A nyitógálát idén is a Főtéren tartják, de kivételesen a zárógála is itt zajlik majd
Fotó: Bede Laura
Rendhagyó lesz a pénteken kezdődő Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), ugyanis a kolozsvári szemle 19. kiadása a mozikból az iskolaudvarokra költözik. A külföldi meghívottak helyett idén a hazai filmtermésé lesz a főszerep.
2020. július 31., 13:282020. július 31., 13:28
2020. július 31., 13:312020. július 31., 13:31
Jóval kevesebben örülhetnek idén a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) péntek este kezdődő 19. kiadásának, hiszen a járványhelyzet miatt kevesebb nézőt fogadhatnak, és beltéri vetítéseket sem tarthatnak. Viszont a szervezők mindent megtettek azért, hogy a kolozsvári filmkedvelők idén se maradjanak le kedvenc rendezvényükről:
A résztvevők egymástól kellő távolságra elhelyezett székeken örülhetnek a külföldi és hazai filmtermés legjavának, valamint Federico Fellini világhírű alkotásainak a neves olasz rendező emlékének szentelt, július 31. és augusztus 9. között zajló fesztiválon.
Hagyományosnak néhány másik vetítés mellett a péntek esti megnyitó mondható, az előző évekhez hasonlóan idén is a Főtéren zajlik, és rendhagyó módon itt tartják majd a zárógálát is. Emellett a Szépművészeti Múzeumnak otthont adó Bánffy-palota udvarán, valamint több belvárosi tanintézet, kulturális intézmény udvarán mozizhat a fesztivál közönsége. A TIFF idejére ugyanis a Báthory István Gimnázium, az Apáczai Csere János Gimnázium, a János Zsigmond Unitárius Kollégium, a George Coșbuc-iskola udvara is mozivá válik, de az Agrártudományi és Állatorvosi Egyetem, a Transilvania Klub és a Hójában található falumúzeum kültéri helyszínein is tartanak vetítéseket.
A magyarfenesi szoborpark jövő hétvégén várja a filmkedvelőket
Fotó: Vlad Cupsa/TIFF archív
A régi helyszínek közül a Iulius park, a magyarfenesi Arkhai szoborpark, valamint a bonchidai Bánffy-kastély udvara fogadja idén is a nézőket, akiknek
és tartaniuk kell a másfél méteres távolságot. Az egyesével és kettesével elrendezett székeket minden vetítés után fertőtlenítik.
Az idei TIFF-en több mint 130 alkotást tekinthet meg a közönség, a vetítések néhány kivétellel 21.30-kor kezdődnek. A szemle nyitányaként és zárásaként egy-egy francia filmet láthatnak a nézők, de a fesztivál számos friss alkotást és régebbi remekművet is felsorakoztat, ugyanis a száz éve született olasz rendezőóriás, Federico Fellini munkássága előtt tiszteleg.
és a bemutatókon az alkotók is jelen lesznek. Az új mozik közül 15-öt első ízben láthat a romániai közönség, 7-nek pedig a világpremierjét tartják Kolozsváron. Bemutatják többek közt Cristi Puiu Malmkrog című alkotását, amelyet a berlini filmfesztivál Encounters szekciójában rendezői díjjal jutalmaztak, Radu Jude Tipografic majuscul című filmjét, amely szintén a Berlinalén mutatkozott be. De többek között Tudor Cristian Jurgiu Și poate mai trăiesc și azi (És talán még ma is élnek) című filmjét is láthatja a közönség, amely a szép remények és valóság közti szakadékról mesél.
A főtéri jegyárus bódé kész, azonban inkább online jegyvásárlásra biztatnak
Fotó: Bede Laura
Ivana Mladenović szerb rendezőnek a locarnói filmfesztiválon díjazott, Ivana cea Groaznică (Rettegett Ivána) című alkotása is szerepel a kínálatban, amelynek főszerepét is a rendezőnő játssza. A dokumentumfilmes szekcióban többek közt Radu Ciorniciuc Acasă (My Home) című alkotását vetítik, mely májusban megkapta az online DOK.fest München fesztivál nagydíját.
