Fotó: Biró István
Több száz vetítést, világpremiereket, klasszikusokat, számos kísérőrendezvényt sorakoztat fel a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amely péntektől június 3-ig tart a kincses városban. A szemlén számos díszmeghívott teszi tiszteletét, az idei kiadáson rekordszámba menő lesz a magyar filmes felhozatal.
2018. május 25., 16:302018. május 25., 16:30
2018. május 25., 16:342018. május 25., 16:34
Pénteken kezdődik, és június 3-ig tart Erdély, sőt Románia legnagyobb filmes rendezvénysorozata, a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amelynek 17. kiadása új helyszínekkel, különleges vetítésekkel várja a közönséget a kincses városban.
amely idén is több száz vetítéssel, világpremierekkel, klasszikusokkal, zenés eseményekkel, kiállításokkal, szakmai műhelyekkel, közönségtalálkozókkal, kerekasztal-beszélgetésekkel és persze hírneves vendégekkel várja a mozikedvelőket.
Mozgóképes, illetve kulturális fővárossá változik a következő tíz napban Kolozsvár a pénteken kezdődő TIFF-nek köszönhetően, a seregszemle nemcsak a mozirajongóknak, hanem a szállodáknak és vendéglátóipari egységeknek is igencsak kedvez.
Mint arról korábban beszámoltunk, az idei kiadáson rekordszámba menő magyar filmes felhozatal szerepel, Szabó István és Mészáros Márta, a magyar filmművészet két kiemelkedő rendezőegyéniségének munkássága előtt tisztelegnek életműdíjjal a szervezők.
– írta Zágoni Bálint, a szemle május 30-ai magyar napjának kurátora. Mészáros Márta Aurora Borealis című filmjét, Szabó István Apa, Redl ezredes, illetve az első magyar filmként Oscar-díjat elnyert Mephisto című alkotását is vetítik. Az életműdíjban részesülő Szabó István egészségi okok miatt nem tud jelen lenni a fesztiválon.
Az újabb magyar alkotások közül vetítik Gárdos Éva Budapest Noir című, a harmincas években játszódó bűnügyi filmjét, Török Ferenc számos fesztiválon díjazott, 1945 című alkotását, Bogdán Árpád Berlinben debütált Genezisét, Politzer Péter első filmjét, a Férfikort.
Fotó: Biró István
A szemle másik díszmeghívottja Angela Gheorghiu világhírű operaénekesnő, aki június 1-jén lép fel a román operában, az eseményt követően vetítik Benoit Jacquot Tosca című filmjét, amelyben az opera-énekesnő a címszerepet játssza.
drámákat, vígjátékokat, thrillereket, dokumentumfilmeket, és vitaindító történeteket a Politikailag korrektnek lenni vagy nem lenni? elnevezésű szekcióban. Mihai Chirilov, a szemle művészeti igazgatója korábban elmondta, a TIFF nyitó- és zárófilmje kiválasztásával eltértek a hagyományoktól. „Az elmúlt években, amióta a Főtéren tartjuk a hivatalos kezdővetítést, a nyitófilmek jellemzően lezserebbek voltak” – fogalmazott Chirilov, ehhez képest
Az izraeli Samuel Maoz rendezte Foxtrot fogadtatása igencsak ellentmondásos volt: miközben a nemzetközi fesztiválokon sorra nyeri a legrangosabb díjakat, sikerült kivívnia az izraeli kormány felháborodását is. Az alkotás kolozsvári vetítésén a rendező is jelen lesz.
Fotó: Biró István
A TIFF június 3-ai záróvetítésén a szokásokkal ellentétben nem új filmet, hanem egy klasszikust, Luc Besson 1988-as, A nagy kékség című alkotását vetítik. Chirilov úgy fogalmazott: meggyőződése, hogy a felvételek, különösen a víz alatti jelenetek egészen elképesztően fognak mutatni az óriási főtéri vásznon.
Bő két hét múlva kezdődik Kolozsvár, illetve Erdély legnagyobb filmes rendezvénysorozata: a TIFF nemzetközi szemle 17. kiadása új helyszínekkel, különleges vetítésekkel és időutazással jelentkezik.
Az idei szemlén két centenáriumot ünnepelnek: egyrészt megemlékeznek a 100 éve született Ingmar Bergman svéd filmrendezőről, ennek jegyében a fesztivál idei reklámfilmje és plakátja is az alkotó, illetve Persona című filmje előtt tiszteleg. A seregszemlén Bergman hét filmje és egy róla készült dokumentumfilm lesz látható. Megemlékeznek a román centenáriumról is, ennek vonatkozásában felleltározzák a román filmarchívum nem kifejezetten A listás, de a közönség körében nagy népszerűségnek örvendő alkotásait.
Fotó: Biró István
látható lesz többek közt a Viszlát odafent című francia film, a Szelídítetlen Románia című román, a Kutyák szigete című német, a Szerelem és puskagolyó című olasz alkotás.
Szombaton és vasárnap, május 26–27-én a bonchidai Bánffy-kastély is otthont ad a szemlének, itt láthatják az érdeklődők Alfred Hitchcock 1925-ös, A gyönyörök kertje című némafilmjét a Notes and Ties együttes élő zenéjével, valamint a japán Sion Szono részben Kolozsváron és a tordai sóbányában forgatott vámpírsorozatát, a Tokyo Vampire Hotelt. Részletek és további információk a szemle honlapján olvashatók.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
szóljon hozzá!