Fotó: TIFF
Péntek este hivatalosan megnyitották Kolozsváron a 2018-as Transilvanian International Film Festivalt (TIFF). Az idén 17. alkalommal megrendezendő filmfesztivál keretén belül 51 ország filmesei mutatkoznak be a kolozsvári közönségnek, akiknek közel 230 alkotása lesz megtekinthető a következő tíz napban.
2018. május 26., 09:232018. május 26., 09:23
2018. május 26., 09:342018. május 26., 09:34
Az esős időjárás sem riasztotta el a kincses város filmkedvelőit attól, hogy péntek este megtöltsék a kolozsvári Főteret a 17. Transilvanian International Film Festival (TIFF) megnyitója alkalmából. A kis csúszással elkezdődött gálán Tudor Giurgiu fesztiváligazgató szólalt fel először, aki
A Román Televízió volt elnöke beszédében egy olyan filmfesztivált vizionált, amelyre régóta vágyik „egy kis szigeten a maga 20 filmjével és 30 érdeklődőjével”. Ez ugyan ma már a TIFF esetében nem valósítható meg, azonban „a szervezők évről évre arra törekednek, hogy a fesztivál jobb legyen, de a jelenlegi méreteit ne haladja meg”. A fesztiváligazgató külön kiemelte annak a 250 szervezőnek és 450 önkéntesnek a munkáját, akik nélkül a fesztivál idén sem valósulhatott volna meg.
Fotó: TIFF
Ezután Mihai Chirilov művészeti igazgató vette át a szót. Ő a TIFF lényegét és szerepét abban látja, hogy
A 2018-as TIFF-et a „kihívások fesztiváljának” titulálta: az új tematikájú nyitófilm mellett számos olyan projektbe vágtak bele a szervezők, amelyek újdonsággal szolgálnak a közönségnek.
Több száz vetítést, világpremiereket, klasszikusokat, számos kísérőrendezvényt sorakoztat fel a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amely péntektől június 3-ig tart a kincses városban.
Emil Boc, Kolozsvár polgármestere szintén tiszteletét tette a megnyitón, aki Jean Monnet híres idézetével köszöntötte a nagyérdeműt: „ha még egyszer újra kelleni csinálni mindent, a kultúrával kezdeném”.
Fotó: TIFF
Beszédében többször hangsúlyozta azt, hogy
Mozgóképes, illetve kulturális fővárossá változik a következő tíz napban Kolozsvár a pénteken kezdődő TIFF-nek köszönhetően, a seregszemle nemcsak a mozirajongóknak, hanem a szállodáknak és vendéglátóipari egységeknek is igencsak kedvez.
Az idei évben a szervezők az ünnepi műsor helyett a hónap elején elhunyt Doina Cornea emberjogi aktivistára és rendszerellenes szószólóra emlékeztek: a róla készült Baba (Păpușa) című 1993-as, Marius Șopterean által rendezett rövidfilmet mutatták be. A megnyitót követően az izraeli Samuel Maoz által rendezett Foxtrot című, Palm Springsben és Velencében is díjazott drámát vetítették le.
Az idei TIFF május 25-től június 3-ig tart, a részletes programot a www.tiff.ro weboldalon lehet megtekinteni. Jegyeket az vetítésekre és az előadásokra korlátozottszámban a TIFF-házban vagy a tiff.eventbook.ro olralról lehet vásárolni.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!