Idén a 100 éve született Federico Fellini olasz rendezőóriás munkássága előtt tiszteleg a 19. kiadásához érkezett, a járványhelyzet miatt a július 31. és augusztus 9. közötti időszakra halasztott kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
A hagyományokhoz híven friss magyar filmeket is vetítenek, a megszokott magyar nap helyett magyar napokra kell számítani. Többek között Szász Attila többszörösen díjazott rendező Apró mesék című alkotását láthatja a kolozsvári közönség, de Visky Ábel Mesék a zárkából című dokumentumfilmjét is lejátsszák. Szintén megtekinthető Tóth Barnabás Akik maradtak című alkotása, amelyet tavaly a legjobb idegen nyelvű film Oscar-díjára jelöltek, valamint
Szabó Réka A létezés eufóriája című dokumentumfilmjét, Kocsis Ágnes Éden című alkotását, valamint Bagota Béla Valan – Az utolsó hívás című moziját szintén levetítik Kolozsváron. A járványügyi korlátozások miatt a magyar alkotók közül kevesen lesznek jelen a vetítéseken.
Az idei kiadás a neves olasz rendező életműve előtt tiszteleg
Fotó: TIFF
Megkülönböztetett helyszíne lesz az idei fesztiválnak a Bánffy-palota udvara, itt tartják ugyanis a kicsiknek szóló, EducaTIFF szekció vetítéseit, amelyek délelőtt 11 órakor kezdődnek.
A jegyek árusítása nagyrészt online zajlik a Tiff.eventbook.ro oldalon vagy a fesztivál telefonos applikációján keresztül. Egy egyszemélyes belépő 20 lejbe, a kétszemélyes 35 lejbe kerül, a nyitógálára és a különleges eseményekre 30 lej, a zárógálára 50 lej ellenében lehet bejutást nyerni.
A TIFF idei plakátját szintén Fellinitől "kölcsönözték"
Fotó: TIFF
Utóbbin veszi majd át a 19. TIFF kiválóságdíját Maria Ploae román színésznő, aki több mint négy évtizedes pályára és több mint 40 nagyjátékfilmre tekint vissza. A művésznő emellett Nicolae Mărgineanu rendezővel együtt a Cardinalul című film, valamint a Contraindicații című rövidfilm vetítésén is jelen lesz.
míg külföldről Marc Collin, a Nouvelle Vague zenekar alapítója tiszteli meg jelenlétével a szemlét, aki a Le choc du futur című filmjét kíséri el, de Chiara Malta, a Romániában forgatott Simple Women rendezője, Bartosz Kruhlik lengyel rendező és Vito Sanz spanyol színész is jelen lesz.
Egy-egy francia filmet láthat a közönség a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) nyitányaként és zárásaként, a számos friss alkotást és régebbi remekművet felsorakoztató szemlét a járvány miatt július végére, augusztus elejére halasztották.
Ada Solomon producer, Adina Pintilie rendező és Philip O’Ceallaigh író mellett Székely Csaba drámaíró és Hatházi András kolozsvári színész dönt majd a nyertes alkotásokról.
Federico Fellini, az olasz filmművészet emblematikus alakja előtt tiszteleg a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelynek idei kiadását július 31. és augusztus 9. között tartják – jelentették be a szervezők.
A Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) háromtagú zsűrijét Jean-Max Mejean (Franciaország), Marina Kostova (Macedónia) és Jennifer Zylka (Németország) alkotja. A FIPRESCI-díjat idén kivételesen a távolból ítélik oda a Román Film Napjai szekció egyik filmjének. A fesztivál szervezői egyébként
a TIFF online platformján (unlimited.tiff.ro), ezeket az otthonról mozizók egy 20 lejes jegy ellenében a vetítést követő 48 órában tekinthetik meg.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!