Tóth István nagyváradi fotóművész egyik képe Kölcsey Ferenc szülőfalujáról
Fotó: Tóth István
Kölcsey Ferencnek, a Himnusz szerzőjének a szülőhelyét, Sződemetert bemutató fotókiállítás nyílik szombaton, a magyar kultúra napján Debrecenben.
2022. január 21., 14:462022. január 21., 14:46
A több mint 800 éves település Bihar és Szatmár megye szomszédságában, főutaktól távol található, mintegy 350 lélek lakja. A 17. században, a környéken dúló harcok miatt református magyar lakosságának nagy része elpusztult, helyükbe románokat és oroszokat telepítettek, azóta kisebbségben, egyre kisebb számban élnek magyarok – írták meghívójukban az MTI tájékoztatása szerint a rendezvény szervezői.
a megnyitón Thurzó Sándor József nagyváradi brácsaművész magyar zeneszerzők műveiből összeállított előadása kíséretében.
Kölcsey életpályáját Ozsváth Sándor művelődéstörténész mutatja be, Firtos Edit nagyváradi színművész elszavalja a Himnuszt, míg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész magyar zeneszerzők műveiből összeállított 50 perces koncertet ad.
Borsodi L. László csíkszeredai költő, irodalomtörténész, kritikus, tanár kapta az Év szerzője díjat a 30. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásáron – közölték szombaton a rendezvény szervezői.
Ifj. Vidnyánszky Attila rendezései elképesztően sodró erejűek, dinamikusak és „fiatalosak”, de mély gondolatiságúak is, így óriási az esélyük, hogy megszólítsák az ifjú generációkat.
A minap mutatták be azt az albumot, amely az aradi Kölcsey Egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait foglalja össze.
A boszorkányságról és különféle hiedelmekről szóló előadást hallgathatnak meg az érdeklődők a nagybányai Teleki Magyar Ház szervezésében.
Ma még a nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetem régi épületének az aulájában áll, de az új épületszárny felépítése után kikerül a négy fal közül Wagner Nándor nagyváradi születésű szobrászművész és felesége, Csijo asszony mellszobra.
Szatmárnémetiben zajlik az Interetnikai Színházi Fesztivál, amely a romániai kisebbségi színjátszást képviselő társulatokat, és azok reprezentatív előadásait vonultatja fel.
Az 1989-es fordulat után a színház területén se tudták Romániában, hogy mit kezdjenek a vágyott szabadsággal. Reformkezdeményezések, különféle mozgások jellemezték az elmúlt 35 évben a hazai, ezen belül a magyar színházak útkereséseit.
A Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tizedik alkalommal szervezi meg a Színházi Iskolák Találkozóját 2024. november 15–24. között – tájékoztatott csütörtökön a Magyar Művészeti Kar titkársága.
Ady Endre nagykárolyi szobránál ünnepelték a magyar nyelv napját a helyi Vasile Lucaciu vegyes tannyelvű általános iskola magyar hatodikosai.
Románia eddigi legnagyobb régészeti lelőhelyét találták meg Arad és Temesvár között a vasúti pálya felújítását megelőző leletmentő ásatások során.
szóljon hozzá!