Fotó: A szerző felvétele
2007. szeptember 05., 00:002007. szeptember 05., 00:00
Újító szándékkal
„A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház a 2007–2008-as színházi évadban is folytatja, amit két évvel ezelőtt kezdett el: a színházi nyelv megújítására törekvő stúdió-előadások mellett nagyszínpadi produkciókat is színre visz” – fejtette ki, az új évad terveit ismertetve Béres László színházigazgató. Mint elmondta, továbbra is nagy hangsúlyt fektetnek a bérletrendszerre, és gyerekelőadás is készül. Az évad első előadását Dézsi Szilárd rendezi, a Grimm testvérek Jancsi és Juliskája alapján készülő mesejáték bemutatóját október közepére tervezik. A felnőtteknek szóló első előadás Beaumarchais Figaro házassága című művéből készül, Anger Zsolt budapesti rendező színrevitelében. A Figaro házasságát egyébként már júliusban bemutatták a gyergyószárhegyi Lázár-kastély szabadtéri színpadán, a produkció „beltéri változatát” novemberben láthatja a közönség. Decemberben Federico Garcia Lorca Yerma című színművét Béres László tolmácsolásában adják elő, januárban pedig Sorin Militaru rendezésében Thuróczy Katalin Szandrosz című művét mutatják be. Februárban és márciusban kortárs szerző, Kiss Csaba Világtalanok című drámáját játssza a társulat, Kövesdi István, a marosvásárhelyi színház nemrég kinevezett művészeti igazgatója rendezésében. Májusban és júniusban a Florin Fieroiu koreográfus rendezte Arteficial.Live című vizuális esszét láthatják a gyergyói színházkedvelők. A társulat négy színésszel bővül: a székelyudvarhelyi, illetve a sepsiszentgyörgyi társulattól átszerződött Szabó Eduárddal és Bartha Borókával, valamint két kolozsvári végzőssel, Domokos Erikával és Bándi Johannával. Blénessy Enikő ugyanakkor Temesvárra „igazolt” át.
Béres szerint nagy hangsúlyt fektetnek a színészek képzésére, ebben az évadban a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem beszédtechnika-tanára, Fort Krisztina rendez workshopokat számukra. További szakmai műhelyeket pedig az évadot záró dance.movement.theatre című mozgásszínházi fesztivál keretében tartanak.
Zenés, nagyszínpadi előadások
Főként nagyszínpadi, a teljes társulatot megmozgató előadásokat terveznek idén a Csíki Játékszínben. Jelenleg a La Mancha lovagja című musicalt próbálják, Parászka Miklós, a társulat igazgatójának rendezésében. A Don Quijote kalandjait keretes történettel elmesélő zenés darab szövegkönyvét Dale Wassermann, dalszövegeit Joe Darion, zenéjét Mitch Leigh szerezte. A premiert októberre tervezik, az évad első bemutatója azonban nem a musical lesz, hanem a Kövesdy István rendezte Tévedések vígjátéka. A Shakespeare-komédia stúdió-előadás lesz, ebben a hónapban mutatják be a Hunyady László Kamarateremben.
A Csíki Játékszín vezetőjének másik rendezése a Lila ákác lesz, Szép Ernő szerelmes históriáját tavasszal tűzik műsorra. Két előadás rendezésére magyarországi alkotókat kértek fel: Hargitai Iván Csehov Cseresznyéskertjét viszi színre, Kállai István és Nemlaha György Mesék az operettről című művét Csutka István rendezi. Gyerekeknek szóló előadás is készül, Darvasi László Trapiti című, „az első tökfőzelék-háborús gyerekdarabját” Budaházi Attila rendezésében láthatja a közönség. A társulat új művésze Benedek Ágnes, aki idén végzett a kolozsvári BBTE Színházművészeti és Televízió Karán.
Próba felújítás közben
A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház öt bemutatót tervez ebben az évadban. Bár még dolgoznak a társulatnak otthont adó művelődési ház nagytermének felújításán – világosító és hangosító-fülke épül, és a széksorokat is az európai szabvány szerint rendezik el – Euripidész Elektrájának bemutatóját október 18-ára tűzték ki. Szilveszterre zenés kabarét állítanak színpadra, februárban pedig Ionesco A lecke című művét láthatják az udvarhelyiek, ez utóbbi stúdió-előadás lesz. Márciusra készül el a színház gyerekelőadása, A király új ruhája című mesedarab, és – egyelőre cím nélkül – terveznek egy könnyebb, nyári fesztiválprodukciót is, amelyet a Míves Emberek Sokadalmán vagy az ehhez hasonló környékbeli nyári rendezvényeken mutatnának be. A társulat jelentős személyi változásokkal vág neki az új évadnak: Csurulya Csongor rendező személyében ismét van művészeti vezetője a színháznak, és Patkó Éva is a Tomcsa Sándor Színháznál dolgozik az idéntől. Rendezőként és projektmenedzserként az ő feladata lesz a fesztiválrészvételek szervezése. Elképzeléseik szerint egyéni előadásokkal, felolvasó-színházi előadásokkal, rádiójátékok készítésével színesítenék a kínálatukat, és saját színházfesztivált is terveznek – ezeket a projekteket fogná össze Patkó Éva.
A négy távozott színész – Boér Orsolya, Szabó Eduárd, Szalma Hajnalka és Kányádi Szilárd – helyébe nyolc fiatalt szerződtettek: Benedek Botond Farkas és Gábos Albin kolozsvári, Jakab Orsolya, Varga Márta és Márton Réka marosvásárhelyi végzősöket, valamint a Temesvárról átszerződött Molnos András Csabát és a Kaposváron végzett Lőrincz Sándort. A társulat így 17 színésszel kezdi az évadot. „Legnagyobb gondunk a próbaterem hiánya. A színpadon, ahol jelenleg a próbák folynak, osztoznunk kell a néptáncműhellyel és a művelődési ház által szervezett más rendezvényekkel is. Az előadások és a próbák órarendjét nehezen tudjuk egyeztetni, az elvégzett felújítások, fejlesztések ezt nem oldották meg” –mondta Nagy Pál, a színház igazgatója. Ugyanis nemcsak a nézőteret újították fel, hanem a színpadot és a színészek öltözőit is, október elsejére pedig az újjávarázsolt előtér és a mellette kialakított társalgó szintén működni fog. „A szakmai és a közönségigények között lavírozva próbálunk megfelelni mind a szórakozni vágyó nézők, mind a szellemi táplálékot igénylők elvárásainak” – mondta Csurulya Csongor. „Az idei évad műsortervét örököltem, ezért erről nincs több mondanivalóm. Jövőre korábban, már tavasszal egyeztetni kezdünk a csíkszeredai és a gyergyószentmiklósi színházakkal, hogy jobban kiegészítsék egymást az előadásaink” – tette hozzá.
Jánossy Alíz, Rostás-Péter Emese, Kovács Csaba
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.