2007. szeptember 18., 00:002007. szeptember 18., 00:00
Tompa Gábor igazgató harmadik éve egyéni tagja a szövetségnek, és – mint lapunknak elmondta – a jövő évben várhatóan a színház csatlakozását is jóváhagyják. „Az Európa 18 legjobb színházának produkcióit bemutató rendezvény egyedülálló Kolozsvár kultúrtörténetében, méreteiben és rangjában csak a Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválhoz hasonlítható” – fejtette ki az igazgató, hozzátéve, hogy a szükséges egymillió euró előteremtéséhez a művelődési minisztérium mellett a városi önkormányzat támogatására is számítanak. „Ha arra gondolunk, hogy egy labdarúgó csapat mennyit kap a várostól egy évben, akkor annak a hatvan százalékából meg lehetne rendezni ezt a szemlét” – magyarázta az igazgató, aki ez ügyben már egyeztetett a polgármesterrel. A fesztivál megszervezésének azonban nemcsak a pénzügyi keret megteremtése a feltétele, hanem a játszóhelyek számának bővítése is. Októberben folytatják a stúdióterem építését, amelyet lehetőleg már egy év múlva átadnának, ugyanakkor egyes előadásokat a nemzeti színházban rendeznének meg – amennyiben addig ott nem kezdődnek el a belső felújítások.
A november végén kezdődő, évfordulós fesztiválig három előadás készül el a Kolozsvári Állami Magyar Színházban, ebből kettőt neves román rendezők állítanak színpadra. Andrei Şerban rendezésében Csehov Ványa bácsijának főpróbáit már a közönség is láthatta, egy másik Csehov-dráma próbái pedig jelenleg is zajlanak: a Három nővért Tompa Gábor viszi színre. A tavalyi évadtervben is szereplő, illetve már a múlt évad kezdetétől próbált Puccini-operát Silviu Purcărete rendezi. „A Gianni Schicchi természetesen nem hagyományos opera-előadás lesz, hanem különleges színházi esemény; nem az operákkal akarunk versenyt futni” – mondta az igazgató az előadásról, amelynek csak két szerepét énekli a színházzal egy épületben működő magyar opera két művésze, a többi szerepet a társulat tagjaira osztotta a rendező. A fesztivál után egy másik jelentős román rendező tér vissza a társulathoz, több mint tíz év után: Dragoş Galgoţiu Thomas Bernhard A vadásztársaság című drámáját állítja színpadra. Újra dolgozik Kolozsváron David Zinder, a társulat nagy sikerű előadásainak – Bakkhánsnők, Fehér tűz, fekete tűz – rendezője. Az izraeli alkotó ezúttal Henrik Ibsen Peer Gyntjét viszi színre. Az utolsó, nagyszínpadi bemutatót május végére tervezik. Robert Raponja horvát rendező Danilo Kiš Borisz Davidovics síremléke című regényének adaptációját állítja színpadra.
A fiatal csapatból – a 38 tagú társulat mintegy hetven százaléka 25–30 év közötti színész – Boldizsár Emőke Nagyszebenbe szerződött át. Helyette Pethő Anikót vették fel, a Kolozsváron frissen végzett színészt a múlt évadban a Túl a Maszat-hegyen főszerepében láthatta a közönség.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.