Washington jóindulatát keresi Bukarest – Barabás T. János elemző a Trump–Johannis-találkozó hátteréről

Fotó: Presidency.ro

Az Egyesült Államok érdekeinek érvényesítéséhez a térségben szüksége van Romániára, amely ezt kihasználja saját céljai megvalósítására – fejtette ki a Krónikának Barabás T. János elemző a közelgő Trump–Johannis-találkozó kapcsán.

Balogh Levente

2019. augusztus 13., 13:222019. augusztus 13., 13:22

2019. augusztus 13., 13:242019. augusztus 13., 13:24

Az Egyesült Államoknak szüksége van Romániára ahhoz, hogy érdekeit érvényesíthesse a térségben, Bukarest pedig ezt többek között a magyar közösséggel szembeni politikájában is kihasználja – jelentette ki Barabás T. János, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető elemzője a Krónikának annak kapcsán, hogy jövő héten Donald Trump amerikai elnök Klaus Johannis román államfőt fogadja Washingtonban.

korábban írtuk

Trump ismét Washingtonba hívta Johannist a „korrektség és kölcsönösség” jegyében
Trump ismét Washingtonba hívta Johannist a „korrektség és kölcsönösség” jegyében

Augusztus 20-án Washingtonban ismét találkozik egymással Donald Trump amerikai és Klaus Johannis román elnök -– közölte a román államfői hivatal.

Kérdésünkre, miszerint hivatalosan a kommunizmus bukásának 30., illetve a román NATO-csatlakozás 15. évfordulója alkalmából kerül sor a találkozóra, de mi lehet még az ok, az elemző kifejtette: a Fehér Ház közleményében a regionális biztonságpolitika kihívásai és a gazdasági kapcsolatok lesznek a témák.

Idézet
A stratégiai partnerség azt jelenti többek közt, hogy a két fél rendszeresen szakértői, miniszteriális szinten konzultál, közös projektjeik vannak.

Az Egyesült Államoknak térségünkben elsősorban biztonsági érdekei vannak: az orosz befolyás ellentételezése, az Amerika-szkeptikus francia–német páros kiegyensúlyozása a NATO-ban, a Balkán pacifikálása, a fekete-tengeri energia- és katonapolitika erősítése, Ukrajna stabilizálása. Az, hogy a két elnök találkozik, egyrészt a román elnöki hivatal következetes atlantista politikájának a díjazása, másrészt

Idézet
jelzés Párizsnak, Berlinnek, Moszkvának és Isztambulnak: nem csak veletek barátkozunk.

Biztonsági témákban új fejlemények vannak térségünkben: a szerb–koszovói konfliktus éleződése – és ezzel kapcsolatban Moszkva aktivizálódása Szerbiában, várható hatalmi harc Ukrajnában, energiapolitikai zavarok a Fekete-tengeren. Románia a Közel- és Közép-Keleten, valamint Észak-Afrikában is tehet szívességeket a „nagy testvérének”. Johannis ugyanakkor magyarázhatja Izrael-politikáját (jeruzsálemi nagykövetség), és országa hozzáállását az amerikai cégek igényeihez a fekete-tengeri szénhidrogén, a verespataki bányaügy, és a román állami Tulajdon Alap ügyeiben” – mutatott rá Barabás T. János.

Stratégiai játszmák

Felvetésünkre, miszerint a stratégiai partnerség keretében fölmerült, hogy az Egyesült Államok megpróbálja Romániára hárítani az egyre inkább önállósodó Törökország szerepét Oroszország megfékezésében, de mennyire lehet képes Románia megfelelni ennek a feladatnak, elmondta: nincs szó Törökország Románia általi kiváltásáról.

„Elég a térképre tekintenünk, hogy megértsük Ankara fontosságát. Törökországban az amerikaiaknak atomfegyvereik vannak, Incirlikben a legfontosabb regionális légi támaszpontjuk, Izmirben a NATO szárazföldi parancsnokság.

Idézet
A 90 milliós lakosságú, gazdasági hatalom Törökország a közel- és közép-keleti biztonság nélkülözhetetlen eleme, Bukarest csak kisebb feladatokat vehetne át Ankarától.

