A békéscsabai Drimba Máté immár harmadik évadát tölti a Nagyvárad Táncegyüttesnél
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
Rangos nemzetközi néptáncversenyen nyerte el az év legényes táncosa díjat Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja. A 25 éves békéscsabai fiatalember immár három éve tagja a váradi társulatnak, a díjat élete eddigi legnagyobb szakmai elismerésének tartja.
2020. december 13., 09:212020. december 13., 09:21
Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja első helyezést ért el, az év legényes táncosa díjat kapta meg a budapesti Bartók Táncegyüttes meghirdette Tedd ki a pontot! elnevezésű, online tartott nemzetközi versenyen.
A 25 éves táncos békéscsabai, de hosszabb ideje Romániában tartózkodik: Kolozsváron végezte geológusi tanulmányait, és immár három éve tagja a Nagyvárad Táncegyüttesnek. Megkeresésünkre úgy értékelt, a most kapott díj élete legnagyobb elismerése, bár már kilenc éve jár néptáncversenyekre.
– mondta Drimba Máté. A versenyt szervező Bartók Táncegyüttest 1958-ban alapították, a nemzetközi legényesversenyt idén immár 23. alkalommal tartották, de párostánc-kategóriában is összemérték tudásukat a jelentkezők. A zsűri a következő szempontokat tartotta szem előtt: a versenyzőknek az adatközlők felvételen rögzített táncát pontosan, stílusosan kellett reprodukálniuk, számított a tánctechnika, az előadásmód. Drimba Máté azt is elmondta, tudomása szerint a legényes kategóriában 15-en versenyeztek, és mindkét kategóriában jelentkeztek Japánból is versenyzők.
Felvetésünkre, miszerint nem gyakori, hogy valaki magyarországiként úgy dönt, erdélyi vagy partiumi társulatnál dolgozzon, a fiatal táncos azt mondta, ő
„Geológia szakos egyetemistaként »áthallgattam« Kolozsvárra egy fél évre. Most is egyetemre járok: a nyíregyházi táncművészetire, táncos és próbavezetői szakra. Közben a Nagyvárad Táncegyüttes tagja vagyok, ez immár itt a harmadik évadom” – mondta Drimba Máté. Mint fogalmazott, most már biztos, hogy aktív ifjúkorában a néptáncosi hivatást választja, nem pedig a geológusit. Egyébként úgy került Váradra, hogy az egyik barátját elkísérte egy sepsiszentgyörgyi táncfellépésre, és ott ismerkedett meg váradi táncosokkal.
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
„Tizenegy éve kezdtem táncolni, így még nem tanultam meg valamennyi Kárpát-medencei táncot, de nagyon szeretem, amikor új táncokat lehet tanulni. Egyébként a régi adatközlők táncait archív felvételek örökítik meg, ezekről szoktam tanulni a táncokat” – mondta Drimba Máté.
Azt is kifejtette, a mostani verseny kötelező tánca a mérai Berki Ferenc „Árus” tánca volt, ennek alapján kellett felkészülniük a versenyzőknek. „Amikor a Berki Ferenc táncával találkoztam, első pillanatban beleszerettem a táncstílusába” – mondta Drimba Máté. Berki Ferenc „Árus” (1931–1995) a Kolozs megyei Méra hírneves cigánymuzsikusa volt. Amint a Kriza János Néprajzi Társaság honlapján szerepel, Kalotaszeg egyik legsokoldalúbb muzsikusaként, énekeseként, tehetséges mesélőként és fantasztikus táncos egyéniségként tartják számon.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!