Fotó: A szerző felvétele
A Szakszervezetek Művelődési Házában nemcsak tárlatmegnyitóra gyűlt össze a román színházi élet, hiszen a kolozsvári Koinónia könyvkiadó gondozásában az alkalomra megjelent a Helmut Stürmer színpadképeit bemutató háromnyelvű (román, német és angol) album is, Díszlettervek címmel.
George Banu színházkritikus, esszéista a Peter Brook-i üres tér fogalmát idézve beszélt a megnyitón Helmut Stürmerről, hangsúlyozva: a tér lebontásához csak úgy lehet eljutni, ha valaki már felépített egy érvényes rendszert. A tárlaton hét színpadi makettet, színpadképterveket, vázlatokat, valamint megvalósult előadások fényképeit állította ki a művész, aki nemcsak Romániában, hanem több európai színházban is tervezett díszleteket színházi, valamint opera-előadásokhoz.
Helmut Stürmer 1942-ben született Temesváron, 1967-ben a bukaresti képzőművészeti főiskolán szerzett diplomát. 1968-tól Nagyszebenben és a bukaresti Bulandra színházban dolgozott díszlettervezőként, de időközben az ország több színházába is meghívták, ugyanakkor filmek díszleteit is jegyezte. 1977-ben Németországban telepedett le.
A Nagyszebenben október 13-áig látogatható kiállítás anyagának egy részét a kolozsvári közönség is láthatta már a tavalyi Harag György-emléknapok alkalmával.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.