Lakatos Róbert rendező és most készülő filmjének főszereplője
Fotó: Makkai Zsófia
„Kétségkívül ösztönző ez a lépés, ahogy minden többlettámogatás az. De persze pontosan kéne látni, hogy mi a célja, milyen pluszt hoz a filmiparnak” – mondta el a Krónikának Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező annak apropóján, hogy 50 millió eurós keretet különített el múlt héten a kormány romániai alkotások elkészítésére. A rendező a Román Filmközpont (CNC) által is támogatott, most készülő szatirikus dokumentumfilm-esszéjéről is beszélt.
2018. június 18., 14:482018. június 18., 14:48
2018. június 18., 15:062018. június 18., 15:06
A romániai filmipar támogatására 50 millió eurós keretet különített el szerdai ülésén a kormány, az összeget 2020-ig lehet felhasználni. A program célja, hogy ösztönözze a hazai filmgyártást, beleértve a magánkezdeményezéseket is, illetve segítse a román gyártású vagy román részvétellel készített alkotásokat – közölte Nelu Barbu kormányszóvivő.
Pályázni minden típusú film – dokumentumfilm, rövidfilm, nagyjátékfilm, televíziós sorozatok, animáció stb. – forgatására lehet, egy alkotás legtöbb tízmillió euró támogatást kaphat. A részleteket hamarosan közzéteszik a Hivatalos Közlönyben.
Lakatos Róbert kolozsvári filmrendező, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem fotó-, film-, médiaszakának tanszékvezető-helyettese a Krónika megkeresésére elmondta, bár még nem ismert részleteiben a kormánytámogatás, és nem lehet tudni pontosan, hogyan néznek ki a pályázási feltételek, egy ilyen összeg mindenképpen előrelendítheti a filmipart. „Kétségkívül ösztönző ez a lépés, ahogy minden plusztámogatás az. De persze pontosan kéne látni, hogy mi a cél ezzel, mi más és plusz az eddigiekhez képest, addig csak sablonos örömhír” – mondta a filmrendező.
Arra reagálva, hogy a helyszínek turisztikai népszerűsítéséért külön bónuszt adnak, Lakatos Róbert azt mondta,
„Egyébként a román támogatási rendszer szerintem jó, ahányszor pályázni próbáltam a Román Filmközpontnál (CNC), mindig nyertem. Idén első helyen végzett a legújabb filmtervem a dokumentumfilm kategóriájában, megkaptam a támogatást. Most készülő munkám dokumentumfilm, tehát valószínűleg olcsóbb, mint egy nagyjátékfilm. Körülbelül 300 ezer eurós költségvetésű, ebből 140 ezer eurót nyertem a román filmalaptól” – mondta a rendező.
A 2017 végén beadott filmtervek bírálatát egy hónapja tette közzé a CNC: 17 nagyjátékfilm, 10 debütfilm, 20 rövidfilm, hét animációs film és 15 dokumentumfilm kapott gyártási támogatást.
egy olyan világban, ahol az állampolgárok a kutyák, a politikusok a kutyatenyésztők, az országos szintű vezetőségek a nemzeti ebtenyésztő egyesületek és a legmagasabb nemzetközi fórum a Nemzetközi Kutyaszövetség, az FCI, a rendező pedig iróniával és humorral elemzi a valóságot. „Szatíra, amelyben minden, ami a kutyák világában történik, a mi világunkra vonatkoztatható metafóra. Az erdélyi magyar identitásról szóló alkotás a tervek szerint három év múlva készül el” – mondta a rendező.
Fotó: Pixabay.com
Lakatos Róbert azt is kifejtette, a romániai pályázati elbírálási rendszerben egy filmterv esetében 20 százalékban számít a producer értékelése, 20 százalékban a rendezőé, 60 százalékban a projekt értékelése – régebb kevesebbet számított a projekt értékelése, de módosítottak ezen, hogy a kevésbé befutottak is érvényesülhessenek. Hozzátette, véleménye szerint azért is jó a román filmtervek támogatási rendszere, mert minden egyes pályázati szesszióra más-más zsűrit hívnak össze, így nem az van, hogy ha egy zsűrinek nem tetszett egy projekt, akkor az el van ásva évekig, hiszen lehet, hogy a másik zsűrinek viszont tetszik.
„Sokan megkérdőjelezik, hogy jó-e, hogy a pályázat titkosított. Amikor a zsűri a projektet olvassa, nem szabad tudniuk, hogy ki pályázik.
– fejtette ki a rendező.
Hozzátette, Romániában egyedül a CNC-nél lehet pályázni filmtervvel, vagyis egyablakos a rendszer, Magyarországon ez másképp működik: a Magyar Nemzeti Filmalap csak az egész estés játékfilmeket, a moziforgalmazásra szánt dokfilmeket támogatja, az összes kisebb műfaj, az animáció, a tévédokfilmek nagy része az MTVA-hoz tartozik. „Más rendszer, de ennek is megvannak a pozitívumai” – mondta Lakatos Róbert. A rendező Bahrtalo! című dokumentumfilmje 2008-ban Europa Cinemas Labelt nyert Karlovy Varyban.
Szintén magyar–román koprodukcióban készül Felméri Cecília első nagyjátékfilmje, a Spirál. A kolozsvári rendező az első erdélyi magyar alkotó, aki a Román Filmközpont támogatásával készíthet mozifilmet – írta korábban az MTI. Felméri első mozifilmje – amelynek forgatása már zajlik – tóparton játszódó lélektani krimi lesz, amelynek gyártási támogatására 140 millió forintot szavazott meg a magyar filmszakmai döntőbizottság.
Elkezdődött Felméri Cecília első nagyjátékfilmje, a Spirál forgatása a sződligeti horgásztónál. A lélektani dráma főszereplője az európai filmdíjas Borbély Alexandra, az Anyai szív című filmmel Arany Medve díjat nyerő Bogdan Dumitrache és Kiss Diána Magdolna.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
szóljon hozzá!