A fekete március előzményei: hatalomátmentés, csapdák, forgatókönyvírás a felszín alatt

Tőkés András: elképesztő, milyen naivak voltunk! •  Fotó: Szucher Ervin

Tőkés András: elképesztő, milyen naivak voltunk!

Fotó: Szucher Ervin

Miközben Marosvásárhely magyar értelmisége naivan hitt a rügyező demokrácia értékeiben, a hatalmat 1989 decembere után fokozatosan magukhoz ragadó katona-, rendőr- és szekustisztek a „mélyből” taszították bele a várost a harminc évvel ezelőtti interetnikai konfliktusba – véli Tőkés András, az RMDSZ alapító tagja, Tőkés László volt református püspök bátyja.

Szucher Ervin

2020. március 20., 09:112020. március 20., 09:11

 – Meggyőződésem, hogy Tőkés András, az ismert marosvásárhelyi ellenálló számára, aki ráadásul Tőkés László testvére is, március 19–20. még csak nem is 1989 decemberében, hanem jóval azelőtt „elkezdődött”.

– Így van. Azt is tudom pontosan, hogy 1989. április elseje óta voltam követett ellenálló. Aznap érkezett László öcsém a temesvár–galaci gyorssal, hogy megszervezze a kanadai tévé interjúsorozatát, amely Temesváron indult volna, Nagyváradon, Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön folytatódott volna. Az erdélyi magyarság olyan ismert gondolkodóival készültek forgatni egy-egy beszélgetést a romániai helyzetről, mint Jakobovits Miklós, édesapánk, Tőkés István, Sütő András, Béres András, Márton Árpád, Sylvester Lajos. Azokkal, akiknek mondanivalójuk is volt, és vállalták is a véleményüket meg az azzal járó kockázatot. Amint befutott a szerelvény, a peronon ott termett két civil és két egyenruhás, akik azzal az ürüggyel, hogy László ellopta a fülkében vele szemben ülő lány sálját, bekísértek a rendőrségre. Egész délutánunkat ott töltöttük, László továbbutazása előtt csak annyira jutott időnk, hogy fellépjünk Béresékhez vacsorázni. Marosvásárhelyen ők voltak az egyetlenek, akik Lászlót meg merték hívni a saját otthonukba. Ezek után értésemre adták: a szemüket nem veszik le rólam.

Idézet
1989 novemberének első felében már hiába is szerettem volna találkozni Lászlóval, mert a temesvári állomáson kiszűrtek, bevittek az őrsre, majd reggel két milicista kíséretében vonatra tettek. Közben azt mondogatták, hogy a városban nincs semmiféle Tőkés László nevű személy.

Telt-múlt az idő, és december 16-án egy ismeretlen női hang arról értesítette telefonon az unokatestvéremet, hogy minden rendben van, most már nyugodtan utazhatok Lászlóhoz. Annyira gyanús volt az ügy, hogy egyből rájöttem: csapda az egész. Aczél Bandival, az épp Erdélyben tartózkodó magyarországi barátommal megbeszéltem, hogy segítségével kerülő úton megyek Temesvárra; ő hazafelé menet elvisz Nagyváradig, onnan meg vonatra ülök. Mondanom sem kell, hogy csak Aranyosgyéresig értünk el, ott a rendőrök leállították Bandit, és engem kitessékeltek a Trabantjából. Valahogy eljutottam Kolozsvárig, és ott töltöttem a forradalom napjait. December 19-én még csak annyit tudtunk Lászlóról, hogy elvitték; de hogy hová, azt nem. Ez csak később derült ki. Rá egy napra tértem haza, és Béres András azzal fogadott, hogy utólagos beleegyezésemmel engem is besoroltak az RMDSZ alapítói közé.

– Teljesen nyilvánvaló volt önnek, hogy szerepet kell vállalnia Marosvásárhely, a megye, a magyarság vezetésében?

– Igent mondtam, habár én sem, ahogy általában a másodrendűnek tartott magyar értelmiség sem volt felkészülve erre. De hogy is lett volna, hiszen mi magyarokként az aligazgatók csapatát alkottuk, akik sok mindenhez értettünk, csak éppen az igazgatói feladat elvégzéséhez nem. Az erdélyi magyar értelmiségi általában humán beállítottságú volt: tanárok, lelkészek, művészemberek, orvosok... Reálvonalon legfeljebb mérnökeink és almérnökeink voltak. Az igazságszolgáltatásban, rendfenntartóknál vagy a hadseregben dolgozók szinte mind románok voltak. Azok, akik Marosvásárhelyen közvetlenül 1989 előtt magyarként fontos intézmények vezérigazgatói voltak, azok „szarháziak” voltak.

