Diadal az olimpia zárónapján: aranyérmet nyert öttusában Gulyás Michelle Párizsban

Gulyás Michelle a magyar küldöttség 19. érmét szerezte Párizsban, egyben a magyar öttusasport tizedik olimpiai diadalát aratta

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Gulyás Michelle parádés teljesítményt nyújtva aranyérmet nyert, Guzi Blanka pedig a kombinált számban jelentősen előre lépve negyedik lett a párizsi olimpia öttusaversenyén. Gulyás Michelle Vörös Zsuzsanna 2004-es athéni győzelme után nyert Magyarországnak aranyat öttusában, egyben a sportág tizedik ötkarikás diadalát aratta.

Krónika

2024. augusztus 11., 14:002024. augusztus 11., 14:00

2024. augusztus 11., 14:442024. augusztus 11., 14:44

A csütörtöki körvívás az Észak-párizsi Arénában Gulyásnak sikerült kiemelkedően, 24 ellenfelét győzte le és 11-től kapott ki, ezzel a második helyen végzett. Guzi 15 asszót nyert és 20 vereséget szenvedett, ami az ő esetében elég jó eredmények számít, mivel a vívás nem erős száma. A júniusi világbajnokságon, amelyen ezüstérmet nyert, 17/18-cal zárt a pástokon. A 36 fős mezőny két 18 fős csoportban küzdött az elődöntőben, mindegyikből az első kilenc hely ért továbbjutást – közölte tudósításában az MTI.

A magyarok a B csoportban együtt szerepeltek szombaton, amikor a verseny már a Versailles-i kastély parkjában, gyönyörű környezetben zajlott, és magabiztosan jutottak tovább.

A vasárnapi döntőt Gulyás a második, Guzi a 17. helyről kezdte a vívóeredménye alapján. A 18-as fináléban az utolsó pillanatban változás történt, a címvédő brit Kate French betegség miatt visszalépett, helyére a német Annika Zillekens került. Ő volt három éve – még Annika Schleu néven –, aki nyert helyzetből vesztette el az esélyét a győzelemre, mert nem bírt a lovával. A lovaspályán akkor történtek – az edzője durva beavatkozása – erős lökést adtak ahhoz, hogy ezt a számot végül kivegyék a sportágból. Most búcsúzik az öttusa ettől a látványos számától, a későbbiekben akadályverseny lesz a lovaglás helyén.

Galéria

A négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futásnak másodikként vágott neki a magyar öttusázó, de gyorsan az élre állt, és végéig kontrollálva a kombinált számban fölényesen győzött

A versailles-i versenyközpontban – ahol korábban a lovasok szerepeltek – 16 ezer néző befogadására alkalmas lelátókat építettek, amelyek ezúttal is szinte teljesen megteltek. A homokos talajú pályán tíz akadályt állítottak fel, a két kettessel 12 erőkifejtést kellett végrehajtaniuk a versenyzőknek. A vívás eredménye alapján fordított sorrendben kerültek sorra a döntősök. Guzi másodikként lovagolt a pályára és a 63 másodperces szintidőn belül hibátlanul ment végig. Gulyás utolsó előttiként következett, és szintén koncentrált teljesítménnyel ő is hibátlanul ment végig.

Boldogan lökte magasba a karját, nagyon megkönnyebbült az után, hogy a világbajnokságon nulla pontos lovagláson úszott el a jó szereplése.

Lováról leszállva boldogan ölelkezett össze Balaska Zsolt lovasedzővel. Nem volt nagy szórás a lovaglásban, többnyire jó eredmények születtek, a spanyol Laura Heredia azonban „kiszállt” a versenyből, mert ellenszegülések miatt pont nélkül maradt. Ugyanerre a sorsra jutott a hazaiak egyik versenyzője, Marie Oteiza, aki rögtön az elején átbukott az akadályon, miután lova hirtelen megtorpant.

Galéria

Gulyás Michelle, az UTE 23 éves versenyzője, aki három éve 12. volt Tokióban, bónuszvívásban nem szerzett pontot, majd a 25 méteres mobilmedencében rendezett 200 méteres úszásban 2:12.44 perccel a negyedik időt érte el. A négy lövészettel megszakított 5x600 méteres futást a második helyről kezdhette. Az élen álló francia Elodie Clouvellel szemben 13 másodperc volt a hátránya, a mögötte következő, idei világbajnok dél-koreai Szong Szungmin 18-ra volt tőle. A korábbi vb-ezüst- és -bronzérmes magyar versenyző elbírta a nagy nyomást és azt, hogy mintegy tizenötezren Clouvelnek szurkolnak. A francia bennragadt az első lövészetben, Gulyás az élre állt, és aztán már ott is maradt. Minden sorozata jó volt, végül nagy fölénnyel futott a célba, miközben a közönség állva, vastapssal buzdította a versenyzőket. Gulyás emlékezetes versenyzéssel óriási győzelmet aratott. Az összetett számban 11:10.01 perccel a hetedik időt érte el.

