Fotó: Maros Művészegyüttes
Hatvan éve, 1956. október 1-jén alakult meg 134 taggal az Állami Székely Népi Együttes, azzal a céllal, hogy feldolgozza és színpadon bemutassa a romániai magyarok, románok és más nemzetiségek népdalait, táncait. Az elmúlt évtizedek alatt számos országba eljutott az együttes, többek közt Magyarországra, Franciaországba, Kínába, Ciprusra, Kanadába, az Amerikai Egyesült Államokba.
2016. október 06., 13:232016. október 06., 13:23
A kerek évforduló megünneplésére egész hetes rendezvénysorozattal készültek a szervezők. Az ünnep nyitónapján, hétfőn este az egykori Állami Székely Népi Együttes jogutódjának, a Maros Művészegyüttesnek a tagjai által felkészített amatőr néptáncegyüttesek léptek fel: a Napsugár kis és nagy csoportja, Ludasról a Hajdina, Szabédról a Fürgelábak, Gyulakutáról a Szivárvány, Erdőcsinádról az Árvácska, Mezőbándról a Csipkebogyó, Marosfelfaluból a Bíborka néptáncegyüttes, a Holtmarosi Néptáncegyüttes, a Csillagfény Néptáncegyüttes Marosvásárhelyről, valamint a szászrégeni néptáncegyüttes.
Barabási Attila Csaba, a Maros Művészegyüttes igazgatója magyarul, majd románul mondott köszönetet a megtiszteltetésért, hogy részt vehetett a szervezésben, hangsúlyozva, hogy sikerült az együttesnek hűnek maradni az alapító tagok elképzeléséhez, álmához: a magyar kultúra, és nemcsak, megőrzése, népszerűsítése, az ifjúság nemzeti öntudatának megerősítése, új táncos generációk nevelése. Az évfordulós eseménysorozatot Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke is köszöntötte, az együttes szerepét méltatta a hagyományőrzésben, oktatásban, a romániai folklór külföldi népszerűsítésében. Mint mondta, a magyar és román társulat egykori és jelenlegi táncosai az elmúlt évtizedek során nemcsak a népzene- és néptáncörökség ápolásában vállaltak feladatot, hanem a fiatal generációk nevelésében is.
1956-tól kezdve a siker útján haladt a szinte 140 tagú, fegyelmezett előadói közösség, célkitűzésük nem változott az elmúlt évtizedekben: az erdélyi magyar hagyományokat kívánják ápolni. Az utóbbi tíz évben olyan nemzetközi viszhangú előadásokat mutattak be, mint a Sodrásban, A víz szalad, a kő marad, a Szem látta, szív szerette, a Fehérlófia, a Kőműves Kelemen, a Vannak vidékek, az Imádság háború után, stb. A foklór és táncszínházi produkciók meghódították a belföldi és külföldi közönséget is.
A vasárnapig tartó ünnepi rendezvénysorozat keretében számos néptáncelőadást tekinthetett és tekinthet meg a napokban a közönség. A jubileumi hetet az október 9-én 18 órakor tartandó ünnepi gála zárja a marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében, ahol a Maros Művészegyüttes és a marosvásárhelyi Állami Filharmónia kórusának közös műsorát láthatják az érdeklődők. 1956. október 1-jén alakult meg 134 taggal az Állami Székely Népi Együttes.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.
Horváth Hunor, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház új igazgatója örül, hogy lehetősége nyílik bekapcsolódni Temesvár életébe, és annak is, hogy színházi alkotóként most először magyar nyelven dolgozhat.
A Szent Anna-tó körül szervezett, 35 éve kezdeményezett AnnART Nemzetközi Performansz Fesztiválokat idézik meg július 24-én és 25-én a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
szóljon hozzá!