Fotó: Lente Viktor
Fiatal erdélyi, vajdasági, felvidéki és magyarországi alkotók gyűltek össze a Filmtett Egyesület műhelyében augusztus elején a Maros megyei Nyárádszentlászlón, ahol rendezők, színészek, gyártásvezetők, és más szakemberek segítették a filmkészítő munkát. A táborról, amelynek eredményeként négy kisjátékfilm, hat animációs film, egy humoros operatőri etűd és egy önmagában is megálló, játékfilmes színészgyakorlat készült, Buzogány Klára szervezőt, a Filmtett munkatársát kérdeztük.
2023. augusztus 25., 17:592023. augusztus 25., 17:59
Összesen 40 erdélyi, vajdasági, felvidéki és magyarországi fiatal alkotó vett részt a Filmtett Egyesület által szervezett műhelyben a Maros megyei Nyárádszentlászlón, ahol kisjáték- és animációs filmeket készítettek augusztus elején a 10 napig tartó „mini filmgyárban”. Az idén először az Erasmus+ mobilitási program keretében megvalósuló filmes alkotótáborban elismert magyar filmesek segítették mentorként az alkotómunkát.
Fotó: Filmtett Egyesület
Szintén premier volt, hogy három filmrendező foglalt helyet közöttük: Csoma Sándor volt a rendezőcsoport mentora, Szabó Szonja a gyártásvezetőké, és Hajdu Szabolcs a színészcsapaté.
az operatőrcsapatot Tóth Zsolt és Bántó Csaba vezette, a vágókat Czakó Judit és Gorácz Vanda – aki néhány évvel ezelőtt maga is tanulni érkezett a táborba –, a hangmesterek mestere Székely Tamás és Lente Viktor volt, a rendezőasszisztensek pedig Veres Attilától leshették el a szakmát.
Fotó: Szacsvai István
A tábor „rejtőzködő” lakói a saját műhelyükben berendezkedett animációsok voltak: hat rövidfilmjük fele papírkivágásos, fele kézi rajzos technikával készült, ők Bertóti Attilától és Egely Katitól tanulhattak. Buzogány Klárát, a Filmtett Egyesület munkatársát arra kértük, összegezze az alkotótábor hozadékait, fejtse ki,
Fotó: Paniti Roland
„Évről évre rengeteg lelkesedést tapasztalunk a jelentkezők részéről. Úgy érzem, idén különösen jó csapat jött össze, nagyon „működött a kémia” közöttük, és rengeteg energiát fektettek a közös alkotómunkába. Néhányan kicsit „bele is haltak” a filmjükbe – ilyent még nem láttam korábban: annyira koncentráltak a folyamatra, hogy egy adott ponton elveszették a lábuk alól a talajt, „talpra kellett újra állítani” néhányukat. Fontos volt visszarángatni őket abba, hogy itt nem az a lényeg, hogy Oscar-díjas produkciók készüljenek, hanem ez tanulási és ismerkedési lehetőség, és végső soron játék” – fejtette ki Buzogány Klára.
Fotó: Tóth Zsolt
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy
Buzogány Klára elmondta, korábban is küldtek pályázati felhívást Vajdaságba és Felvidékre is, de nem volt ennyire eredményes, mint idén. Hozzátette, most az Erasmus+ mobilitási pályázatnak köszönhetően valósult meg a tábor, ezért a vajdasági és a felvidéki résztvevők jelenlétére nagyobb hangsúly került, s ennek nagyon örültek: végtelenül kedves, tehetséges és energikus fiatalokkal gazdagodott a csapat.
és a legjobb tudása szerint beleadott mindent, hogy a közös kisfilmjeik utolsó este bemutathatóak legyenek” – mondta Buzogány Klára.
Fotó: Paniti Roland
Kérdésünkre arról is beszélt, hogy milyen volt az alkotómunka a „miniatűr filmgyárban”, ahol mindössze tíz nap alatt kellett teljesen elkészülniük az új alkotásoknak. Kifejtette, nagyon intenzíven zajlott az alkotás, egyik-másik jelenet hajnalban vagy éjszaka forgott, és ez természetesen fizikailag is megterhelő volt. „Aztán beütött egy több órás áramszünet, ami a vágókat és a hangutómunka-csapatot parkolópályára kényszerítette, majd éjszakázásra.
