztos, hogy nem fölöslegesen élt. Ezért hiszem, hogy minden ember önmagában érték, és mert mindanynyian különbözőek és különlegesek vagyunk, ezért ilyen színes ez a világ\" – fogalmaz a kötet előszavában a zenész.
Romániai szórványból, a bánsági Végvárról vándorolt ki 30 évvel ezelőtt Ausztráliába Bartha Gyöngyi, aki a melbourne-i magyar közösség szervezője. Az óceániai országban élő óvónő a Krónikának arról mesélt, hogyan élik meg magyarságukat a diaszpórában.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
szóljon hozzá!