Makkay József

Makkay József

A halott a hibás

2023. január 29., 09:47

2023. január 29., 09:47

A kóborkutyáktól halálosan megsebesített, 43 éves, nagybányai születésű, Bukarestben élő Ana Oros Daraban története egy egész országot megrendített.

Nehéz elképzelni szörnyűbb kínszenvedéssel járó halált. Hogyan lehet ezt egy európai uniós ország fővárosában úgy elkönyvelni, hogy a bukaresti lét hétköznapi kockázatával állunk szemben? Ha parkban, tóparton vagy külvárosi utcában kocog valaki, ez bármikor megismétlődhet? A hivatalosságok megszólalásai alapján a válasz: igen.

A halálesetet követő ,,mosakodás”, egymásra mutogatás, a felelősség elhárítása elképesztő szindrómává terebélyesedett a bukaresti polgármesteri hivatalban és az önkormányzatnak alárendelt hivataloknál. E tragikus haláleset után sajnos egyetlen felelős kezén sem csattant a bilincs, holott legalább ennyi elégtétele kéne legyen az elhunyt nő ismerőseinek, barátainak, rokonainak és a velük együtt érző közvéleménynek. Józan ésszel ugyanis nehéz feldolgozni az emberi felelőtlenséget, a ,,mitikák” pökhendiségét, amikor rendre kijátsszák a törvény előírásait. Vagy eleve úgy fogalmazzák meg a jogszabályokat, hogy gyakorlatba ültetésüket ne lehessen számonkérni. Mint például az ebek ivartalanítását és a kutyák kötelező mikrochippezését kimondó törvényt.

A haláleset után kitört parttalan vitából az is kiderült, hogy az ebtartó gazdákat senki nem ellenőrzi az évek óta érvényben lévő törvény betartatásáról. Pedig ha keményen büntetnék a kutyák kötelező mikrochippezésének elmaradását, könnyebben ki lehetne deríteni, hogy hol kószál a gazda elszabadult, vagy nagyobb valószínűséggel megunt és kidobott kutyája. Ezzel szemben hiába van törvény és az adófizetők pénzéből minden megyeszékhelyen fenntartott állatvédelmi hatóság, mert a kóbor kutyák jelenléte ma is akkora veszélyt jelent a járókelőkre, mint évtizedekkel ezelőtt.

A bukaresti tragikus haláleset azonban nem az egyetlen, békés emberekre leselkedő rizikótényező Romániában. Ide tartoznak a szabályok és törvények be nem tartása miatt bekövetkezett tragikus kimenetelű balesetek a kórháztüzektől az olténiai bányaszerencsétlenségig, ahol emberi szállításra alkalmatlan járműben lelte halálát három bányász. Mind-mind olyan emberi mulasztásról beszélünk, ahol a hatóságok elnézőek, felületesek vagy éppen korruptak. Románia ugyanis arról híres, hogy mindent el lehet rendezni, és mindig a halott a hibás.

Ez az abszurd megközelítés a közvélemény egy részét is megfertőzte. Olyan hozzászólásokat olvasni közösségi oldalakon, hogy miért kocogott a bukaresti nő a külvárosban, egy félig lakatlan határban... Megtehette volna, persze, hogy Bukarest benzingőzös főútjain kocog, de ott az autóktól nem lett volna biztonságban. Szóval mindig lesznek olyan emberek, akik nem az áldozat, hanem a bűnös rendszer oldalára állnak, mert azt érzik magukénak. A rendszer olyan, mint ők, azaz rájuk hasonlít.

Ez a mentalítás a romániai közállapotok legnagyobb tragédiája. A törvények kijátszásából táplálkozó attitűd az, hogy Romániában semminek nincs felelőse. Ha megtörténik a baj, a hatóságok első gondolata: hogyan lehetne elsimítani, meg nem történtté tenni és kijátszani a felelősök elszámoltatását.

Elég furcsán hangzik, de az évtizedek során bekövetkezett légi balesetek tették biztonságossá a polgári repülést. Minden balesetet követően nagy intenzitású munkával vetették bele magukat a nyomozók, a műszaki szakemberek, hogy kiderítsék a baleset okait. Ízekre szedték a bizonyítékokat, és a végkövetkeztetést azonnal feldolgozták a biztonsági előírások szigorításában. Ez vezetett oda, hogy napjainkban a légi közlekedés a legbiztonságosabb utazási lehetőség.

Milyen jó lenne, ha e tragikus kimenetelű kutyatámadásnak is az volna a hozadéka, hogy többé ne fordulhasson elő ilyen az országban. Mindez azonban merő vágyálom, mert a romániai közigazgatás távolról sem olyan szigorú szabályok alapján működik, mint egy légitársaság.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Magyar EU-elnökség: erős diplomáciai kezdés, erős ellenszél

Sikerült elérni, hogy igencsak nagyot szóljon a soros magyar EU-elnökség első hete, Orbán Viktor Kijevtől Moszkván és Pekingen keresztül Washingtonig tartó körútja és a Patrióták Európáért EP-frakció megalakítása azóta is vezető téma a világsajtóban.

Makkay József

Makkay József

Többet ér a medve élete, mint az emberé

Szappanoperához hasonlít a romániai politikai osztály viszonyulása a túlszaporodott medveállományhoz. Miközben a környezetvédők bagatellizálják a problémát, újabb és újabb emberáldozatok jelzik, hogy a vadgazdálkodást kivették a szakemberek kezéből.

Ábrám Zoltán

Ábrám Zoltán

Foci-e a futball?

Egy korábbi, a 2018-as világbajnoki döntő után megszülető írásomban feltettem az első látásra ügyefogyottnak tűnő kérdést: Kik nyerték meg a focivébét?

Balogh Levente

Balogh Levente

Konzultációs színjáték, elnökválasztási figyelemelterelés

A közmondásból ismert helyzetbe hozta magát Macrel Ciolacu miniszterelnök az elnökválasztás időpontjáról kezdeményezett egyeztetéssel: megásta a vermet a koalíciós partner liberálisoknak, majd ezt követően határozott, peckes léptekkel belegyalogolt.

Makkay József

Makkay József

A zöld álmok és a való élet viszonya

Nem fogjuk túlélni ezt a ,,zöld őrületet” – fakadt ki idén tavasszal egy francia traktoros tüntető Párizs külvárosában, amikor az újságírók arról faggatták, mi a gazdákra leselkedő legnagyobb veszély.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Bukás

Mint általában oly sokszor, a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok román nyelv és irodalomból írt érettségi dolgozatainak javítása körüli mizéria közepette sem könnyű rámutatni a felelősökre, viszont azért mégsem annyira bonyolult a képlet.

Balogh Levente

Balogh Levente

Egy félidő a pokolban

Azért a fene gondolta volna, hogy az előző foci Eb-hez képest – legalábbis a hivatalos „könyvelésben” rögzített eredmény szerint – jobb magyar szereplés után keserű szájízzel marad az ember Szoboszlaiék kontinensbajnoki kalandjának vége után.