Árpa Attila és Fésűs Nelly a Megszállottak című magyar tévéfilmben
Fotó: imdb.com
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
2024. október 29., 20:592024. október 29., 20:59
2024. október 31., 11:332024. október 31., 11:33
Világszerte október 31-én ünneplik a reformáció napját. Luther Márton, német Ágoston-rendi szerzetes a hagyomány szerint 1517. október 31-én függesztette ki a wittenbergi vártemplom kapujára a bűnbocsátó levelek árusításával kapcsolatos, 95 pontba foglalt téziseit, tettével megalapozva a protestantizmust.
A Dunán 15:40-től Daruka Mihály, a bibliagyártó című dokumentumfilmet láthatják az érdeklődők. A címszereplő eredeti megjelenítésben, nyersanyagból és technikával kezdett hozzá a Károli Biblia újranyomtatásához. A mester szándéka az volt, hogy 2017. október 31-re, a reformáció 500 éves évfordulójára kinyomtat 200 bibliát és megtalál 200 embert a világban, aki a biblia megvásárlásával segíti tevékenységét. A film egy akadályt nem ismerő ember munkáján keresztül mutatja be a 16. századi magyar nyomdatörténelmet és biblianyomtatást. A nap tiszteletére tűzi műsorára 22:45-től a Megszállottak című magyar tévéfilmet a csatorna.
Közös volt bennük, hogy mindketten meg akarták reformálni a kor vallását: Kálvin kívülről, új egyházat teremtve, Loyolai Ignác pedig belülről – olvasható a hirado.hu portálon.
Kolozsváron lesz látogatható az erdélyi református kollégiumok 400 évét bemutató vándorkiállítás.
Reformáció emléknapi istentisztelet közvetít a Debreceni Református Nagytemplomból 18 órától a Duna World, majd 20:10-től a Szent Ignác útja című dokumentumfilmet vetíti a csatorna. A 22:05-kor kezdődő, Isten kezében című vallási műsor Luther és a reformáció lipcsei örökségét mutatja be. Bár a város nem tartozik a reformáció történetének leghíresebb, legtöbb szimbolikus jelentőséggel felruházott helyszínei közé, nem szabad elfeledkezni róla: Luther itt folytatta azt a disputát, amely után már egyértelműen a hitújítás útjára lépett. György lovag néven a városban talált biztos menedékre álruhás utazása közben, és ez volt az a hely, ahol korai írásai először láttak napvilágot nyomtatásban.
az M5 kulturális csatornán 10 órától látható Luther városai című vallási műsor, majd 13:55-től a reformáció nyomába ered az Itthon vagy! országjáró turisztikai sorozat aktuális epizódja. A magyar szellemi kulturális örökség átörökítésén munkálkodik a Hagyaték című ismeretterjesztő sorozat, amelynek 14:20-kor kezdődő része a vizsolyi Biblia küldetését mutatja be.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
A jó jel címmel mutattak be darabot az aradi Csiky Gergely Főgimnázium középiskolásai, akik a generációjukra – sőt a társadalom túlnyomó részére jellemző – okoseszköz- és wififüggőség elé tartottak görbe tükröt.
A Jézus Krisztus Szupersztár című produkciót láthatja nagycsütörtökön, április 17-én a Kolozsvári Magyar Opera közönsége.
A Gyárfás Jenő festőművész munkásságát bemutató kiállítását technikai okok miatt a tervezettnél korábban zárja a sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum, ezért április 15-én kedvezményes belépést és meghosszabbított nyitvatartást kínál látogatóinak.
Életének kilencvenedik évében elhunyt Mario Vargas Llosa, korunk egyik legnagyobb írója. Híradások szerint a Nobel-díjas írót limai házában, családja körében érte a halál.
Április 11-én a romániai mozikban is bemutatkozott a József Attila életét feldolgozó új film
Költészet Napi premierrel indult a romániai mozikban a Reménytelenül – József Attila pszichoanalízise című film.
Életének 88. évében elhunyt Láng Gusztáv irodalomtörténész, kritikus, a romániai magyar irodalom egyik legjelentősebb értelmezője, a transzilvanizmus fogalmának és az erdélyi irodalom eszmei hagyományának következetes gondozója.
Az elmúlt tizenöt évben nemcsak az anyaországban, hanem a Kárpát-medencében is megerősödtek a magyar identitás megőrzése szempontjából kulcsfontosságú hálózatok, partneri együttműködések – mondta Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár.
szóljon hozzá!