Mucsi Zoltán, Csányi Sándor, Nagy Zsolt, Badár Sándor és Pindroch Csaba a 20 éve készült Kontroll című kultfilmben
Fotó: Filmtett
Október 4-én kezdődik a Filmtettfeszt 23. kiadása, a központ idén is Kolozsvár lesz, és szokás szerint helyi partnereiknek köszönhetően további 15 településen szerveznek magyar filmes vetítéseket, többnyire ingyenes belépéssel – közölte a Filmtett Egyesület.
2023. szeptember 11., 13:262023. szeptember 11., 13:26
Idén Temesváron, Aradon, Nagyváradon, Szatmárnémetiben, Nagybányán, Szamosújváron, Tordaszentlászlón, Nagyszebenben, Brassóban, Sepsiszentgyörgyön, Kézdivásárhelyen, Kovásznán, Gyergyóban, Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen is megtartják a Filmtettfesztet október 4. és 8. között.
A Kontroll kincses városbeli vetítésén és az azt követő közönségtalálkozón részt vesz a főszerepet alakító Csányi Sándor színművész.
A rendező, Antal Nimród az Egyesült Államokban felnőtt, hollywoodi filmeken nevelkedett és videoklip-készítői háttérrel rendelkező alkotó, aki szabadon és merészen nyúlt a műfajokhoz. Ez volt az első magyar film, ami teljes egészében a budapesti metróban forgott, és
Hétköznapi hősei a metró jegyellenőrei, akik az utasok megvetése közepette próbálják végezni hol csak megalázó, hol testi épségüket is veszélyeztető munkájukat. A legrejtélyesebb köztük a harmincas éveihez közelítő Bulcsú, aki egy sikeres mérnöki karriert félbehagyva menekült a föld alá, és még a munkaidő lejárta után sem hajlandó elhagyni a metró területét.
Akárcsak az előző években, a Filmtettfeszt műsora idén is szemleszerűen épül fel: az elmúlt egy-két év friss magyar filmjeiből válogat a lehető legszínesebb műfaji válozatosság elve szerint. A filmeket román felirattal vetítjük, a program nemsokára elérhető lesz a filmtettfeszt.ro-n.
A program részletei a következő napokban felkerülnek a filmtettfeszt.ro-ra.
Nyolc dokumentumfilm került be a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle fiatal, erdélyi, magyar alkotókat megszólító versenyprogramjába, a Filmgaloppba – közölték pénteken a szervezők.
Fiatal erdélyi, vajdasági, felvidéki és magyarországi alkotók gyűltek össze a Filmtett Egyesület műhelyében augusztus elején a Maros megyei Nyárádszentlászlón, ahol rendezők, színészek, gyártásvezetők, és más szakemberek segítették a filmkészítő munkát.
„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.
Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.
Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.
Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.
A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.
Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.
Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.
Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.
A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.
A csángó, Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett Szőcs Anna Édesanyám rózsafája című életrajzi könyvének román fordítását mutatják be Bukarestben a Liszt Intézet – Magyar Kulturális Központban.
szóljon hozzá!