Magyarország idei Oscar-nevezettjét, a Kojot négy lelke című animációs filmet is vetítik
Fotó: Filmtettfeszt
Öt dokumentumfilmet és 17 egész estés fikciós alkotást vetítenek a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemlén – közölte a szervező Filmtett Egyesület az idén is Kolozsvár központtal, 15 további településen, október 4. és 8. közötti időszakban tartandó fesztiválról.
2023. szeptember 19., 12:002023. szeptember 19., 12:00
2023. szeptember 19., 12:022023. szeptember 19., 12:02
A vetítendő filmek közt szerepel az elmúlt év két animációs sikerfilmje: Magyarország idei Oscar-nevezettje, a Kojot négy lelke és a Berlinalén bemutatott Műanyag égbolt is. A filmek listája még nem teljes, a 23. alkalommal tartandó fesztivál 15+1 helyszínének programjával együtt a következő napokban teszik közzé – közölték a szervezők. A vetítések idén is szinte mindenütt ingyenesek lesznek és néhány kivétellel román felirattal zajlanak.
Bánóczki Tibor és Szabó Sarolta Műanyag égboltja különleges rajz- és animációs technikájával igazi ínyencség a Filmtettfeszt programjában is: ilyen aprólékosan kidolgozott, látványos és okosan építkező sci-fi sosem készült még Magyarországon. Szintén egyedülálló színfolt a magyar filmes palettán a Nyócker rendezőjének új filmje, a Kojot négy lelke, nem véletlen, hogy ez a virtuóz indiánmese állt idén rajthoz Magyarország képviseletében a legjobb külföldi filmnek járó Oscar-szobrocskáért.
Néhány hete bemutatott alkotások, köztük a Buvári Tamás rendezte, A másik érintése című mozi is szerepel a Filmtettfeszt kínálatában
Fotó: Filmtettfeszt
A programban vannak néhány hete bemutatott alkotások is: a Mellékszereplők (r. Sopsits Árpád), Látom, amit látsz (r. Szabó Mátyás), A másik érintése (r. Buvári Tamás), valamint korábban debütált, kiemelkedő színészi teljesítményekkel brillírozó filmdrámák, ilyen a Larry (r. Bernáth Szilárd), Veszélyes lehet a fagyi (Szilágyi Fanni), Hat hét (r. Szakonyi Noémi Veronika), Magasságok és mélységek (r. Csoma Sándor).
Az előbbiekhez csatlakozik a Hadik (r. Szikora János) című kosztümös, történelmi kalandfilm, és a szintén megtörtént eseményeket feldolgozó, hat Magyar Mozgókép Díjjal elismert Blokád (r. Tősér Ádám), illetve a nem annyira konkrét eseményt feldolgozó, általánosabb üzenetű politikai filmdráma, a Hatalom (r. Prikler Mátyás). A 23. Filmtettfeszt nyitófilmjét, az idén 20 éves Kontrollt hat helyszínen vetítjük.
A Szabó Mátyás által rendezett, Látom, amit látsz című, egészen friss alkotást is vetítik a szemlén
Fotó: Filmtettfeszt
Dokumentarizmus és fikció határán egyensúlyoz a Háromezer számozott darab (r. Császi Ádám) és a Jóreménység-sziget (r. Ljasuk Dimitry) – utóbbi Nagyváradon lesz megtekinthető. Az idei válogatás legszórakoztatóbb, szatírával alaposan elkevert dokumentumfilmje kétségtelenül Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? című alkotása, viszont nem ez az egyetlen, erdélyi témát feldolgozó dokumentumfilm a fesztiválon: az Olimpiai álom Erdélyben (r. Szarka Nóra) egy kevesek által ismert történetet dolgoz fel – a borsafüredi olimpia füstbe ment tervéről mesél –, a „Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én…” (r. Maksay Ágnes) pedig Petőfi Sándor útját követi.
az elgondolkodtató A döntés (r. Vízkelety Márton, Ugrin Julianna) pedig a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál legjobb magyar filmjének járó díjat vitte el, és szerepelt Románia legnagyobb dokumentumfilm-fesztiválja, a nagyszebeni Astra versenyében is.
A Filmtettfeszt idején fiatal erdélyi alkotók dokumentumfilmes versenye is zajlik szakmai zsűrivel és online közönségszavazással (részletek itt).
A fesztivál teljes műsora a következő napokban fokozatosan válik teljessé a filmtettfeszt.ro honlapon.
Október 4-én kezdődik a Filmtettfeszt 23. kiadása, a központ idén is Kolozsvár lesz, és szokás szerint helyi partnereiknek köszönhetően további 15 településen
Fiatal erdélyi, vajdasági, felvidéki és magyarországi alkotók gyűltek össze a Filmtett Egyesület műhelyében augusztus elején a Maros megyei Nyárádszentlászlón, ahol rendezők, színészek, gyártásvezetők, és más szakemberek segítették a filmkészítő munkát.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!