A második helyért járó elismerést megosztva kapta a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Oxigén című produkciója a színházi nyelv radikális újrafogalmazásáért
Fotó: Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiválja
Átadták a Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiváljának díjait szombat este: életműdíjban részesült Wischer Johann vajdasági színművész, rendező és Biluska Annamária színész, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának örökös tagja.
2023. július 01., 21:162023. július 01., 21:16
A két művésznek a felkért, háromtagú szakmai bizottság – Nyakó Béla, a Kisvárdai Várszínház és a fesztivál igazgatója, valamint Balogh Tibor és Pataki András – ítélte oda a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) elismerését – közölték a szervezők az MTI-vel.
A méltatás szerint a képi világ és a zene egy olyan kor lenyomatát teremti meg, amely szabadjára engedi az emberi gátlástalanságot.
A második helyért járó elismerést megosztva kapta a Kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadása a színházi nyelvezet megújításáért és a formabontó látványvilágért, valamint a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Oxigén című produkciója a színházi nyelv radikális újrafogalmazásáért.
A harmadik helyért járó díjon szintén két társulat osztozhatott: a Szabadkai Népszínház Magyar Társulata a Nem élhetek muzsikaszó nélkül című előadása és a Csíki Játékszín Hegedűs a háztetőn című előadása.
A legígéretesebb tehetségnek járó Teplánszky-díjban az idén Hégli Bence és Matusek Attila részesült a Kassai Thália Színház Szentivánéji álom című előadásáért (Puck szerepének megformálásáért, illetve a rendezésért).
A Magyar Színházak 35. Kisvárdai Fesztiválját június 23. és július 1. között rendezték meg a felső-szabolcsi városban. A versenyprogram előadásait Balogh Tibor dramaturg, színikritikus, a fesztivál művészeti tanácsadója válogatta.
A színházi seregszemle idei díszvendége a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház volt, de érkeztek vendégek Temesvárról, Szabadkáról, Újvidékről, Kézdivásárhelyről, Kassáról, Székelyudvarhelyről, Kolozsvárról, Sepsiszentgyörgyről, Marosvásárhelyről, Nagyváradról, Csíkszeredából, Zentáról és Komáromból is. Színpadra lépett még a Szegedi Pinceszínház és az Aradi Kamaraszínház koprodukciója, és látható volt a budapesti Pinceszínház szervezéslében határon túli alkotókkal megvalósult előadás is – ismertették.
A programban nyolc versenyen kívüli darab szerepelt, egy előadással pedig a határon túli színészhallgatók is készültek.
A színésztréninget idén Bélai Marcel és Kozma Gábor Viktor színész-rendezők vezették, a kritikusjelöltek workshopján pedig a színházi kulisszatitkokba avatták be a fiatalokat a szakemberek.
Az idén a zsűri elnöke Németh Ákos drámaíró, műfordító, rendező volt, a testület tagja Dienes Blanka színész, Kiss József drámaíró, rendező, a Soproni Petőfi Színház igazgatója, Szekeres Szabolcs színikritikus és Szigeti Réka dramaturg.
A tervek szerint jövőre a Magyar Színházak 36. Kisvárdai Fesztiválját június 24. és 30. között rendezik meg.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
szóljon hozzá!