A Művelődés folyóirat megjelenéséhez szükséges összeg 18 százalékát korábban a kulturális minisztérium állta, azonban a múlt évben megvonták a támogatást. A lap igen nehéz anyagi helyzetbe került: jelenleg mindössze egy állandó alkalmazottja van, honoráriumot pedig legalább tíz éve nem tudott fizetni. A támogatására vonatkozó határozattervezetet Kerekes Sándor, a megyei tanács alelnöke terjesztette elő. A tervezetet a szakbizottságok pozitívan véleményezték, most már mindössze a tanácsosoknak kell rábólintaniuk. Kerekes Sándor szerint a megyei önkormányzat biztosítani tudja a lap működési költségeit. „Kulturális lap támogatására már van precedens, hiszen a román nyelvű Tribuna lapot is átvettük tavaly, miután központi támogatás híján egy ideig nem is tudták megjelentetni” – magyarázta a megyei elnök. Számokat nem tudott mondani, de állítása szerint a Művelődés finanszírozása a Tribunának juttatott éves összeg alig egyharmadát teszi ki.
„Nagy gondot jelentett a minisztériumi támogatás megvonása, csak pályázatok útján, meg különböző rendezvények szervezéséből tudtunk annyi bevételt előteremteni, hogy a lap megjelenhessen” – magyarázta lapunknak Szabó Zsolt, a Művelődés főszerkesztője, hozzátéve, hogy takarékossági okokból az oldalszámot is 48-ról 32-re csökkentették. A lap főszerkesztője szerint az önkormányzati támogatás lehetővé tenné, hogy megfelelő bért biztosítsanak a szerkesztőség négy munkatársának, ugyanakkor a nyomdaköltség sem jelentene többé gondot. Habár a határozattervezet teljes finanszírozásról szól, a főszerkesztő nem túlságosan optimista; viszont reméli, hogy a tanácsosok megítélik az összköltség legalább felét. A Művelődés folyóirat – a jelenlegi körülmények közötti – megjelentetése havi 5 ezer lejbe kerül. Az 1000–1200-as példányszám megtartásával, bérek és honoráriumok biztosításával ez az összeg 7 ezer lejre emelkedik.
Az önkormányzat képviselőivel való találkozóról pozitív benyomással távozott Szabó Zsolt, állítása szerint a tanácsosok nyitottnak tűntek a magyar közművelődési lap támogatására. Ehhez pedig a példányszámnak és a jelenlegi oldalszámnak nem szabad csökkennie, ugyanakkor nem ajánlatos ingyen osztogatni a jelenleg egy lejbe kerülő lapot. „Az is felmerült, hogy két lejért értékesítsük, azonban az olvasóink anyagi helyzetére is kell gondolnunk, hiszen főként értelmiségiekről van szó. Ezért továbbra is egy lejért szeretnénk árulni az önköltségi áron hat-hét lejbe kerülő Művelődést” – magyarázta Szabó Zsolt.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.