– De nem attól váltak azzá, hogy vezérigazgatót csináltak belőlük, hanem azért lettek vezérigazgatók, mert eleve „szarháziak” voltak, nem?

– Úgy van! Január–februárban csak úgy kapkodtuk a levegőt a Nemzeti Megmentési Front ülésein, amikor ilyen-olyan magas rangú tisztek a szemünkbe hazudtak mosolyogva. Mi azt hittük, hogy a szabad világ, a demokrácia egyben a gerincességet és az igazságot jelenti. Elképesztő, milyen naivak voltunk! Velem az élen.

•  Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Tóth Levente Galéria

Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Tóth Levente

– Naiv lehetett, de naivak voltak azok is, akik rendőrparancsnok-helyettest akartak csinálni önből, a fizikatanárból. Vagy éppen ellenkezőleg, egy fineszesen kigondolt csapdába sétáltatták volna bele?

– Hatalmas csapda készült, de akkora, hogy ha nem észlelem, még ma is a börtönben ülnék. Egyik nap, valamikor január első felében nagy meglepetésemre az iskolából kijövet két rendőr azzal állított le, hogy menjek velük a Borsos Tamás utcai székházukba. Fogalmam sem volt, mit akarhatnak tőlem. Mondtam, jó, később belépek. „Azt nem lehet, most kell jönnie!” – mondták. A Papiu- iskola és a rendőrség között alig 200 méter lehet, mégis felvezető autóval vittek végig az akkor még kétirányú szűk kis utcán. Az épületben a két oldalt álló volt szekusok és milicisták tapsolva fogadtak, én meg csak tátottam a szám, hogy mi a csudáért vannak ezek annyira oda értem.

Idézet
Gheorghe Gambrea parancsnok kávéval és szendviccsel várt, no meg azzal a felkéréssel, hogy legyek a helyettese. A tanári fizetésem két és félszeresét, havi 7800 lejt és alezredesi rangot ajánlott, mondván, hogy azért van szükség rám, mert nagy tekintélynek örvendek a magyarság körében. Azt is hozzátette, hogy ha nincs kedvem, nem is kell bejárnom az intézménybe. Amikor azzal próbáltam mentegetőzni, hogy nem értek a joghoz, legyintett, mondván, hogy nem számít.

Hiába ajánlottam magam helyett Frunda Györgyöt, az ügyvédet, az ő személye nem érdekelte. Még akkor sem, ha én, „a nagy tekintélynek örvendő” Tőkés megígértem, hogy támogatom. Akkor megemlítettem Márton János nevét, de őt sem akarták. Mondtam, én nem kötném le magam, utazni szeretnék, külföldre mennék… Másnap egyszerre kaptam kézbe az útlevelet és a még 1989 őszén megrendezett módon elvett jogosítványomat. Teljes meggyőződésem, hogy velem akarták legitimizálni az akkor már szinte hajszálpontossággal készülő márciusi összecsapást.

•  Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Bálint Zsigmond Galéria

Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Bálint Zsigmond

– Ezek szerint kellő időben megbizonyosodott arról, hogy a magyarellenes pogrom meg az esetleges polgárháborús forgatókönyve már januárban elkészülhetett.

– Akkor még nem bizonyosodtam meg, csak éreztem. A magam vagy a magunk naivságában mi akkor, 1990 januárjában ezt nem láttuk tisztán. Az alsó struktúrákban már létezett egy tektonikai mozgás, amiből a magyarok csak a földrengéseket vagy a kitörő vulkánt érzékelték.

A hatalomátmentés és a forgatókönyvírás ott, a felszíni réteg alatt történt. Akárcsak ma, amikor a „mély államról” beszélünk.

– A helyettes főtanfelügyelői tisztséget viszont már jó szívvel, de szintén naivan vállalta.

– Szívesen vállaltam, hiszen a magyar pedagógusok közvetlen támogatását – és ezzel együtt a szavazatát – élveztem. Ám az ország egyetlen megyéje voltunk, ahol két főtanfelügyelő-helyettes dolgozott, egy román és egy magyar. Ez azt jelentette, hogy ha valamit két vezetőnek kellett aláírnia, Ciurcă, az akkori főtanfelügyelő az én tudtom és beleegyezésem nélkül is aláírathatta az okiratot a másik helyettesével. Amikor ráébredtem, hogy súlytalanítottak és légtelenítettek, félreálltam.

– Jó vagy rossz döntésnek tartja harminc év távlatából azt, hogy elhagyta a „vatrás fészket”, ahogy még sokáig emlegették – és olykor nevezik ma is –, azaz a Maros megyei tanfelügyelőséget?

