A marosvásárhelyi születésű, Mosonmagyaróváron élő Kerekes István nyerte fotójával a pályázat fődíját
Fotó: Kerekes István/Brassaï sajtófotó-pályázat/culture.hu
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) által meghirdetett Brassaï sajtófotó-pályázatára beküldött alkotások legjobbjaiból nyílik kiállítás szerdán a bukaresti Magyar Kulturális Intézetben, amely immár sorozatban harmadik alkalommal mutatja be a pályázat legjobb alkotásait.
2021. május 04., 09:532021. május 04., 09:53
2021. május 04., 09:562021. május 04., 09:56
A pályázat névadója, Brassaï, eredeti nevén Halász Gyula (Brassó, 1899. szeptember 9. – Èze, Alpes-Maritimes, Franciaország, 1984. július 8.) a 20. század egyik nagy sikerű fotóművésze volt, aki képzőművészként és íróként is sikeres volt. Cikkeit, beszámolóit a Brassói Lapok, a Napkelet, a Keleti Újság és a Periszkóp olvasói élvezhették, regényt írt, verseket illusztrált, Picassóval együtt szobrokat állított ki, filmjét a cannes-i fesztiválon díjazták, Beszélgetések Picassóval című könyve francia nyelven 12 kiadást ért meg. Az ötödik Brassaï sajtófotó-pályázaton 2019-ben készült sajtófotókkal jelentkezhettek a romániai és külhoni magyar fotóriporterek, újságírók, valamint Romániában készült vagy a külhoni magyarok életével foglalkozó képekkel a magyarországi vagy a világban másutt élő magyar fotósok.
A szociofotó, valamint a fotóriport kategória győztese Sánta István Csaba sepsiszentgyörgyi származású, Olaszországban élő fotóművész. Az eseményfotó és sportfotó kategória díjazottja a vajdasági Ótos András, a Magyar Szó fotóriportere. A Holnap Kulturális Egyesület három különdíjasa közül kettő a Háromszék munkatársa, Albert Levente fotóriporter és Szekeres Attila szerkesztő, a harmadik a vajdasági Martinek Imre. A bukaresti megnyitót szerdán 19 órakor tartják lesz a hatályos járványügyi szabályok betartásával, illetve online, az intézet Facebook-oldalán. A kiállítást Forró László, a Magyar Újságírók Romániai Egyesületének területi elnöke nyitja meg. A tárlat május 18-ig tekinthető meg.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
szóljon hozzá!