Paul Goma az emberi jogok tiszteletben tartását követelte a kommunista diktátortól
Fotó: Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló I
Egy párizsi kórházból érkezett a héten a „román Szolzsenyicin” halálhíre: március 25-én, szerdán 84 éves korában elhunyt Paul Goma író, antikommunista ellenálló. Az író testét elhamvasztották, hamvait a párizsi Pere Lachaise temető kolumbáriumában helyezték örök nyugalomra.
2020. március 28., 16:142020. március 28., 16:14
2020. március 28., 16:212020. március 28., 16:21
A besszarábiai születésű (Paul Goma a Moldovai Köztársaságban, Mana faluban látta meg a napvilágot 1935. október 2-án) román írót a mifelénk sugárzó nyugati rádióadók hasonlították a híres orosz disszidenshez. Ez a társítás később önmagát beteljesítő jóslatnak bizonyult. Már 1952-ben, tizedikes gimnazistaként őrizetbe vette a Szekuritáté, majd kicsapták az ország összes középiskolájából, mivel kommunizmus-ellenességgel gyanúsított személyek védelmére kelt.
1954-től a Mihai Eminescu Irodalmi és Irodalomkritikai Főiskola hallgatója lett, az intézmény hallgatójaként többször is vitába keveredett tanáraival, majd az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc leverése után a magyar antikommunistákkal való szolidaritás jeleként kilépett a Munkásifjak Szövetségéből (a KISZ elődjéből). Emiatt ellenséges szervezkedéssel vádolták meg, és 1957-ben két évre bebörtönözték. Szabadulása után kényszerlakhelyre költöztették, ahol 1963-ig tartózkodott.
Szabadulása után beiratkozott a Bukaresti Tudományegyetem bölcsészkarára, majd 1968-ban a Kommunista Párt tagja lett. 1971-ben azonban a kizárását javasolták Ostinato című, Romániában cenzúrázva, a német Suhrkamp kiadónál viszont teljes egészében megjelent regénye miatt.
Miután rendszerkritikus művei itthon nem, csak a „szabad világban” találtak kiadóra, általános ismertsége némi védelmet biztosított számára.
Fotó: Kommunizmus Bűneit Kutató és a Román Száműzöttek Emlékét Ápoló I
Mielőtt a Szekuritáté észbe kapott volna, Ceaușescu Romániájában több mint négyszázan írták alá. A „Goma-vírus” terjedését drasztikus eszközökkel, egy teljes évtizedre sikerült megfékezni. A Szekuritáté ismét őrizetbe vette és megkínozta Paul Gomát, de nyugati közbelépésre szabadon engedték. 1977-ben családja többi tagjához hasonlóan visszavonták a román állampolgárságát, és kitoloncolták őket Romániából. Vagyis a román írót – akárcsak Szolzsenyicint – Nyugatra száműzték, itthoni hívei és szimpatizánsai ellen kíméletlen hadjáratot indítottak. Párizsba utazott, ahol politikai menedékjogot kért, és a rendszerváltásig folytatta a román kommunista rezsim elleni küzdelmet.
Egykori magyartanáromba, Dr. Szikszay Jenőbe éppen a Goma-mozgalom ürügyén kötöttek bele: fizikai és lelki értelemben is addig rugdosták a brassói Szekuritátén, amíg 1977 húsvétján önkezével vetett véget életének. A „Goma-vírus” terjedését ilyen áron, de csak átmenetileg sikerült visszaszorítani. Magát az írót Nyugaton is sokáig zaklatták, levélbombát is adtak fel címére, de sokáig nem tudták elhallgattatni. Ez csak most, a COVID-19 koronavírusnak sikerült. Ezúttal véglegesen.
Krajnik-Nagy Károly
A szerző kolozsvári író, újságíró, nyugalmazott tanár
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!