Azt is tapasztaljuk, hogy a klasszikus nagyhatalmi politikának megfelelően Washington összetett diplomáciai lépésekkel (pl. a Johannisszal való barátkozás Erdogannal szemben) nyomást gyakorol Isztambulra, például jelenleg azért, hogy kevésbé legyen konfrontatív a szíriai és iraki kurdokkal, hiszen Washingtonnak utóbbiakra is szüksége van. A bukaresti politikai boszorkánykonyhában mindezt jól tudják, és keresik ennek hozadékát: előnyösen hozzájutni amerikai fegyverekhez, IT-hez, valamint

Idézet
biztosítani szeretnék Washington jóindulatát nemzetpolitikájukhoz Moldovában, és a magyar kisebbséggel szemben”

– ecsetelte az elemző.

Kérdésünkre, hogy valóban stratégiai partnerségről és baráti viszonyról van szó, vagy arról, hogy Románia éltanulóként viselkedve dollármilliárdokat költ amerikai fegyverekre, elmondta: az új NATO-tagállamok gazdasági, politikai érdekeiknek megfelelően kényes egyensúlyban igyekeznek amerikai, francia, és német fegyvereket vásárolni, Bukarestben ez a balett kissé sutára sikeredett az utóbbi években, de ígéretekben nincs hiány román részről.

Idézet
A stratégiai partnerség racionális és természetes, ki más szavatolná biztonságunkat, mint az Egyesült Államok? Az érdekek kölcsönösek”

– mutatott rá.

Európa nem elég erős

Annak kapcsán, miért látja Románia az Egyesült Államokban biztonsága szavatolóját, az elemző emlékeztetett: „az európai hatalmak nem tudják megvédeni magukat egy klasszikus háború esetében, nem tudnak erőt kivetíteni Észak-Afrikába, a Balkánba, a Közép-Keletre, de információs konfliktust sem tudnak menedzselni például Kínával. Kooperatív biztonságpolitikában gondolkodhatunk.

Idézet
Európai közös hadsereg és erős saját biztonságpolitika akkor lesz, amikor az összes európai politikus lemond nemzeti érdekeikről, és a közvélemény támogatja azt, hogy európai katonák nagy számban haljanak meg például Jemenben”

– vázolta a körülményeket.

Az elemző azt is elmondta: „benne van a pakliban”, hogy a találkozónak köze lehet ahhoz, hogy a fekete-tengeri Neptun lelőhelyen kitermelési engedélyt kapó amerikai ExxonMobil a kedvezőtlen romániai jogi környezetre panaszkodva halogatja a kitermelés megkezdését. „Az energiapolitika a Trump-adminisztráció húzóereje, és Európában most egyre több akadályuk lett (Északi Áramlat 2, palagáz iránti érdektelenség)” – emlékeztetett.

Felvetésünkre, hogy mennyivel nevezhetőbb barátinak a román–amerikai viszony a magyar–amerikainál, rámutatott: a nemzetközi kapcsolatokban nem az érzelmek, hanem az elit által felfogott érdekek a fontosak. „Tehát nem az elnök baráti mosolya számít.

Idézet
Magyarország nincsen egy súlycsoportban Romániával.

Kényes és bonyolult biztonsági környezetben vagyunk, amely ráadásul egyre gyorsabban változik, és egyre összetettebb. Ha rosszul lépünk, könnyen bukott állammá válhatunk 10–20 év múlva. Ez az újszerű kihívás térségünk országainak szorosabb együttműködését igényeli, ha szeretnek minket, ha nem a távoli hatalmak” – mondta el lapunknak Barabás T. János.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. augusztus 23., péntek

Amerikai siklóbombákat vetettek be az ukránok Oroszország területén

Ukrajna pénteken közölte, hogy az Egyesült Államok által szállított precíziós siklóbombákat vetett be a Kurszki terület elleni légicsapásokban, és azt állította, hogy visszafoglalt „bizonyos területet” a kelet-ukrajnai Harkiv megyében.

