Fotó: Szigligeti Színház Nagyvárad
Október 31-én, egy nappal Kálmán Imre halálának 70. évfordulója után kezdte meg a Szigligeti Színház a Szilveszter este bemutatandó Csárdáskirálynő próbafolyamatát. A társulat irodalmi titkársága által a krónikához szerdán eljuttatott közlemény szerint a nagyszabású produkcióban a Szigligeti Társulat színművészei mellett a teljes Nagyvárad Táncegyüttes, 12 tagú kórus és mintegy 16 tagú zenekar vesz részt.
2023. november 01., 16:572023. november 01., 16:57
A Csárdáskirálynő ősbemutatója 1915-ben, Bécsben volt, német nyelven, majd egy évvel később, 1916-ban Budapesten az első magyar változat is színpadra került.
– ez a leghíresebb magyar verzió, amelyet a szerzők Honthy Hanna számára úgy módosítottak, hogy az általa alakított Cecília karaktere nagyobb hangsúlyt kapjon. A váradi előadás harmadik felvonásába Kárpáti Péter dramaturg visszaemelt néhány elemet az eredeti fordításból – hangzott el a rendező bevezetőjében.
Novák Eszter az olvasópróba megkezdése előtt ugyanakkor a díszlet- és jelmezterveket is megmutatta a színészeknek és táncosoknak. Kifejtette:
Az előadás vizuális világa ezért a váradi közönségnek is kifejezetten ismerős lesz.
A produkcióban a Nagyvárad Táncegyüttes teljes létszámban vesz részt tánckarként, az énekkarban pedig a Partiumi Keresztény Egyetem magánének szakos hallgatói és egy oktató vesz részt. Hajmási Péter, Kivilágos kivirradtig, A lányok, a lányok…, Jaj, cica – csak néhány az örökzöld dalok közül, amelyek Szilveszter este nálunk is felcsendülnek majd.
A teátrum emlékeztet: Kálmán Imre nagyoperettjét – egy későbbi pódiumverziót leszámítva – teljes egészében 1955-ben, Gróf László rendezésében játszották utoljára Nagyváradon.
Szereposztás:
Rendező: Novák Eszter
Díszlettervező: Fodor Viola
Jelmeztervező: Bajkó Blanka Alíz
Zenei vezető, karnagy: Hermann Szabolcs
Koreográfus: Bóbis László
Ügyelő: Joó Emília
Súgó: Țentea Katalin
Korrepetitor: Dombi Dávid
Hangképző, karvezető: Brugós Anikó
Fekete István közkedvelt ifjúsági regényéből készült musicalt mutat be a Szigligeti Színház Lilliput Társulata és Nagyvárad Táncegyüttese szeptember 3-án, vasárnap.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!