Pásztor-Várady Mór, Thuróczy Szabolcs és Básti Juli a szülővé válásról szóló, Szia, Életem! Című filmben
Fotó: Liszt Intézet Bukarest
Új magyar filmeket, kiállításokat, erdélyi témájú dokumentumfilmeket is felsorakoztat a hétvégén kezdődő Bukaresti Magyar Filmhét. A kínálatban díjazott alkotások, romániai premierek is szerepelnek.
2022. november 19., 11:422022. november 19., 11:42
Friss magyar alkotásokat kínál közönségének a vasárnap kezdődő, november 27-ig tartó Bukaresti Magyar Filmhét – közölte a szervező Liszt Intézet. A rendezvénysorozatot, amely az intézet márkanevévé vált, 16. alkalommal szervezik meg.
„A filmművészet bukaresti kedvelői már tudják és várják azt a novemberi hetet, amikor magyar filmek kerülnek a Román Parasztmúzeum mozijának nagyvásznára, hiszen ez a magyar film ünnepe a román fővárosban.
– olvasható a szervezők közleményében.
Az eseménysorozatot premierrel indítják: A játszma című filmet vetítik: a Fazakas Péter rendezte kémtörténetben újra láthatjuk a magyar színjátszás két nagy alakját, Kulka Jánost és Nagy Zsoltot. Az elmúlt évek magyar első filmes sikereinek „laboratóriuma”, a Nemzeti Filmintézet Inkubátor Program keretében készült mozikat is megtekinthetnek a nézők Bukarestben: a Legjobb tudomásom szerint című filmet, Lőrincz Nándor és Nagy Bálint rendezésében, valamint a Kilakoltatást, Fazekas Máté rendezésében.
Az Inkubátor Program 2015-től működik a Magyar Nemzeti Filmintézet keretében, és azzal a céllal jött létre, hogy első, egész estés filmek elkészülését támogassa.
amelyben a magyar közéleti kérdésekre való reflektálás helyett inkább lélektani síkon foglalkozik egy átpolitizált témával, az örökbefogadás kérdésével. A régebbi magyar alkotások közül Szomjas György Könnyű testi sértés című dokumentarista stílusban készült drámáját vetítik, amelyben Eperjes Károly monumentális alakítása talán a legkiemelkedőbb egész eddigi pályája során. A filmhét utolsó napján, november 27-én vasárnap két vígjátékot is vetítenek. A fantasyelemekkel dúsított, Rohonyi Gábor és Vékes Csaba rendezte Szia, Életem! a szülővé válásról szól. A Filmhét záróvetítésén Tiszeker Dániel Nagykarácsony című romantikus vígjátékát láthatja a közönség. Idén sem hagyják fiatal nézőket nagyvásznon látható filmes élmény nélkül: számukra A kuflik és az Akármi című rajzfilmet vetítik.
A filmhét dokumentumfilmes programjában lesz két erdélyi témájú alkotás: Vargyasi Levente és T. Bányai Péter alkotópáros Keserédes címmel készített filmet a romániai cukorrépa-termesztés és a cukorgyártás fokozatos ellehetetlenítéséről, míg Csibi László az 1989-es rendszerváltásig, a romániai – elsősorban magyar nyelvű – média néha anekdotába forduló történetein keresztül idézi fel a cenzúra sajátos korát A szocializmus hátsó bejárata című filmjében.
amely 2021-ben a budapesti Ludwig Múzeumban azonos címmel kiállított nagyszabású összefoglaló tárlatnak az utazóverziója a magyar filmgyártás első 120 évéről. A tárlat átfogó képet ad a magyar filmművészet és filmipar múltjáról és jelenéről a film születésétől a némafilm korszakán és a hangosfilm feltalálásán keresztül a kortárs alkotásokig. A rendezvénysorozat keretében megemlékeznek születésének 150-ik évfordulója alkalmából a kolozsvári filmgyártás atyjáról, Janovics Jenőről. A mozikat román felirattal vetítik.
A rendszerváltás előtti romániai magyar sajtó helyzetét, a médiában tevékenykedők lehetőségeit, a cenzúra és a „kiskapuk” természetét járja körül Csibi László kolozsvári rendező legújabb alkotása.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!