Galéria

Fotó: MTI/Czeglédy Zsolt

A 25 éves Guzi Blanka, a DVTK öttusázója a páston nem nyert asszót bónuszban, majd 2:16.25 perccel hetedik lett úszásban. A kombinált számnak a 12. helyről vágott neki, 35 másodpercre a dobogótól és végül alig maradt el tőle. Nagyon nagy tempóban futott, kiválóan lőtt és sorra hagyta le ellenfeleit. Csak Gulyást, az ezüstérmes Clouvelt és a harmadikként végző Szongot nem tudta befogni. A kombinált számot 10:45.48 perces eredménnyel megnyerte. Az 1461 pontos világrekorddal győztes Gulyás Michelle a magyar küldöttség 19. érmét szerezte a párizsi olimpián.

A döntő másik magyar résztvevője, Guzi Blanka a 13. helyről felzárkózva lett negyedik. Gulyás Michelle – aki a tokiói játékokon 12. volt – a magyar küldöttség 19. érmét szerezte Párizsban, egyben a magyar öttusasport tizedik olimpiai diadalát aratta.

A férfi öttusázók versenyében Szép Balázs 10., Bőhm Csaba 13. lett szombaton a párizsi olimpián. Magyarország az ötkarikás játékok zárónapján 19 éremmel a 14. helyen áll az éremtáblázaton. A magyar küldöttségnek 6 arany-, 7 ezüst- és 6 bronzérme van. Románia 8 éremmel a 23. az éremtáblázaton: a román olimpikonok 3 arany-, 4 ezüst- és 1 bronzérmet szereztek az ötkarikás játékokon.

2024. augusztus 11., vasárnap

Birkózásban sem lett meg a bronz: a Magyarországot képviselő Muszukajev ötödik helyen végzett

A szabadfogású birkózók 65 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Muszukajev Iszmail elveszítette a bronzmérkőzést, így az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia vasárnapi zárónapján.

Nem lett meg a bronz: büntetőpárbajban legyőzték a magyar férfi vízilabda-válogatottat az amerikaiak

Az Egyesült Államok lett a férfi vízilabda bronzérmese a párizsi olimpián, a magyar csapata negyedik helyen végzett.

2024. augusztus 10., szombat

A román bajnokcsapathoz igazolt a magyar válogatottal olimpiai 6. kézilabdázó

Pásztor Noémi olimpikon kézilabdázó a román bajnoki címvédő Bukaresti CSM csapatához igazol a Gazeta Sporturilor című portál szombati beszámolója szerint.

Kiperelte a bronzérmet Ana Maria Bărbosu tornász számára a sportdöntőbíróságon a román sportági szövetség

A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) a Román Tornaszövetség (FRG) és a Román Olimpiai és Sportbizottság beadványai alapján úgy döntött, hogy a párizsi olimpiai játékok talajtornája versenyén a bronzérem Ana Maria Bărbosu román tornászt illeti meg.

Az ötödik helyen végzett a magyar női vízilabda-válogatott

A magyar női vízilabda-válogatott az ötödik helyen végzett a párizsi olimpián, amelynek szombati helyosztóján ötméteresekkel 15-12-re legyőzte az olasz csapatot.

Újabb két magyar érem Párizsban: Varga Ádám ezüst-, Kopasz Bálint bronzérmes kajak egyes 1000 méteren

Varga Ádám ezüst-, a címvédőként indult Kopasz Bálint pedig bronzérmet szerzett szombaton kajak egyes 1000 méteren a párizsi olimpián.

Női kajak egyesben is összejött a magyar ezüstérem 500 méteren

Csipes Tamara – akárcsak három éve, Tokióban – ezüstérmet nyert szombaton a női kajakosok 500 méteres versenyében a párizsi olimpián. A döntő másik magyar résztvevője, Gazsó Alida Dóra hatodik lett.

2024. augusztus 09., péntek

Tizennyolc évesen megszerezte az első magyar aranyat tekvondóban Márton Viviana

Aranyérmet szerzett Márton Viviana a női tekvondósok 67 kilogrammos versenyének döntőjében a 2024-es párizsi nyári olimpián pénteken este.

Megbosszulták magukat a hibák, a bronzcsata maradt a férfi vízilabda-válogatottnak

A magyar férfi vízilabda-válogatott 9-8-as vereséget szenvedett a világbajnok horvát csapattól a párizsi olimpia pénteki elődöntőjében, így a bronzéremért játszhat.

Micsoda pódium: magyar ezüst- és bronzérem női kajak kettes 500 méteren – Ezüstérmes a Nádas, Tótka férfi kajak kettes

Ezüstérmet nyert a Csipes Tamara, Gazsó Alida Dóra kajakos páros 500 méteren a párizsi olimpián, a Pupp Noémi, Fojt Sára kettős pedig nagy izgalmak után a németekkel holtversenyben harmadik lett.