2008. december 09., 08:462008. december 09., 08:46
A világ bármely pontján élő on-line olvasó napirenden lehet a Partium kulturális életével, ugyanis nemrégiben a varad.ro címen napi frissülésű kulturális portál indult. „A 2002-ben alapított Várad folyóirat kezdetektől ezen a címen volt jelen a világhálón, de eddig kizárólag a nyomtatott formában megjelenő lap anyagait töltöttük fel a megjelenéssel egy időben, miközben az archívumban a korábban megjelent lapszámokat is megtalálhatták az olvasók. Vannak olyan tartalmak, amelyek a havilap nyomtatott változatába nem férnének bele, vagy aktualitásukat veszítenék, ráadásul a világhálón nem létezik kimondottan a Partium kulturális életével foglalkozó felület, ezért döntöttünk úgy, hogy különválasztjuk az internetes megjelenésünket, és varad.ro címen napi frissülésű kulturális portált indítunk, míg a folyóirat anyaga a címen válik elérhetővé” – mondta el lapunknak Szűcs László, a Várad című folyóirat és az új kulturális portál főszerkesztője.
Némi átfedésekkel ugyan, de két egymással párhuzamosan működő csapat készíti a folyóiratot, és frissíti az új portált, ugyanis az irodalommal, művészettel, társadalommal és tudománnyal foglalkozó havilap néhány munkatársa más újságírókkal és a váradi színháznál dramaturgként dolgozó fiatalokkal együttműködve teszi naprakésszé az új kulturális weboldalt. A portál indulását beharangozó szöveg szerint az oldal szerepe a tartalomszolgáltatás, a kritikai szellemiség érvényre juttatása és az interaktivitás megvalósítása. „Tartalomszolgáltatásban – egyelőre csak erről lehet szó – több terület is adódik, amit fokozatosan belakni szándékozunk. Az információszolgáltatás, tájékoztató és véleményműfajok mellett, amelyek segítségével a kulturális mozgások leképezhetőek, a portálon helyet kap a régió kulturális szervezeteinek adatbázisa, továbbá egyféle dokumentációs központ, amelyben film-, kép- és hanganyagok, digitalizált könyvek, szerzői oldalak érhetőek el. A tervben kiemelt helyen szerepel a vizuális művészetekben alkotó fiatalok munkáinak bemutatása, promoválása, on-line tárlatok szervezése” – írja Fazakas Márta felelős szerkesztő.
A partiumi kulturális portál egyelőre még Várad-centrikus, de a közeli Debrecen kulturális hírei is megjelentek már, és a honlap szerkesztői szeretnék, hogy legkésőbb jövő év elejétől a térség nagyobb városai, főként Szatmárnémeti és Arad kulturális eseményeiről is tudósíthassanak – árulta el a főszerkesztő. Az aktualitások mellett a Várad folyóirat készülő lapszámaiból is találhatnak előzeteseket és ajánlókat a böngészők, illetve a havilap rendezvényeit, a Törzsasztal esteket népszerűsítő beszámolók is elérhetővé válnak. „A tervezett tíz rovat között vannak már aktívan működő rovataink, és vannak még fejlesztés alatt lévők is. Néhány anyag esetében már megvan a lehetőség a hozzászólásra, ugyanakkor egyfajta fórum létrehozásán is dolgozunk” – mondta el Szűcs László, aki szerint a portál olvasói eddig is sok hasznos javaslattal és észrevétellel segítették a szerkesztőség munkáját. Mivel csak pár napja működik kulturális portálként a weboldal, nincsenek a nézettségre vonatkozó releváns adatok, de a főszerkesztő elmondása szerint a korábbinál már jóval többen látogattak el a varad.ro címre, és már az is komoly eredmény lehet, ha napi néhány száz érdeklődővel megnövelhetik a látogatottságot, és így szélesebb rétegeket is megszólíthatnak, mint a nyomtatott formában megjelenő folyóirat.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.