Archív felvétel
Fotó: Presidency.ro
Augusztus 20-án Washingtonban ismét találkozik egymással Donald Trump amerikai és Klaus Johannis román elnök -– közölte a román államfői hivatal.
2019. augusztus 07., 16:212019. augusztus 07., 16:21
A közlemény szerint a találkozón a közös biztonsági kihívásokról, a stratégiai partnerség megerősítéséről a biztonság és a gazdaság területén, valamint a „korrekt és kölcsönös” kereskedelmi és energetikai partnerségről esik majd szó.
A kommüniké szerint Johannis a washingtoni Fehér Házban megtartandó találkozón hangsúlyozza majd, hogy Románia továbbra is szilárd stratégiai partnere és felelős, megbízható szövetségese marad az Egyesült Államoknak, mivel az ország egyik külpolitikai prioritása a transzatlanti kapcsolatok és az euroatlanti térség biztonságának megszilárdítása.
Mint ismeretes, az Egyesült Államok elsősorban az Oroszország féken tartására irányuló stratégiájában tekint fontos elemként Romániára. Ennek részeként a dél-romániai Deveselura az Európában kiépített amerikai rakétavédelmi rendszer elemeként elfogórakétákat telepített, Konstanca megyében pedig támaszpontot tart fenn. Oroszország ezt többször is a saját biztonságát fenyegető lépésként értékelte, bár a washingtoni és a bukaresti illetékesek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a rakéták csupán védelmi célokat szolgálnak.
Bukarest egyrészt fokozatosan fölemeli erre a szintre a katonai kiadásokat, másrészt abban a tekintetben is „éltanulóként” viselkedik, hogy a pénzt amerikai fegyverekre költi: az Egyesült Államok 1,25 milliárd dollár értékben ad el önjáró tüzérségi rakétarendszereket (HIMARS) Romániának. Bukarest 54 ilyen, a Lockheed Martin által gyártott fegyverrendszert rendelt, a hozzávaló felszereléssel és szolgáltatásokkal együtt.
Energetikai téren is jelentős az amerikai–román együttműködés: az osztrák OMV mellett az amerikai ExxonMobil alkotta konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42 és 84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiséget. Itt azonban nem súrlódásmentes az együttműködés, a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Az ok: a két beruházó elégedetlen a romániai jogi kerettel és annak bizonytalanságával. Úgy vélik, a jelenlegi törvények nem biztosítják az előfeltételeket egy több milliárd euró értékű beruházás végrehajtásához. Előfordulhat, hogy a találkozó során Trump megsürgeti majd az amerikai cég számára kedvező törvényi környezet megteremtését.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
Levált az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula magyar idő szerint hétfőn 13 óra 15 perckor a Nemzetközi Űrállomásról (ISS), hogy megkezdje útját a Föld felé.
Donald Trump amerikai elnök közel-keleti megbízottja, Steve Witkoff vasárnap úgy nyilatkozott, hogy „bizakodó” a Katarban folyó gázai tűzszüneti tárgyalásokkal kapcsolatban.
1 hozzászólás