Az EMKE Kolozsváron lezajlott hétvégi tisztújító közgyûlésén megválasztott új elnöke a Krónika érdeklõdésére elmondta: olyan infrastruktúra kialakításán dolgoznak, amely hosszú távon lehetõvé teszi, hogy a kolozsvári létesítmények közül a Szabédi-házban irodalom- és mûvelõdéstörténeti kutatásokat lehessen folytatni, a nemrég felújított Györkös Mányi-házban pedig különféle kulturális programok szervezésére nyújtanak lehetõséget. Ennek érdekében az EMKE szorgalmazza a Magyar Ház hálózatba való bekapcsolódást és az együttmûködés erõsítését mindazokkal a Kárpát-medencei társ- és fiókszervezetekkel, amelyekkel partnerként vehet részt a magyar közmûvelõdést segítõ pályázatokon. Dáné Tibor Kálmán hozzátette: az egyesület vagyoni és anyagi helyzete ismeretében az EMKE 2008. évi mûködése biztosított, a fejlesztésekhez és a hosszabb távú tervekhez azonban újabb pályázati források szükségesek.
Dáné Tibor Kálmán tanár, mûvelõdésszervezõ az EMKE rendszerváltás utáni harmadik elnöke. Az 1991 áprilisában Brassóban újraalakult egyesület elnöki tisztségét 1995-ig Dávid Gyula irodalomtörténész, az idei tisztújításig Kötõ József színháztörténész, mûvelõdésszervezõ töltötte be. Kötõ József a továbbiakban fõtanácsosként segíti az egyesület munkáját.
B. L.
Az EMKE 2008. évi díjazottai
Spectator díj: Szilágyi Aladár, Kacsó András-díj: Háromszék Zenekar, Bányai János-díj: Bárth János, Kun Kocsárd-díj: Széman Péter, Nagy István-díj: Öllerer Ágnes, Bánffy Miklós-díj: Székely Szabó Zoltán, Kovács György-díj: Balázs Attila, Poór Lili-díj: Balázs Éva, Szentgyörgyi István-díj: Fazakas Mihály, Szolnay Sándor-díj: Soó Zöld Margit, Monoki István-díj: Györfi Dénes, Balázs Ferenc-díj: Calepinus Alapítvány, gróf Mikó Imre-díj: Irsay Miklós, Életmûdíj: Bálint Lajos és Laskay Adrienne.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.