Fotó: Krónika
2007. szeptember 14., 00:002007. szeptember 14., 00:00
Közösségépítés és hagyomány
„Az élet megy tovább: a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes több bemutatóra, évfordulós rendezvényre készül ebben az évadban is” – mondta lapunknak András Mihály igazgató az együttesről, ahonnan Orza Călin koreográfus és hat táncos szakmai ellentétek miatt szerződött át Székelyudvarhelyre. A nagy múltú csíkszeredai intézmény (a városban már az ötvenes évektől működik népi együttes) nevéhez méltóan „magyar és népi kell hogy maradjon” – fogalmazott András Mihály. Az együttes vezetősége nem zárkózik el a táncnyelvvel való kísérletezéstől, azonban fontosnak tartja néptáncműsorok létrehozását. Az igazgató szerint az együttestől távozó csapat egészen másként gondolkodott arról, milyen feladatot kell betöltenie egy néptáncegyüttesnek. A legfőbb mentalitásbeli különbség talán az, hogy együttestől távozottak nem tartották fontosnak a Hargita közösségépítő munkáját, amely révén több száz környékbeli gyereket oktatnak néptáncra – fejtette ki. A konfliktus munkaügyi feljelentéshez vezetett. A kivizsgálás során az ellenőrök semmilyen rendellenességet nem találtak.
A megüresedett állásokra új táncosokat sikerült felvenniük, és környékbeli zenészekkel is bővült a csapat. Az évadot hét párral kezdik, de továbbra is várják tehetséges fiatalok jelentkezését. Az első nagyobb rendezvényt még ebben a hónapban, 29-én tartják: az első erdélyi táncházak megalakulásának 30. évfordulóját háromnapos rendezvénnyel ünneplik Csíkszeredában, a Romániai Magyar Néptáncegyesülettel közösen. A találkozót 27-én a 10. Prímástalálkozó nyitja, a három nap zsúfolt programjában a szintén harmincéves Barozda együttes, valamint a Sebő együttes koncertje szerepel, továbbá lesz gálaműsor, fotó- és képzőművészeti kiállítás, táncház, és archív táncfelvételeket is vetítenek.
A Kodály-év tiszteletére Háry János-előadás készül a Hargitánál, a budapesti Jánosi együttessel való újabb együttműködés eredményeként. Holttenger címmel a szórványmagyarság értékeit bemutató előadást terveznek, továbbá – szintén a Jánosi együttessel – magyar tánctörténeti témájú előadásuk is lesz. A 2008-as reneszánsz évre Mátyás királyról szóló műsort adnak elő, a táncjátékot elsősorban gyerekeknek ajánlják.
A táncszínház útján
Az Udvarhely Néptáncműhely hangsúlyosan táncszínházi produkciók létrehozását tervezi ebben az évadban, a már a múlt évadban kialakított tendenciát követve – magyarázta lapunknak Miklós Levente. A székelyudvarhelyi együttes csaknem teljességében megújult, hiszen Csíkszeredából hat táncos, továbbá Orza Călin szerződött ide, valamint az eddig a budapesti Honvéd együttes szólistájaként dolgozó Demeter Erika. A nyolc pár táncos első bemutatója a Tomcsa Sándor Színházzal közösen készül: Euripidész Elektrája nyomán Sorin Militaru rendezésében és a magyarországi Bodor Julianna koreográfiájával mutatja be októberben a két társulat. November végére Orza Călin rendezésében a gyimesi monda- és hiedelemvilágra épülő, Gyimesi látomás munkacímű produkciót mutatják be, a továbbiakban pedig két stúdió-előadást is terveznek: Bartók Cantata profanája nyomán, Medvetánc címmel Orza Călin táncjátékot visz színre, a másik produkció pedig Antal József irányításával készül el. Ősszel, várhatóan november végén népzene- és néptánctalálkozót szerveznek, A tánc tavasza című, május végi fesztiváljuk pedig a kortárs táncművészeti irányzatok bemutatására törekszik.
Táncjáték zenészdinasztiáról
Nagyszabású bemutatóval indítja az új évadot a jövő kedden a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes: a Csávási Ballada rendezője, Ivácson László elmondta, az otthoni premier után néhány nappal a budapesti Nemzeti Színházban is előadják a produkciót. A valós történetből és balladai elemekből építkező előadás a mára világhírűvé lett szászcsávási zenészdinasztia történetét dolgozza fel. Bemutatja a zenészcsaládok sajátos világszemléletét és életmódját, mint „érvényes európai kulturális hitvallást”. Ivácson elmondta: az ötlet a Háromszék zenészeitől származik, akik érdekesnek találták, ahogyan a táncházmozgalom a szászcsávási banda összetartó erejévé vált. A produkció előkészítése során a zenészdinasztiák múltját kutatták. Az előadásban bemutatják, miként viselkedik a csávási zenekar magyar lakodalomban vagy román keresztelőben, cigánybálban vagy táncházas közegben, vagy akár a nyugati világban, illetve Amerikában. A Csávási Balladában küküllőmenti magyar táncokat, szászcsávási, haranglábi és Enyed környéki román táncokat, Dicsőszentmárton környéki cigány táncokat mutatnak be. Ivácson szerint az előadás magyarországi premierje rendkívüli esemény, hiszen első alkalommal kap erdélyi hivatásos táncegyüttes meghívást a Nemzeti Színházba. A produkciót a jászberényi, és a bácstopolyai táncegyüttesekkel együtt mutatják be. Az évad további részében bibliai történetet feldolgozó előadás készül A tékozló fiú címmel – fejtette ki Deák Gyula igazgató. Mint elmondta, a társulat összetétele minden évben változik: ezúttal hét párral kezdenek, de továbbra is toboroznak új tagokat.
Kovács Zsolt, Rostás-Péter Emese
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.