A békéscsabai Drimba Máté immár harmadik évadát tölti a Nagyvárad Táncegyüttesnél
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
Rangos nemzetközi néptáncversenyen nyerte el az év legényes táncosa díjat Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja. A 25 éves békéscsabai fiatalember immár három éve tagja a váradi társulatnak, a díjat élete eddigi legnagyobb szakmai elismerésének tartja.
2020. december 13., 09:212020. december 13., 09:21
Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja első helyezést ért el, az év legényes táncosa díjat kapta meg a budapesti Bartók Táncegyüttes meghirdette Tedd ki a pontot! elnevezésű, online tartott nemzetközi versenyen.
A 25 éves táncos békéscsabai, de hosszabb ideje Romániában tartózkodik: Kolozsváron végezte geológusi tanulmányait, és immár három éve tagja a Nagyvárad Táncegyüttesnek. Megkeresésünkre úgy értékelt, a most kapott díj élete legnagyobb elismerése, bár már kilenc éve jár néptáncversenyekre.
– mondta Drimba Máté. A versenyt szervező Bartók Táncegyüttest 1958-ban alapították, a nemzetközi legényesversenyt idén immár 23. alkalommal tartották, de párostánc-kategóriában is összemérték tudásukat a jelentkezők. A zsűri a következő szempontokat tartotta szem előtt: a versenyzőknek az adatközlők felvételen rögzített táncát pontosan, stílusosan kellett reprodukálniuk, számított a tánctechnika, az előadásmód. Drimba Máté azt is elmondta, tudomása szerint a legényes kategóriában 15-en versenyeztek, és mindkét kategóriában jelentkeztek Japánból is versenyzők.
Felvetésünkre, miszerint nem gyakori, hogy valaki magyarországiként úgy dönt, erdélyi vagy partiumi társulatnál dolgozzon, a fiatal táncos azt mondta, ő
„Geológia szakos egyetemistaként »áthallgattam« Kolozsvárra egy fél évre. Most is egyetemre járok: a nyíregyházi táncművészetire, táncos és próbavezetői szakra. Közben a Nagyvárad Táncegyüttes tagja vagyok, ez immár itt a harmadik évadom” – mondta Drimba Máté. Mint fogalmazott, most már biztos, hogy aktív ifjúkorában a néptáncosi hivatást választja, nem pedig a geológusit. Egyébként úgy került Váradra, hogy az egyik barátját elkísérte egy sepsiszentgyörgyi táncfellépésre, és ott ismerkedett meg váradi táncosokkal.
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
„Tizenegy éve kezdtem táncolni, így még nem tanultam meg valamennyi Kárpát-medencei táncot, de nagyon szeretem, amikor új táncokat lehet tanulni. Egyébként a régi adatközlők táncait archív felvételek örökítik meg, ezekről szoktam tanulni a táncokat” – mondta Drimba Máté.
Azt is kifejtette, a mostani verseny kötelező tánca a mérai Berki Ferenc „Árus” tánca volt, ennek alapján kellett felkészülniük a versenyzőknek. „Amikor a Berki Ferenc táncával találkoztam, első pillanatban beleszerettem a táncstílusába” – mondta Drimba Máté. Berki Ferenc „Árus” (1931–1995) a Kolozs megyei Méra hírneves cigánymuzsikusa volt. Amint a Kriza János Néprajzi Társaság honlapján szerepel, Kalotaszeg egyik legsokoldalúbb muzsikusaként, énekeseként, tehetséges mesélőként és fantasztikus táncos egyéniségként tartják számon.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
szóljon hozzá!