2007. szeptember 17., 00:002007. szeptember 17., 00:00
A gyűjtemény szenzációjának számít a két legkorábbi, 15. századi szőnyegtöredék, a Crivelli- és Memling-szőnyegek. Az állatalakos Crivelli-szőnyegtöredék hírnevét Batári Ferencnek, az intézmény egykori főmuzeológusának köszönheti. Az oszmán-török szőnyegek szakértője 1984-ben egy publikációval tette világszerte ismertté a szőnyegtöredéket, amelyhez hasonlót Carlo Crivelli velencei festő két – 1482-ben és 1486-ban készült – festményén ábrázol. A kiállításon az Iparművészeti Múzeum szőnyegein kívül a Magyar Nemzeti Múzeum gyűjteményéből két ravatalkép, valamint a Szépművészeti Múzeum anyagából török szőnyegeket ábrázoló festmények szerepelnek.
Az egykori Magyar Királyság és Erdély területére az Oszmán Birodalommal folytatott diplomáciai és kereskedelmi kapcsolatok révén számos keleti portéka – díszes lófelszerelés, drága kelme, fegyver és szőnyeg – érkezett. Így az országban egyedülállóan gazdag 16–17. századi oszmán-török szőnyegkollekció alakult ki. Az Iparművészeti Múzeum az isztambuli Török és Iszlám Művészeti Múzeum után a világ második leggazdagabb oszmán-török szőnyeggyűjteményét tudhatja magáénak.
MTI
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.