– Amíg hittem abban, hogy valamit változtatni lehet 1989-hez képest, nem adtam fel. Papius tanárként én komolyan hittem abban, hogy a Bolyait vissza lehet állítani a város magyar középiskolájává, mint ahogy a Papiut is román líceummá. Aztán hamar kiderült, hogy az RMDSZ-es miniszterhelyetteseink, államtitkáraink, Pálfalvi Attila, Demény Lajos, akik megpróbálták egyengetni az utunkat, ugyanolyan súlytalan pozícióban voltak Bukarestben, mint én Marosvásárhelyen. A későbbi államtitkár, Béres András mesélte el, hogy ő lényegében a takarítónőkért és kapusokért felel a minisztériumban. „Hozzám senki nem jön aláírásért, én járok másokhoz” – vallotta be nekem, mielőtt lemondott volna. Ami a Maros megyei tanfelügyelőséget illeti, valóban egy magyarellenes fészek volt; nemcsak az ott született döntések miatt, hanem már csak azért is, mert a megyét és a várost vezető tisztek, akik kulcsszerepet játszottak a Vatra Românească alakulásában és minden magyarellenes cselekedetben, Scrieciu, Judea és társaik ott sokszorosították a propagandaanyagaikat. Ugyanis a városban akkor még alig létezett néhány fénymásoló.

•  Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Bálint Zsigmond Galéria

Fotó: Azopan Photoarchive – www.azopan.ro/Bálint Zsigmond

– Ha a magyar fél nem áll elő a Bolyai-líceum visszamagyarosításával, akkor is utcai harcokba torkollik a magyarellenesség?

– Egészen biztosan. Megoldották volna az elvtársak, találtak volna egy más ürügyet. Kolozsváron miért nem jelentett gondot a magyar iskolák visszaállítása? Ott nem egyet, hanem egyszerre hármat rendeztek vissza, méghozzá rögtön az új kor első heteiben.

Idézet
Vagy ott van Szatmárnémeti: március 15. körül ott próbálkoztak a provokációval, de nem ment. Pedig a határ közelsége miatt még Magyarországra is rá lehetett volna sütni a revizionizmus vádját. Amint ráébredtek, hogy a földalatti erőszakszervezetek segítsége nélkül képtelenek kézben tartani a magyarságot, eldöntötték, hogy ürügyet fabrikálnak a volt Szekuritáté feltámasztására.

– A február 10-i gyertyás tüntetés milyen hatással volt a sötét erők számára?

– Félreértés ne essék, de a szolgálatok profin kiképzett vezetői azt is ellenünk használták fel. A hatalmas és összetartó tömeggel riogatták a románokat.

– Profin kiképzett, beszervezett emberek voltak az RMDSZ sorában is?

– A hatalom részéről? Több mint biztos. Főként a diplomások közül. Persze mindezt nagyon nehéz bizonyítani, főként úgy, hogy az ember még a saját üldözött dossziéjához sem férhet hozzá. Amikor 2012-ben megpályáztam a megyei önkormányzat elnöki tisztségét, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Bizottságtól (CNSAS) kaptam egy levelet, amelyben igazolták, hogy nem vagyok besúgó, hanem ellenkezőleg, üldözött. Megírták, hogy két dossziém van, összesen 14 kötetbe sorolva.

A családból négyen utaztunk fel Bukarestbe az iratok tanulmányozására és fénymásolására ahhoz, hogy a tizennégyből mindössze egy kötetet kapjak kézhez. A többit titkosították. Hasonlóan járt az öcsém, László is.

Az intézet egyik tagja, egy középiskolai történelemtanár kikísért az épület elé, ahol aránylag nyugodtabb körülmények közt beszélgethettünk, és elpanaszolta, hogy a hatalom fel akarja számolni a CNSAS-t. Arra kért, beszéljek Lászlóval, hogy Brüsszelben valahogy akadályozza meg az intézmény bezárását. Ez is a politikai tektonikai mozgásokat illető feltételezésemet igazolja. Azokét a földalatti mozgásokét, amelyek napjainkban is folynak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten
2025. június 28., szombat

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van

Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.

Szabadkőművesek Kolozsváron: ami a mítosz mögött van
2025. június 28., szombat

Nők Jókai árnyékában – és fényében

Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.

Nők Jókai árnyékában – és fényében
2025. június 27., péntek

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron

Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.

Az eltűnt bőrönd és a megtalált írói hang – Lars Saabye Christensen norvég író Kolozsváron
2025. június 26., csütörtök

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét

Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.

Nem dísz, nem relikvia: a könyv él – Megnyitotta kapuit a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét
2025. június 24., kedd

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra

Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.

Kilenc országból érkeznek zenészek a szabadtéri sepsiszentgyörgyi jazzfesztiválra