Fellini-jelenet újratöltve. Anita Ekberg „szerepében” Monica Bârlădeanu színésznő tűnik fel
Fotó: TIFF
Idén a 100 éve született Federico Fellini olasz rendezőóriás munkássága előtt tiszteleg a 19. kiadásához érkezett, a járványhelyzet miatt a július 31. és augusztus 9. közötti időszakra halasztott kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF).
2020. július 18., 15:172020. július 18., 15:17
2020. július 18., 15:222020. július 18., 15:22
A tisztelgés jegyében a rendező Édes élet című, ikonikus mozijából kerül idézet a plakátokra, híres jeleneteket forgattak újra a fesztiválfilmecske kedvéért és Fellini-retrospektív került a műsorba.
Kolozsvár belvárosa Fellini-filmek helyszíneként elevenedik meg a 19. TIFF stílszerűen fekete-fehér promóciós anyagaiban.
Az Alec Secăreanu szereplésével forgatott filmecskét a román származású, Nagy-Britanniában élő testvérpár, Anton és Damian Groves készítette, a klip hőse a 8 és ½ című Fellini-film ihlethiánnyal küszködő rendezőjének erdélyi „változata”.
A fesztivál reklámfilmjében és plakátján Monica Bârlădeanu színésznő tűnik fel a kincses városbeli Sétatér szökőkútjának vizében. A szemle Close Up Federico Fellini elnevezésű szekciójában az olasz rendező emlékezetes alkotásait fogják vetíteni.
Federico Fellini, az olasz filmművészet emblematikus alakja előtt tiszteleg a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelynek idei kiadását július 31. és augusztus 9. között tartják – jelentették be a szervezők.
A TIFF versenyszekciójának kínálatában összesen 12 alkotás, köztük fekete komédia, családi dráma és erotikus film is szerepel. Az első vagy legfennebb második nagyjátékfilmjüket jegyző rendezők filmjei szállhattak versenybe, ezek közül választja majd ki a zsűri a szemle nagydíjasát, aki a Transilvania-trófeát kapja majd.
– mutatott rá Mihai Chirilov, a TIFF művészeti igazgatója.
A szervezők korábban azt is közölték, hogy rekordszámú román alkotás premierjét láthatja a szemle közönsége: 21 nagyjátékfilm és 16 rövidfilm vetítése szerepel a programban, a bemutatókon a filmek alkotói is jelen lesznek. Az új mozik közül 15-öt első ízben láthat a romániai közönség, 7-nek pedig a világpremierjét tartják a fesztiválon. A vetítéseket a kincses város Főterén, szabadtéren tartják. A TIFF 19. kiadásáról részletek a fesztivál honlapján, a Tiff.ro-n olvashatóak.
A legfrissebb román filmes termésre is összpontosít a 19. kiadásához érkezett, július 31. és augusztus 9. között tartandó Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). A kolozsvári szemlén 21 új román nagyjátékfilmet és 16 rövidfilmet is láthat a közönség.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!