A Halottak napjától virágvasárnapig című előadást megtörtént események állították össze az alkotók
Fotó: Udvari Kamaraszínház/Facebook
Az Udvari Kamaraszínház két előadással örvendezteti meg november elején a Bihar megyei közönséget. November 4-én, pénteken 18 órától, a hegyközcsatári művelődési házban, míg november 5-én, szombaton 17 órától Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében mutatják be Halottak napjától virágvasárnapig című előadásukat.
2022. november 01., 09:152022. november 01., 09:15
2022. november 01., 09:172022. november 01., 09:17
Az Udvari Kamaraszínház 2002-ben alakult. Az elsősorban Magyarországon működő, de délvidéki gyökerekkel rendelkező társulat olyan eseményeket kutat fel a magyar múltból, amelyek érdemesek arra, hogy belőlük színvonalas művészi előadások szülessenek.
„Trianon előzményei és következményei kiemelt helyet foglalnak el érdeklődési körünkben. Előadásaink írásakor történészek, kutatók bevonásával folyik a munka” – olvasható az Udvari Kamaraszínház honlapján a társulat küldetése. Mint írják,
A Halottak napjától virágvasárnapig című előadást megtörtént események és Kende Ferenc emlékei alapján állították össze. A darab valójában egy nő és három férfi története, amely a személyes tragédiákon túl Trianonról, a Délvidék szerb bekebelezéséről, majd 1941-es felszabadításáról szól.
Halottak napjától virágvasárnapig – hangzik a cím, nem véletlenül: 1918-ban halottak napján vonultak be a szerb megszállók Szabadkára, majd 1941 tavaszán, virágvasárnap tértek vissza a magyar honvédek. Hogyan lehet maradni, megmaradni magyarnak, főleg elnyomás alatt, erre keresi a választ előadásuk.
A szervező Magyar Polgári Egyesület és a Szent László Egyesület minden érdeklődőt szeretettel vár az előadásokra. A belépés ingyenes, de a helyszínen adományokat elfogadnak.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.
Az Agyagkatonák – Az első kínai császár halhatatlan hadserege című kiállítás Marosvásárhelyre érkezik: május 7-től a Kultúrpalotában lesz látható, ez lesz a városban az idei legimpozánsabb nemzetközi kiállítás.
Május 8-11. között szervezik meg a 10. Csíkszeredai Könyvvásárt, melyen 50 kiadó mutatja be az olvasóknak legfrissebb kínálatát – közölték csütörtökön a szervezők.
Életének 60. évében váratlanul elhunyt dr. Magyari Zita Ida karnagy, zeneszerző, zenepedagógus, Erdély első zeneszerzőnője – közölte a Kolozsvári Magyar Opera.
A Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal az Andrei Mureșan Színházzal, az Osztrák Kulturális Fórummal és a Liszt Intézet Sepsiszentgyörggyel partnerségben új kulturális teret hoz létre.
Az igazi tavasz kezdetét a néphagyomány Szent György napjától, április 24-től számítja. Számos Szent György-napi szokás és hiedelem élt és él talán itt-ott ma is a magyar nyelvterületen.
Az erdélyi magyar irodalom irodalomtörténészeinek, kritikusainak palettáján a legjobbak közt van a napokban elhunyt Láng Gusztáv helye, aki a transzilvanizmusnak is egyik legkiválóbb szakértője volt.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata közölte, hogy mely frissen díjazott alkotásokat fogják vetíteni a június 13. és 22. közt tartandó, immár 24. alkalommal szervezendő kolozsvári szemlén.
Hetvenedik születésnapján Háromszék kultúrájáért-díjjal köszöntötték Pozsony Ferenc néprajzkutató professzort szülőfalujában, Zabolán.
szóljon hozzá!