Fotó: MTI/Kiss Gábor
A járványhelyzet miatt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhétre halasztották az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj átadását, de „megérte”: László Noémi költő, Zoltán Béla képzőművész és Felméri Cecília filmrendező ünnepélyes keretek között, közönség előtt vehette át elismerését szombaton este a Bánffy-palotában.
2021. június 05., 22:522021. június 05., 22:52
2021. június 05., 22:562021. június 05., 22:56
Immár kilencedik alkalommal díjazza idén az RMDSZ a magyar kultúra napján azokat a művészeket, akik kiemelt módon járulnak hozzá az erdélyi magyar kultúra létrehozásához, megismertetéséhez és átörökítéséhez. Az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjak átadó gáláját, melyet a szövetség rendszerint a magyar kultúra napján tart, idén a járványügyi korlátozások miatt a 10. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét keretében tartották, a díjazott alkotók jelenlétében.
A díjátadó ünnepségen Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke nyitóbeszédében köszönetet mondott a kiszámíthatatlanság és a mindenkori társadalom gyökeres átalakulásának kellős közepén is értéket teremtő alkotóknak, kiemelve munkájuk jelentőségét, mellyel hozzájárulnak az erdélyi magyar kultúra gazdagításához.
Szóvá tette, hogy az elmúlt év megviselte a kulturális intézményeket és próbára tette az alkotókat, ugyanakkor
Hozzátette, annak ellenére, hogy az alkotás magányos tevékenység, úgy tűnik, mégis szüksége van közönségre, amely a megannyi virtuálisan tartott kulturális esemény tapasztalatából talán még inkább kitűnik, mint korábban bármikor.
„Kilencedik alkalommal adjuk át az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat. Ennek feltételeit megteremtettük, alapját leraktuk és folytatni fogjuk. Évente köszönetet mondunk és segítséget nyújtunk néhány olyan alkotónak, akinek munkájáról meggyőzően állíthatjuk, hogy a legkiválóbbak közé tartozik. Sánta Csaba szobrászművész alkotásait, az oklevelet és az ezzel járó támogatást ma László Noémi, Felméri Cecília és Zoltán Béla vehetik át” – hangzott el a szövetség elnökének köszöntőjében.
László Noémi átveszi a díjat Kelemen Hunortól
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Ezt követően Brendus Réka, a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának erdélyi főosztályvezetője fejezte ki a díjazott alkotók munkája iránt érzett csodálatát és háláját:
„Csodálatos világ ez, nagyszerű emberekkel. A halvány levél neszétől, a nagybányai repülésen át a világ egyszerűségének illúziójáig kísérnek bennünket. Ezek az emberek most itt vannak velünk.
– fogalmazott a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője. Hozzátette, megnyugvással tölti el, hogy sokan vannak, kiknek alkotásai gyarapíthatják a gyűjteményünket.
A köszönetnyilvánítások után azoknak a beszéde következett, akik szakmailag méltatták az egyes kategóriákban díjazott alkotókat. Virginás Andrea irodalom- és filmesztéta beszédében eképpen nyújtott átfogó képet Felméri Cecília szakmai munkásságáról:
„Az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díj filmművészet kategóriában való kitüntetettje két évtizedes művészeti és filmes pályát tudhat maga mögött, s e pálya elismerésre méltó íve jóval azelőtt érzékelhető volt, hogy a Spirál című nagyjátékfilm megkapta volna első rangos, nemzetközi elismerését, a 2020-as Varsói Nemzetközi Filmfesztivál különdíját. (…)
– hangzottak az elismerő szavak.
Felméri Cecília díjazása
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Képzőművészet kategóriában Zoltán Béla festőnek ítélték az idei év képzőművészeti díját. Az alkotót Részegh Botond képzőművész a következőképpen méltatta:
Mi sem ékesebb bizonyítéka ennek az elszántságnak, mint hogy 2019-ben saját erőből megnyitotta a „Diptych” kiállítóteret, ahol kiváló művészeket mutat be. Itt és most egy festőt méltatok, akiről még sokat fogunk hallani” – fogalmazott.
Zoltán Béla a díjátadón
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Irodalom kategóriában az idei díjban László Noémi kolozsvári költő részesült. Márton Evelin író laudációját a Kolozsváron megkérdezett személyek színes beszámolójával indította, melyből a költő kilétét illetően a legváltozatosabb elképzelések születtek. A bazsarózsát áruló néni szerint például sanzonénekesnő, Chilian, a hegedűs esküszik rá, hogy jazz-zongorista, hiszen még a tévében is látta. Egyik szomszédja sportolónak, titkos olimpiai bajnok futónak tartja, egy másik felnevet a gondolaton, és bizton állítja, Noémi színésznő, hiszen folyton szép ruhában látja őt.
