A nagyváradi Szigligeti Színház Dürrenmattnak Az öreg hölgy látogatása című, talán legismertebb darabját mutatta be
Fotó: Vigh László Miklós/ Szigligeti Színház
Túlzásoktól mentes, érett alakítást nyújtanak a nagyváradi Szigligeti Színház művészei a társulat legújabb produkciójában. Dürrenmatt Az öreg hölgy látogatása című darabját Novák Eszter rendezte, a produkciónak szerdán tartották a premierjét.
2021. november 19., 11:052021. november 19., 11:05
Friedrich Dürrenmatt svájci német író a huszadik századi drámairodalom egyik legkiemelkedőbb képviselője, műveinek bemutatása ünnepnek számít nem csupán az előadó színházak, de a közönség számára is. Nem véletlen, hogy a nagyváradi Szigligeti Színház Az öreg hölgy látogatása című, talán legismertebb darabját jutalomjátékul választotta két vezető színészének évfordulója alkalmából: a női főszereplő Claire Zachanassiant játszó Fábián Enikő negyven éve, a férfi főszereplő Alfred Illt alakító ifj.Kovács Levente pedig három évtizede tiszteli meg jobbnál jobb alakításokkal a színházbarát váradi közönséget.
Az ünnepi darabválasztás azért is érdemel külön kiemelést, mert a szerző népszerűségének dacára a színházak aránylag ritkán kerítenek sort színműveinek bemutatására, az ókori görög, illetve a reneszánsz és klasszicista művekhez hasonló, igazi erőpróbát jelentő komplexitásuk miatt: az említett alkotások úgymond nehézségét épp a már-már legegyszerűbb emberi tulajdonságok hiteles eljátszásának feltétele jelenti. Ebből a szempontból
És hiába is szól a bosszú ellen még népi bölcsesség is (a román mondásra gondolok, mi szerint Răzbunarea e arma prostului, vagyis a bosszú a buta ember fegyvere), alig hiszem, hogy van olyan, aki élete során ne tapasztalta volna meg a bosszú szükségét, illetve az elkövetés örömét.
Az öreg hölgy akkor tér vissza szülőhelyére, amikor már biztos abban, hogy be tudja teljesíteni elhatározását, vagyis megvan az a pénz, amivel rá tudja venni a güllenieket, végezzenek Alfred Illel. Nem gyűlöletből teszi, épp ellenkezőleg: használt holmikként lecserélgetett férjei sugallják, hogy valójában még mindig a néhai első szerelme az igazi érzés, aki számára viszont ő talán már régen sem számított túl sokat. És tulajdonképpen önmagát, az egész életén át hordozott egyetlen szerelmet akarja megbosszulni, mivel csakis a másik halála révén remélheti az érzelmi megnyugvást.
A Novák Eszter rendezte előadásban Fábián Enikőnek tökéletes játékával
Ifj. Kovács Levente alakítása is nagyon tetszetős, különösen időnkénti tétovaságai, amivel érzékeltette, hogy valójában nem érti, miért kell egy ennyire régi ügyet most ilyen élesre kihegyezni. Végig abban reménykedik, hátha tréfa az egész, hátha jelen lévő felesége és két felnőtt gyermeke semlegesíteni tudják a beígért horribilis pénzjutalmat, Claire pedig, amilyen váratlanul érkezett, ugyanúgy el is tűnik, s az élet megy majd tovább. Nem igyekszik körberajongani hajdani szerelmét, benne a régi találkák helyei mit sem ébresztenek fel, hisz ő azóta is Güllenben él, és már régen túlesett a valamikori történéseken. Sőt, időnként mintha csodálkozna is, hogy lehet valaki érte, egy komoly, családos, idős emberért annyira oda. De szép lassan csak beszívja sejtjeibe azt, ami vár rá, és mintegy követve a közösség akaratát, elfogadja a halált.
A gülleniek színpadi jelenléte viszont a főszereplők ízléses mértéktartásával szemben túl harsányra sikerült.
A túlmozgások nem adtak semmit hozzá az alapgondolathoz, inkább hígították az igazi nagy drámai művekre jellemző és tulajdonképpen kötelezőnek is mondható feszültséget, amit aztán a gülleni vezető egyéniségek, a polgármester Kardos M. Róbert, a plébános Dimény Levente, a tanár Hunyadi István és a rend-őr Molnár Júlia igyekeztek minél inkább helyrehozni.
Ugyanez mondható el a Claire kíséretében lévő inasról (Dobos Imre), a férjekről (Hajdu Géza, Szabó Eduárd és Scurtu Dávid), valamint a rablógyilkos szolgákról (Csatlós Lóránt és Kiss Csaba) és a vak eunuchokról (Balogh Attila és Kocsis Gyula) is: túlzásoktól mentes, érett alakítást nyújtottak. A látványterv is nagyon megfelelt az egyetemességet sugalló rendezői elképzelésnek, az ízlésesen stilizált jelmezek (Kiss Zsuzsanna munkája) csakúgy, mint a tágas, a bizarrság határán mozgó, Zeke Edit tervezte díszletek.
Tehát röviden: élmény volt a váradi Dürrenmatt-bemutató, és előreláthatólag hosszú előadás-sorozatig ér el, amivel a közönség hálálja majd meg a művészek egyéni és közös munkáját.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
szóljon hozzá!