Az érmelléki Székelyhídon teljes mértékben felújították a városi színházat, amely számos eseménynek ad otthont
Fotó: Székelyhídi városi színház
Szabó József Ódzsa színházi rendező, dramaturg nevét viseli mostantól a teljes mértékben felújított városi művelődési ház a Bihar megyei Székelyhídon. A város neves szülöttje 2019-ben hunyt el, a kulturális központ névadó ünnepségét a hét végén tartották.
2021. augusztus 29., 11:472021. augusztus 29., 11:47
Székelyhíd szülöttjéről, az erdélyi magyar színjátszás jelentős rendezőjéről, dramaturgjáról, Szabó József Ódzsáról nevezték el a város frissen felújított és kibővített művelődési házát, az avatóünnepséget szombaton tartották.
– mondta el a Krónika megkeresésére Fekete Katalin, a művelődési ház igazgatója.
„A 2019-ben elhunyt Szabó József Ódzsa 1928-ban született Székelyhídon, innen indult életútja, 2008-ban a város díszpolgárává avatták. Ekkor döntött úgy a város tanácsa, hogy a felújított és kibővített művelődési házat róla fogjuk elnevezni” – mondta Fekete Katalin. Hozzátette, nagyon örülnek, hogy mivel megújult az épület, Székelyhíd lakosainak közel egy évtizedes álma valósult meg, hiszen a városban nem volt olyan épület, ahol kőszínházi előadásokat lehetett volna tartani, nem volt nagyszínpadi tér, most pedig 346 férőhelyes nézőtér várja a közönséget.
– mutatott rá a városi színház igazgatója. Mint mondta, az épület más típusú rendezvények megtartására is alkalmas, konferenciákat, képkiállításokat fognak itt tartani, itt szervezik meg a hagyományos rendezvényeket: kórustalálkozót, néptánctalálkozót, moderntánc-találkozót. Ebben az épületben fognak próbálni Székelyhíd tánccsoportjai, kórusai is, és szintén itt működik a város könyvtára.
A felújítás előtt így nézett ki a művelődési ház
Fotó: Székelyhídi városi színház
„A felújítást teljes mértékben román kormánytámogatással sikerült megvalósítani, Cseke Attila fejlesztési miniszter jóvoltából tudtuk befejezni a munkálatokat” – tette hozzá az igazgató.
Fekete Katalin beszámolt arról, hogy a szombati avatóünnepség keretében leleplezték a homlokzaton olvasható feliratot, Béres Csaba polgármester köszöntötte a jelenlevőket, felszólalt Szabó Ödön és Bíró Rozália parlamenti képviselő. Hajdu Géza nagyváradi színművész beszélt a művésztársak, pályatársak nevében, bemutatták a Weiss István fotóművész alkotásaiból készült tárlatot: a Ki látott engem? című kiállítás fényképeket sorakoztat fel Szabó József Ódzsa rendezéseiből. Szintén láthatta a közönség a Szabó József Ódzsáról készült portréfilmet, amelyet Csáky Zoltán rendezett. Vasárnap délután a Szigligeti Színház Valahol Európában című előadását láthatják a nézők a frissen megújult székelyhídi városi színházban. Felidézik a Szabó József Ódzsa nyolcvanadik születésnapján tartott ünnepséget, B. Nagy Veronika filmjével.
Szabó József Ódzsa a Szigligeti Társulat örökös tagja, a nagyváradi színjátszás életműdíjjal kitüntetett emblematikus rendezőegyénisége, dramaturg, színházi szakíró volt. Az 1928. június 19-én Székelyhídon született Szabó József középiskolai tanulmányait Nagyváradon a Szent László Gimnáziumban, illetve a Magyar Fiúlíceumban végezte (1948). 1953-ban végzett a kolozsvári Magyar Művészeti Intézetben, majd egy évig a moszkvai Színművészeti Főiskola rendezői szakán folytatta tanulmányait.
Hazatérve a nagybányai, illetve a szatmári színházban, majd 1957 augusztusától több mint egy évtizeden át a Kolozsvári Állami Magyar Színházban rendezett. 1969-ben főrendezőként Nagyváradra szerződött, de vendégként Kolozsvárra is visszajárt. 1985-ben áttelepült Magyarországra, és nyugdíjazásáig előbb a győri Kisfaludy, később a veszprémi Petőfi Színházban dolgozott. Rendezői programjának egyik fő eleme a klasszikus és kortárs magyar drámairodalom kiemelkedő alkotásainak formailag változatos színpadra állítása. Legfontosabb volt számára a szerepek pontos, lélektani kimunkálása. Az erdélyi színházi rendező, dramaturg, író az írországi Sligóban hunyt el 2019. február 15-én.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!