Valójában csak kirándulni akarsz a saját múltadban – mondja Beteg Srác Rentonnak a Trainspotting című kultuszfilm nemrég a mozikba került folytatásában, és ez a mondat tökéletesen leírja magát az egész filmet is.
2017. március 08., 17:192017. március 08., 17:19
Húsz évvel ezelőtt kis túlzással egy egész világ vált menthetetlenül a négy, jóformán érthetetlen skót akcentussal beszélő edinburgh-i srác, Renton, Spud, Beteg Srác és Begbie rajongójává, akik, miközben ide-oda sodródtak a skót főváros lepattant külső kerületeiben, keményen drogoztak, és nem riadtak vissza a törvénytelenségektől sem, hogy pénzhez jussanak.
A film egyrészt a sztori humora és kemény realizmusa, másrészt Danny Boyle rendező klipszerű megoldásai (és persze a zenei betétnek kiválasztott kiváló számok) miatt vált egy generáció számára referenciaponttá. És várható volt, hogy a nagy sikerre való tekintettel előbb-utóbb a folytatás is elkészül – már csak azért is, mert az eredeti regényt jegyző Irvine Welsh 2002-ben Pornó címmel egy második regényt is szentelt Rentonék kalandjainak.
Danny Boyle sokáig érlelte magában a folytatás sztoriját, ami végül csupán nagy vonalakban, lazán kapcsolódik a Pornóhoz, és amely – amolyan Dumas-utánérzésként – húsz év múlva veszi fel ismét a négy antihős történetének fonalát. Akiknek a helyzete viszonylag keveset változott az első rész óta: csupán a haj ritkább és őszesebb, illetve néhány pluszkiló szaladt fel, igazából egyiküknek sem sikerült kitörnie a kilátástalanságból. Renton a társaitól ellopott pénzből Amszterdamban élt, de házassága zátonyra futott, ezért hazatér Edinburgh-ba. Beteg Srác egy alig látogatott pubot üzemeltet, Spud öngyilkos akar lenni, miután magánélete kilátástalanná vált, a mániákus Begbie pedig megszökik a börtönből, hogy ismét találkozhasson a családjával.
A helyzeten Renton hazaérkezése változtat: Beteg Srác egyrészt be akarja vonni egy masszázsszalonként működő szaunabiznisz beindításába, másrészt bosszút is akar állni rajta. Begbie is a nyomába ered, miközben Spud megpróbál a szauna belsőépítészeti megoldásainak kidolgozásában való részvétellel, illetve a négyes történetének megírásával kilábalni drogproblémáiból. Eközben Renton komolyabb, ráadásul törvényes üzleti tervekkel is előáll, amihez százezer font szükséges – ehhez pedig pályázni kell.
Miközben a történet néha ironikusan villantja fel a mai skóciai valóságot – a repülőtéren szlovéniai származású hostess fogadja erőltetett skót akcentussal az utasokat, és Beteg Srác barátnője is kelet-európai, Bulgáriából érkezett –, az egész filmet áthatja a nosztalgia. Egyrészt a főhősök emlékeznek vissza előszeretettel saját, idealizált gyerek- és fiatalkorukra, másrészt a filmben lépten-nyomon felvillannak az első rész ikonikus jelenetei. Mindezt néha az első rész klipszerű jeleneteit idéző, de gyakran erőltetettnek ható képi megoldásokkal próbálják fűszerezni.
A melankolikus hangulat miatt a humor is sötétebb – és főleg ritkább –, a film nézése közben az ember érzése az, hogy Danny Boyle amolyan „Trainspottingsploitation”-történetet vitt vászonra, hogy még egy bőrt lehúzhasson a húsz évvel ezelőtti klasszikusról. Persze túlzás lenne azt mondani, hogy rossz filmről van szó, sőt az életközépi válsággal küszködő főszereplők hatására az első rész idején még gimnazista néző is óhatatlanul végiggondolja, hogyan is alakult az élete azóta. Az is érdekes elem, hogy a főszereplők közül a kelet-európai „bevándorló” bizonyul a legéletrevalóbbnak, ő az, aki ezúttal Renton szerepét átvéve sajátos módon ugyan, de megoldást talál a legreménytelenebb helyzetben lévő Spud számára – a többieknek pedig marad az örökös lúzerség. Mégis a T2 Trainspotting épp olyan az első részhez képest, mint a húsz évvel idősebb karakterek fiatal önmagukhoz viszonyítva: lassúbb, nehézkesebb és könnyebben kifullad.
T2 Trainspotting. Angol dráma, 2017, 121 perc. Rendezte: Danny Boyle. Szereplők: Ewan McGregor, Jonny Lee Miller, Robert Carlyle, Ewen Bremmer. Írta: John Hodge. Kép: Anthony Dod Mantle.
Értékelés az 1-10-es skálán: 7
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!