A nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes előadása nyitja a nagyszebeni eseménysorozatot
Fotó: Bekecs Néptáncegyüttes/Facebook
Kultúrtörténeti érdekességeket, kiállításokat, szórakoztató, gasztronómiai rendezvényeket kínál a Nagyszebenben csütörtökön kezdődő Hungarikum Napok fesztivál, amelyet tizedszer szervez meg a HÍD Egyesület. A négynapos rendezvény a magyar kultúra értékeit ismerteti meg az érdeklődőkkel.
2019. július 04., 12:142019. július 04., 12:14
2019. július 04., 14:042019. július 04., 14:04
Magyar kulturális értékeket sorakoztat fel az immár tizedik alkalommal szervezendő nagyszebeni Hungarikum Napok fesztivál, amely csütörtöktől kezdődően négy napon át várja az érdeklődőket. A HÍD Egyesület által szervezett, számos szórakoztató, a gasztronómiára, a gyerekek igényeire is összpontosító programsorozat nemcsak a város és a környék magyarságát, de a más nemzetiségűeket is igyekszik megszólítani a magyar értékek bemutatásával.
„A fesztivál megszervezésével nemzeti értékeink bemutatását és ápolását szolgáljuk, kulturált kikapcsolódási lehetőséget biztosítunk közösségünknek és a látogatóknak” – írják a szervezők.
A fesztivált a nyárádszeredai Bekecs Néptáncegyüttes Ember az embertelenségben című táncszínházi előadása indítja ma a Thalia díszteremben. Ezt követi egy különleges állófogadás, amelynek keretében magyar termelők termékeit ismerheti meg a közönség, ilyen a makói hagyma, szegedi paprika, szolnoki habos isler, balatoni és enyedi borok, Csípán pálinka, székely kürtőskalács.
A csernátoni múzeumot alapítójáról nevezték el 1999-ben. Haszmann Pál (1902–1977) pedagógus és Haszmann Pálné Cseh Ida (1909–2003) magángyűjteményüket ajánlották fel a közösségnek múzeumalapítás céljából. Sok támogató segítségével válhatott valóra több évtizedes múzeumteremtő álmuk, munkájukat fiaik és azok családja viszi tovább.
A gasztroturisztikai tér díszvendége Szolnok megyei jogú város, de kiállít több magyarországi település, így Makó, Kecel, Pécs, Mezőbergenye, Bácskossuthfalva. Csoportos kiállítás nyílik Gasztronómia a kortárs magyar művészetben címmel: a tárlaton Agárdi Gabriella, Bottyán Mariann, Farkas Gyöngyi és Kelemen Ágnes festőművész alkotásait tekintheti meg a nagyérdemű. „Ahogy mindenki mester lehet a maga foglalkozásában (pl. léteznek mesterszakácsok), úgy a magyarországi négy festőnő is mestermunkát végzett, amikor vásznaikon megjelenítették a gasztronómia egy-egy „pillanatképét: terített asztalt, kenyeret, gyümölcsöket, zöldségeket, borospoharat, kancsót, konyharuhát, tálakat – az evést. Különböző technikákkal örökítették meg konyhai csendéleteiket, számoltak be étkezőasztalaik díszeiről. Akvarell, pasztell, akril és olajfestékek színei az alapanyagaik, az ecseteik pedig a keverőkanalak” – olvasható az esemény leírásában.
„Saját eszményképünkhöz képest jól sikerült karikatúrák vagyunk, hibáink, gyengeségeink megannyi poénjával örökös kínban ezek palástolására. Egyetlen esélyünk a decens döntetlenre csak az önirónia és a humor segítségével lehetséges” – olvasható az esemény ajánlójában.
Érdekesség, hogy
A kötetet Lukács József ültette át román nyelvre, a kötet nemrég látott napvilágot a bukaresti GastroArt könyvkiadónál, és a receptgyűjtemény történetének bemutatását, művelődés- és gasztronómiatörténeti elemzését, valamint több mint 300 magyarázó jegyzetet tartalmaz. A Szakáts mesterségnek könyvetskéjénél léteznek régebbi, magyar nyelven írt receptes könyvek, de ennek a meglepően sok kiadást megért nyomtatott szakácskönyvnek volt a legnagyobb hatása a magyar gasztronómiára nemcsak Erdélyben, hanem az egész magyar nyelvterületen.
A fordítást kísérő tanulmány bemutatja, mikor milyen körülmények között nyomtatta ki Misztótfalusi Kis Miklós azt a kis receptes könyvet, melynek öt fejezetét Tofeus Zsófia, Tofeus Mihály erdélyi református püspök leánya, Felfalusi József marosvásárhelyi református esperes felesége írt.
A receptes könyv román nyelvre való fordítása a romániai gasztronómiatörténet kutatását segíti, de a több mint 300 éves receptek ihletet adhatnak napjaink szakácsainak vagy akár séfjeinek is az erdélyi konyha régi ízeinek újrafelfedezésében. A Hungarikum Napok részletes programja a Szeben.ro honlapon olvasható.
A berlini Merlin Bábszínház vendégszerepel a kolozsvári Puck Bábszínházban.
Ady Endre és Léda digitalizált leveleit is elérhetővé tette a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ Országos Széchényi Könyvtár (MNMKK OSZK) az általa üzemeltetett Copia tartalomszolgáltatás felületén – tájékoztatta az intézmény hétfőn az MTI-t.
Két erdélyi alkotó, Laczkó Vass Róbert, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színművésze és Szép András zongoraművész, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetem korrepetitora svédországi turnéra indul.
Kifejezetten a Z generációnak mutatják be Marosvásárhely szecessziós ékkövét, a 111 éve épült Kultúrpalotát szombaton.
Vidéki erdélyi iskolákba, a Szilágyságba is elviszi az élő irodalmat a kolozsvári Helikon irodalmi folyóirat.
Október 18. és 28. között Bukarestben rendezik meg a 34. Országos Színházi Fesztivált (FNT), amelyen mindig szerepelnek erdélyi magyar színházi előadások, produkciók is.
A kolozsvári Puck Bábszínház október 15-én 17 órától mutatja be legújabb előadását, melyet a magyar és román társulat közösen hozott létre.
Kulturális és turisztikai központtá alakítják a zaguzséni Jakabffy–Juhász-kastélyt, a 19. századi nemesi lak a hétvégén első alkalommal nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt.
Több mint egymillió forintért kelt el József Attila Nem én kiáltok című, 1924-es verseskötetének dedikált példánya az Antikvárium.hu vasárnap zárult online árverésén.
Hat új film és két közönségtalálkozó várja az érdeklődőket jövő héten a hétfőtől szombatig tartó 18. Román Filmhéten – tájékoztatta a budapesti Uránia Nemzeti Filmszínház pénteken az MTI-t.
szóljon hozzá!