A békéscsabai Drimba Máté immár harmadik évadát tölti a Nagyvárad Táncegyüttesnél
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
Rangos nemzetközi néptáncversenyen nyerte el az év legényes táncosa díjat Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja. A 25 éves békéscsabai fiatalember immár három éve tagja a váradi társulatnak, a díjat élete eddigi legnagyobb szakmai elismerésének tartja.
2020. december 13., 09:212020. december 13., 09:21
Drimba Máté, a Nagyvárad Táncegyüttes tagja első helyezést ért el, az év legényes táncosa díjat kapta meg a budapesti Bartók Táncegyüttes meghirdette Tedd ki a pontot! elnevezésű, online tartott nemzetközi versenyen.
A 25 éves táncos békéscsabai, de hosszabb ideje Romániában tartózkodik: Kolozsváron végezte geológusi tanulmányait, és immár három éve tagja a Nagyvárad Táncegyüttesnek. Megkeresésünkre úgy értékelt, a most kapott díj élete legnagyobb elismerése, bár már kilenc éve jár néptáncversenyekre.
– mondta Drimba Máté. A versenyt szervező Bartók Táncegyüttest 1958-ban alapították, a nemzetközi legényesversenyt idén immár 23. alkalommal tartották, de párostánc-kategóriában is összemérték tudásukat a jelentkezők. A zsűri a következő szempontokat tartotta szem előtt: a versenyzőknek az adatközlők felvételen rögzített táncát pontosan, stílusosan kellett reprodukálniuk, számított a tánctechnika, az előadásmód. Drimba Máté azt is elmondta, tudomása szerint a legényes kategóriában 15-en versenyeztek, és mindkét kategóriában jelentkeztek Japánból is versenyzők.
Felvetésünkre, miszerint nem gyakori, hogy valaki magyarországiként úgy dönt, erdélyi vagy partiumi társulatnál dolgozzon, a fiatal táncos azt mondta, ő
„Geológia szakos egyetemistaként »áthallgattam« Kolozsvárra egy fél évre. Most is egyetemre járok: a nyíregyházi táncművészetire, táncos és próbavezetői szakra. Közben a Nagyvárad Táncegyüttes tagja vagyok, ez immár itt a harmadik évadom” – mondta Drimba Máté. Mint fogalmazott, most már biztos, hogy aktív ifjúkorában a néptáncosi hivatást választja, nem pedig a geológusit. Egyébként úgy került Váradra, hogy az egyik barátját elkísérte egy sepsiszentgyörgyi táncfellépésre, és ott ismerkedett meg váradi táncosokkal.
Fotó: Nagyvárad Táncegyüttes
„Tizenegy éve kezdtem táncolni, így még nem tanultam meg valamennyi Kárpát-medencei táncot, de nagyon szeretem, amikor új táncokat lehet tanulni. Egyébként a régi adatközlők táncait archív felvételek örökítik meg, ezekről szoktam tanulni a táncokat” – mondta Drimba Máté.
Azt is kifejtette, a mostani verseny kötelező tánca a mérai Berki Ferenc „Árus” tánca volt, ennek alapján kellett felkészülniük a versenyzőknek. „Amikor a Berki Ferenc táncával találkoztam, első pillanatban beleszerettem a táncstílusába” – mondta Drimba Máté. Berki Ferenc „Árus” (1931–1995) a Kolozs megyei Méra hírneves cigánymuzsikusa volt. Amint a Kriza János Néprajzi Társaság honlapján szerepel, Kalotaszeg egyik legsokoldalúbb muzsikusaként, énekeseként, tehetséges mesélőként és fantasztikus táncos egyéniségként tartják számon.
A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.
Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
szóljon hozzá!