A Halottak napjától virágvasárnapig című előadást megtörtént események állították össze az alkotók
Fotó: Udvari Kamaraszínház/Facebook
Az Udvari Kamaraszínház két előadással örvendezteti meg november elején a Bihar megyei közönséget. November 4-én, pénteken 18 órától, a hegyközcsatári művelődési házban, míg november 5-én, szombaton 17 órától Nagyváradon, a Partiumi Keresztény Egyetem dísztermében mutatják be Halottak napjától virágvasárnapig című előadásukat.
2022. november 01., 09:152022. november 01., 09:15
2022. november 01., 09:172022. november 01., 09:17
Az Udvari Kamaraszínház 2002-ben alakult. Az elsősorban Magyarországon működő, de délvidéki gyökerekkel rendelkező társulat olyan eseményeket kutat fel a magyar múltból, amelyek érdemesek arra, hogy belőlük színvonalas művészi előadások szülessenek.
„Trianon előzményei és következményei kiemelt helyet foglalnak el érdeklődési körünkben. Előadásaink írásakor történészek, kutatók bevonásával folyik a munka” – olvasható az Udvari Kamaraszínház honlapján a társulat küldetése. Mint írják,
A Halottak napjától virágvasárnapig című előadást megtörtént események és Kende Ferenc emlékei alapján állították össze. A darab valójában egy nő és három férfi története, amely a személyes tragédiákon túl Trianonról, a Délvidék szerb bekebelezéséről, majd 1941-es felszabadításáról szól.
Halottak napjától virágvasárnapig – hangzik a cím, nem véletlenül: 1918-ban halottak napján vonultak be a szerb megszállók Szabadkára, majd 1941 tavaszán, virágvasárnap tértek vissza a magyar honvédek. Hogyan lehet maradni, megmaradni magyarnak, főleg elnyomás alatt, erre keresi a választ előadásuk.
A szervező Magyar Polgári Egyesület és a Szent László Egyesület minden érdeklődőt szeretettel vár az előadásokra. A belépés ingyenes, de a helyszínen adományokat elfogadnak.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!