Ez a felvétel 1966. szeptember 20-án készült a költőről
Fotó: Vilidár István
Horváth Imre költőre emlékeznek április 11-én, a magyar költészet napján, halálának 30. évfordulóján Nagyváradon, ahol a Léda-házban újranyitják a költő emlékszobáját – közölte szerdán a Szigligeti Színház.
2023. április 05., 20:562023. április 05., 20:56
2023. április 05., 20:582023. április 05., 20:58
Horváth Imre (Margitta, 1906. november 4. - Nagyvárad, 1993. április 11.) erdélyi magyar költő, újságíró volt. Több erdélyi városban dolgozott újságíróként, élete utolsó évtizedeit Nagyváradon töltötte. Bozsódi-Nagy Orsolya irodalmi titkár szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében ismertette, hogy a nagyváradi teátrum és a Holnap Kulturális Egyesület által közösen szervezett emléknap koszorúzással kezdődik Horváth Imre síremlékénél, a nagyváradi Rulikovski-temetőben 11 órakor. Délután 16 órától Versséta a magyar költészet napján címmel irodalmi sétát tartanak.
Horváth Imrétől, Emőd Tamástól, Dutka Ákostól, Gittai Istvántól, Ady Endrétől, Kinde Annamáriától, Szilágyi Aladártól hangzanak el versek – közölték a szervezők, hozzátéve, hogy a megállók között lesz a Körös-part, a Holnaposok szobra, az egykori Mülleráj (ma Ady Endre Emlékmúzeum), a bazilika, a Fan Ice cukrászda, a nagyállomás és végállomásként a Léda-ház.
A nap zárásaként a Léda-házban újranyitják a Horváth Imre Emlékszobát. A költő hagyatékát, bútorait, a lakásában egykor látható képzőművészeti alkotásokat, könyveket, leveleket, fényképeket az Ady Társaság korábban a Kanonok soron helyezte el egy emlékszobában. A bútorok felújítását követően most tágasabb térben mutatják be Horváth Imre egykori otthonának a hangulatát.
A színház színművészei itt is szavalnak majd. Az emlékszoba előzetes bejelentkezés alapján lesz látogatható, és kisebb irodalmi rendezvények helyszíne is lesz a jövőben.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!