Amerikai siklóbombákat vetettek be az ukránok Oroszország területén
2024. augusztus 23., péntek

Nem tűrik az erőszakot: lemondott EP-mandátumáról és a Fideszből is kilépett Győrffy Balázs, miután bántalmazott egy nőt

Lemondott európai parlamenti képviselői, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöki tisztségéről Győrffy Balázs, és a Fideszből is kilépett, miután előző éjjel tettlegességig fajuló vitába keveredett egy nővel.

Nem tűrik az erőszakot: lemondott EP-mandátumáról és a Fideszből is kilépett Győrffy Balázs, miután bántalmazott egy nőt
2024. augusztus 23., péntek

Véletlenül egy falut találtak el a Lengyelországban hadgyakorlatozó román légvédelmi tüzérek

Hadgyakorlat közben egy közeli falut találtak el egy Lengyelországba vezényelt román katonai egység tagjai – tudatta pénteken a román védelmi minisztérium.

Véletlenül egy falut találtak el a Lengyelországban hadgyakorlatozó román légvédelmi tüzérek
2024. augusztus 23., péntek

Az Egyesült Államok megengedte, hogy Románia legalább 180 millió dollárért rakétákat vásároljon tőle

Újabb fegyverek eladását hagyta jóvá Románia számára az Egyesült Államok: a tranzakció keretében Bukarest AIM-120 AMRAAM levegő-levegő rakétákat vásárol, hogy a román légierő számára fejlett levegő-levegő képességeket biztosítson.

Az Egyesült Államok megengedte, hogy Románia legalább 180 millió dollárért rakétákat vásároljon tőle
2024. augusztus 23., péntek

„Új és előrevivő utat” ajánlott Kamala Harris elnökké választása esetére

Kamala Harris „új és előrevivő utat” ajánlott amerikai elnökké választása esetére Chicagóban csütörtökön, amikor a demokraták elnökjelölő konvenciót lezáró beszédében hivatalosan elfogadta pártja jelöltségét csütörtökön.

„Új és előrevivő utat” ajánlott Kamala Harris elnökké választása esetére
2024. augusztus 23., péntek

Területet foglaltak vissza az ukránok egy harkivi ellentámadás során

Az ukrán 3. különleges rohamdandár ellentámadást indított a Harkivi területen, és közel 2 négyzetkilométer mélyen előre nyomult a frontvonal területére – közölte a dandár csütörtökön.

Területet foglaltak vissza az ukránok egy harkivi ellentámadás során
2024. augusztus 22., csütörtök

Megpróbáltak csapást mérni a kurszki atomerőműre az ukránok Putyin szerint

Megkísérelt csapást mérni az ukrán hadsereg a kurszki atomerőműre az éjszaka folyamán – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök egy, az Ukrajnával szomszédos kurszki, belgorodi és brjanszki régióban kialakult helyzetről tartott tanácskozáson.

Megpróbáltak csapást mérni a kurszki atomerőműre az ukránok Putyin szerint
2024. augusztus 22., csütörtök

Brüsszelbe szállíthatják a migránsokat a magyar hatóságok az Európai Bizottsággal fennálló vita miatt

Nem zárják ki a budapesti hatóságok, hogy Brüsszelbe szállítják a Magyarország határára érkező migránsokat, ha nem sikerül megegyezniük az Európai Bizottsággal az országot a migrációval összefüggésben sújtó bírósági ítélet teljesítéséről.

Brüsszelbe szállíthatják a migránsokat a magyar hatóságok az Európai Bizottsággal fennálló vita miatt
2024. augusztus 22., csütörtök

Több mint száz lopott mobiltelefont találtak az olasz hatóságok egy román férfinél

Száznál is több, az alapos gyanú szerint lopott mobiltelefont találtak az olasz hatóságok egy román férfinél – számoltak be az olasz illetékesek.

Több mint száz lopott mobiltelefont találtak az olasz hatóságok egy román férfinél
2024. augusztus 22., csütörtök

Kemény bírálatok Kamala „elvtársnőnek”: első szabadtéri rendezvényét tartotta Trump a júliusi merénylet után

A múlt hónapban ellene elkövetett merénylet óta első szabadtéri nagygyűlését tartotta Donald Trump szerdán Észak-Karolinában

Kemény bírálatok Kamala „elvtársnőnek”: első szabadtéri rendezvényét tartotta Trump a júliusi merénylet után