Fotó: TIFF
Péntek este hivatalosan megnyitották Kolozsváron a 2018-as Transilvanian International Film Festivalt (TIFF). Az idén 17. alkalommal megrendezendő filmfesztivál keretén belül 51 ország filmesei mutatkoznak be a kolozsvári közönségnek, akiknek közel 230 alkotása lesz megtekinthető a következő tíz napban.
2018. május 26., 09:232018. május 26., 09:23
2018. május 26., 09:342018. május 26., 09:34
Az esős időjárás sem riasztotta el a kincses város filmkedvelőit attól, hogy péntek este megtöltsék a kolozsvári Főteret a 17. Transilvanian International Film Festival (TIFF) megnyitója alkalmából. A kis csúszással elkezdődött gálán Tudor Giurgiu fesztiváligazgató szólalt fel először, aki
A Román Televízió volt elnöke beszédében egy olyan filmfesztivált vizionált, amelyre régóta vágyik „egy kis szigeten a maga 20 filmjével és 30 érdeklődőjével”. Ez ugyan ma már a TIFF esetében nem valósítható meg, azonban „a szervezők évről évre arra törekednek, hogy a fesztivál jobb legyen, de a jelenlegi méreteit ne haladja meg”. A fesztiváligazgató külön kiemelte annak a 250 szervezőnek és 450 önkéntesnek a munkáját, akik nélkül a fesztivál idén sem valósulhatott volna meg.
Fotó: TIFF
Ezután Mihai Chirilov művészeti igazgató vette át a szót. Ő a TIFF lényegét és szerepét abban látja, hogy
A 2018-as TIFF-et a „kihívások fesztiváljának” titulálta: az új tematikájú nyitófilm mellett számos olyan projektbe vágtak bele a szervezők, amelyek újdonsággal szolgálnak a közönségnek.
Több száz vetítést, világpremiereket, klasszikusokat, számos kísérőrendezvényt sorakoztat fel a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF), amely péntektől június 3-ig tart a kincses városban.
Emil Boc, Kolozsvár polgármestere szintén tiszteletét tette a megnyitón, aki Jean Monnet híres idézetével köszöntötte a nagyérdeműt: „ha még egyszer újra kelleni csinálni mindent, a kultúrával kezdeném”.
Fotó: TIFF
Beszédében többször hangsúlyozta azt, hogy
Mozgóképes, illetve kulturális fővárossá változik a következő tíz napban Kolozsvár a pénteken kezdődő TIFF-nek köszönhetően, a seregszemle nemcsak a mozirajongóknak, hanem a szállodáknak és vendéglátóipari egységeknek is igencsak kedvez.
Az idei évben a szervezők az ünnepi műsor helyett a hónap elején elhunyt Doina Cornea emberjogi aktivistára és rendszerellenes szószólóra emlékeztek: a róla készült Baba (Păpușa) című 1993-as, Marius Șopterean által rendezett rövidfilmet mutatták be. A megnyitót követően az izraeli Samuel Maoz által rendezett Foxtrot című, Palm Springsben és Velencében is díjazott drámát vetítették le.
Az idei TIFF május 25-től június 3-ig tart, a részletes programot a www.tiff.ro weboldalon lehet megtekinteni. Jegyeket az vetítésekre és az előadásokra korlátozottszámban a TIFF-házban vagy a tiff.eventbook.ro olralról lehet vásárolni.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!