Több stáb is összeállt. Több szekcióban tanulhatták a fi lmgyártás fortélyait a Filmtett-tábor résztvevői Parajdon
Fotó: Pálos György
Élő szereplős rövidfilmek, animációk születtek a két év kimaradás után új helyszínen, Parajdon megrendezett Filmtett-táborban. A július 12–23. között zajló Filmtett Workshopon több szekcióba jelentkezhettek a Kárpát-medence számos településéről érkező résztvevők, a műhelyeket neves magyar filmes szakemberek mentorálták – mondta el lapunknak Zágoni Bálint, a Filmtett Egyesület elnöke, a tábor főszervezője, aki az idei filmes tábor tapasztalatairól is mesélt.
2021. július 23., 21:542021. július 23., 21:54
Erdély legfontosabb filmes alkotótáborát, a 18. kiadásához érkezett Filmtett Workshopot két év kimaradás után szervezte meg a Filmtett Egyesület a parajdi Urbán Andor Református Konferencia- és Üdülőközpontban. A táborban több mint harminc Kárpát-medencei fiatal vett részt, akik neves magyar filmes szakemberek által mentorált forgatókönyvíró-rendező, animációs, rendezőasszisztensi, operatőr-, vágó-, hangmérnöki, gyártásvezető-produceri, valamint színészcsoportba jelentkezhettek – mondta el lapunk megkeresésére Zágoni Bálint, a Filmtett Egyesület elnöke, a tábor főszervezője.
Fotó: Pálos György
„Az alapozó, összerázó napok után a tábor »minifilmgyárrá« alakult át, a fiatalok filmes stábokká álltak össze, amelyek leforgatták, majd utómunkázták a rendezőcsoport tagjai által megálmodott filmterveket” – avatott be a részletekbe Zágoni Bálint. Hozzátette, a koronavírus-járvány okozta kihagyást követően idén is bizonytalan volt, hogy meg tudják-e biztonságos keretek között rendezni a filmes tábort, ugyanakkor a szűkösebb anyagi keret is arra kényszerítette őket, hogy újragondolják a műhelynek a szerkezetét.
Fotó: Pálos György
Ezenkívül a táborban idén szigorúbb feltételek mellett lehetett részt venni: csak azok jelentkezhettek, akik koronavírus elleni védettséget igazoló dokumentumot mutattak fel.
– mondta el Zágoni Bálint.
Hozzátette, a fiatalok körülbelül negyede „visszatérő” táborozó, részt vett az alkotótábor valamelyik előző kiadásán, a többiek pedig először kóstolnak bele a Filmtett Workshop elméleti és gyakorlati munkáiba. Újdonságként hatott idén a tábor helyszíne is, a korábbi táboroktól eltérően most Parajdon tanulhatták a résztvevők a filmkészítés fortélyait. Noha a táborban elkészülő élő szereplős filmek forgatásai nem igényelték nagymértékben a helyiek segítségét, hisz többnyire külső helyszíneken zajlottak, a táborozók megtapasztalhatták a parajdiak vendégszeretetét – mondta a főszervező.
A műhely meghirdetése nyomán több mint száz igényes, ígéretes pályázat érkezett, a mentorok ezek közül válogatták ki, melyikből készül film. A tábor mentorai többek között Szilágyi Zsófia és Hajdu Szabolcs forgatókönyv-író-rendező, Bertóti Attila és Vácz Péter animációs filmes, Pálos György és Bántó Csaba operatőr, Kornis Anna vágó, Boros Melinda gyártásvezető, producer, ifj. Bednárik László Samu rendezőasszisztens és Juhász Róbert hangmester voltak. Többen közülük évek óta visszajárnak, de akadtak újonnan bekapcsolódó szakemberek is, például Szilágyi Zsófia, akinek Egy nap című filmje 2018-ban a cannes-i filmfesztiválon elnyerte a kritikusok díját.
Fotó: Pálos György
Ezek kapcsán a főszervező elmesélte, hogy szerették volna a tábor nagyon intenzív tempóját kiegészíteni lazább programokkal, kötetlenebb beszélgetésekkel, melyek ugyanakkor szakmailag segíthetik a résztvevőket. Ennek jegyében szó esett rövidfilmek fesztiváloztatási stratégiáiról, az alacsony költségvetésű játékfilmek előnyeiről és hátrányairól, a rendezőasszisztensi kihívásokról is.
A tábor 10 napja alatt három élő szereplős rövidfilmet és hat animációt forgattak a résztvevők. A tervek szerint csütörtök este levetített alkotások kapcsán Zágoni Bálint elmondta, hogy bár a tábor elsődleges célja, hogy tapasztalatokkal, ismeretekkel gazdagodjanak a résztvevők, bízik abban, hogy az előző kiadásokon született produkciókhoz hasonlóan, ezek a filmek, animációk is bekerülnek a különböző fesztiválok versenyprogramjába.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!