és a filmekhez színészeket válogatnak. Mivel nagyon rövid az idő, minden lépés sok odafigyelést és pontosságot igényel” – fejtette ki Buzogány Klára.
Fotó: Tóth Zsolt
Mint mondta, szerencsére azt tapasztalják, hogy a tábor idején a fiatalokat érő, nagyon erős impulzusok évekig megmaradó, erős kötelékeket, barátságokat tudnak eredményezni. „Jó lett volna, ha több idő marad a közös lógásra, nem csak egy tábortüzes és egy bulis estén tudnak közösen lazulni, de a nagyobb igényű forgatókönyveket csak így valósíthatták meg – és erős és értelmesen érvelő ellenállásba ütköztünk, ha bármiről is megpróbáltuk lebeszélni őket” – mondta a szervező.
Fotó: Veress Attila
Hozzátette,
„Hajdu Szabolcs tíz éve táborozott először velünk, azóta többször vezette hol a színész-, hol a rendezőcsoportot. Megtisztelő, hogy vissza-visszatérnek, ha csak tehetik, elfogadják a meghívásunkat, ajánlják az alkotóműhelyt a saját diákjaiknak, ugyanakkor olyanok is vannak közöttük, akik régen maguk is tanulni érkeztek a táborba – pl. Bántó Csaba, Gorácz Vanda, Bertóti Attila –, de évek óta hatalmas energiával segítik és tanítgatják a mostani táborlakókat – mindez nagyon fontos visszajelzés számunkra” – ecsetelte Buzogány Klára.
Fotó: Zakariás Ágota
A szervezőtől azt is megkérdeztük, hogy miként körvonalazódik jelenleg a Filmtett Egyesület számára a fiatal alkotók által felvillantott perspektíva, azaz meg lehet-e vonni a „fiatal erdélyi magyar film” körvonalait.
Fotó: Veress Attila
A többségük a néhány éve itthon is elérhető filmes egyetemi képzéseknek köszönhetően pályakezdő, az idősebb generációkban kevesebben foglalkoznak filmkészítéssel, s a fiatalok jó része is Budapesten vagy Bukarestben keresi az útját hosszú távon” – mondta Buzogány Klára. Hozzáfűzte, idén ugyan készült helyi hagyományt – a Szent Iván-éji harmatfürdőzést – felelevenítő film a táborban, de alapvetően úgy gondolja, ezek a fiatalok arról akarnak filmet csinálni, ami a hétköznapokban érinti és foglalkoztatja őket: szerelemről, barátságról, családi viszonyokról, testvéri kötődésről, találkozásokról és búcsúról – ezek pedig egyetemes témák és értékek – és ez így van jól.
Fotó: Veress Attila
A szervezőt arról is kérdeztük, hogy a Filmtett producersége alatt most megszületett alkotásoknak mi a további sorsa, hol, milyen fórumokon mutatkoznak be a közönségnek a közeljövőben. Kifejtette, a Filmtett Workshop alatt
Fotó: Zakariás Ágota
„A díszbemutatót Kolozsváron, a fesztivál központjában tartjuk, de a fesztivál több más helyszínén is lesz vetítésük. Remélem, hogy ezután több filmnek is sikerül versenybe kerülnie más fesztiválokon, és a fiatal alkotók megkapják a nemzetközi fesztiválvetítés és -díjazás örömét is – rengeteg példa volt már erre, én pedig nagyon szurkolok az ideieknek is, mert tényleg megérdemlik” – mondta Buzogány Klára.
Fotó: Zakariás Ágota
Fotó: Zakariás Ágota
Fotó: Lente Viktor
Fotó: Incze Kata
A Filmtett Egyesület meghirdette a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyét: idén 9. alkalommal várnak mozikat erdélyi magyar alkotóktól, ezúttal doksiműfajban – közölte az egyesület.
Bár a 22. Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle vetítései még szombat és vasárnap este is folytatódnak, szombat délután már lezajlott a rendezvény ünnepélyes díjátadója.
Több száz film, köztük több mint egy tucat magyar alkotás volt látható az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, filmforgatásról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.
A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.
Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.
Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.
Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.
Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.
A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.
Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.
Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.
Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.
szóljon hozzá!