– hiszen az anyukájától hallotta. Végül a könyvtáros adja meg a választ:
„A könyvtáros úr megütközve nézett rám: hogy is kérdezhetek ilyet. Nonó koszorús költő, városunk büszkesége, tucatnyi remekbeszabott kötet szerzője, talán gondolatolvasó – oly sokszor talál a szó – és emellé kiváló műfordító, nyelveknek tudója, avatott ismerője és kutatója. Időnként szinkrontolmács, rendezvényszervező. Meséket sző, meséket szab, meséket álmodik. Néha szívünket fájdítja, máskor gondolatainkat ülteti hintába és lendíti ki őket más égtájak felé” – foglalta össze Márton Evelin a pontos személyleírást.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, Brendus Réka, a nemzetpolitikai államtitkárság főosztályvezetője és Hegedüs Csilla államtitkár
Fotó: MTI/Kiss Gábor
A díjátadó gálát Laczkó-Vass Róbert színművész és Szép András zongoraművész Csatolmány című előadása zárta, amely Erdély elmúlt száz évének történetébe nyújtott betekintést, kortárs – főként erdélyi magyar költők műveinek megszólaltatása által.
A filmművészet kategóriában díjazott Felméri Cecília a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotó, film, média szakán, majd a bukaresti Színház-és Filmművészeti Egyetemen tanult. Animációival és kisjátékfilmjeivel hívta fel magára a figyelmet. Első nagyjátékfilmje, a magyar-román koprodukcióban elkészült Spirál 2020-ban a zsűri különdíját nyerte el a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon. Jelenleg rendezést tanít a Sapientia tudományegyetemen.
Az irodalom kategóriában díjazott László Noémi József Attila-díjas költő, műfordító, a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok főszerkesztője, de volt a Helikon szerkesztője és az Erdélyi Magyar Írók Ligájának (E-MIL) elnöke is.
A képzőművészet kategóriában díjazott Zoltán Béla a Kolozsvári Képzőművészeti és Formatervezési Egyetemen diplomázott, hiperrealisztikus festményeiről vált ismertté. Jelenleg Bukarestben él és alkot, számos egyéni és csoportos kiállításon vett részt.
Páskándi Géza Pornokrácia című, 1990-írt drámájából készülő ősbemutatóra készül a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
A Tamási Áron Színház társulata ismét műsorára tűzi a tavalyi évadban készült, szilveszteri produkcióként bemutatott Chicago című musical-előadását, melyet márciusban láthatott utoljára a sepsiszentgyörgyi közönség.
Hogyan lesz valakiből kalligráfus? Hol lehet megtanulni az írás művészetét? A kolozsvári Csűrös Réka egy nagyon kevesek által ismert hobbi, egy sajátos világ rejtelmeibe vezetett be.
A Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata a közelgő ünnepkör alkalmából Először a színházban címmel indít kampányt mindazok számára, akik eddig a Tompa Miklós Társulat egyetlen előadására sem jutottak el.
Bukarestben nyílik kiállítás a 100 évvel ezelőtt született Kövi Pál gasztronómus, az Erdélyi lakoma című könyv szerzője emlékére.
November 28-án lenne 91 éves az operatőr, fotográfus Sára Sándor. A modern magyar filmművészet kiemelkedő alakjára, vizuális nyelvének egyik megújítójára emlékezik e napon a közmédia több csatornája páratlan munkássága egy-egy darabjával.
Csak néhány előadást láthattunk a Szatmárnémetiben szervezett Interetnikai Színházi Fesztivál (Ifeszt) gazdag kínálatából: akadt köztük nagyszerű, magával ragadó produkció, de olyan is, ami kevesebb vagy több kívánnivalót hagyott maga után.
Életének 88. évében elhunyt Paulovics László szatmárnémeti születésű, évtizedekig Németországban élő, majd Szentendrén megtelepedett festő- és grafikusművész, díszlettervező – közölte pénteken Szatmárnémeti polgármesteri hivatala.
B. Kovács András sepsiszentgyörgyi szerző Bukaresti napló I.-II., 1978-1988 című kötetét mutatják be Kolozsváron.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható lapárusuknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
szóljon hozzá!