Archív felvétel
Fotó: Presidency.ro
Augusztus 20-án Washingtonban ismét találkozik egymással Donald Trump amerikai és Klaus Johannis román elnök -– közölte a román államfői hivatal.
2019. augusztus 07., 16:212019. augusztus 07., 16:21
A közlemény szerint a találkozón a közös biztonsági kihívásokról, a stratégiai partnerség megerősítéséről a biztonság és a gazdaság területén, valamint a „korrekt és kölcsönös” kereskedelmi és energetikai partnerségről esik majd szó.
A kommüniké szerint Johannis a washingtoni Fehér Házban megtartandó találkozón hangsúlyozza majd, hogy Románia továbbra is szilárd stratégiai partnere és felelős, megbízható szövetségese marad az Egyesült Államoknak, mivel az ország egyik külpolitikai prioritása a transzatlanti kapcsolatok és az euroatlanti térség biztonságának megszilárdítása.
Mint ismeretes, az Egyesült Államok elsősorban az Oroszország féken tartására irányuló stratégiájában tekint fontos elemként Romániára. Ennek részeként a dél-romániai Deveselura az Európában kiépített amerikai rakétavédelmi rendszer elemeként elfogórakétákat telepített, Konstanca megyében pedig támaszpontot tart fenn. Oroszország ezt többször is a saját biztonságát fenyegető lépésként értékelte, bár a washingtoni és a bukaresti illetékesek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy a rakéták csupán védelmi célokat szolgálnak.
Bukarest egyrészt fokozatosan fölemeli erre a szintre a katonai kiadásokat, másrészt abban a tekintetben is „éltanulóként” viselkedik, hogy a pénzt amerikai fegyverekre költi: az Egyesült Államok 1,25 milliárd dollár értékben ad el önjáró tüzérségi rakétarendszereket (HIMARS) Romániának. Bukarest 54 ilyen, a Lockheed Martin által gyártott fegyverrendszert rendelt, a hozzávaló felszereléssel és szolgáltatásokkal együtt.
Energetikai téren is jelentős az amerikai–román együttműködés: az osztrák OMV mellett az amerikai ExxonMobil alkotta konzorcium termelheti ki a Fekete-tenger Neptun elnevezésű kontinentális talapzatában rejlő, 42 és 84 milliárd köbméter közöttire becsült gázmennyiséget. Itt azonban nem súrlódásmentes az együttműködés, a két vállalat még nem döntött a beruházás elindításáról. Az ok: a két beruházó elégedetlen a romániai jogi kerettel és annak bizonytalanságával. Úgy vélik, a jelenlegi törvények nem biztosítják az előfeltételeket egy több milliárd euró értékű beruházás végrehajtásához. Előfordulhat, hogy a találkozó során Trump megsürgeti majd az amerikai cég számára kedvező törvényi környezet megteremtését.
További két román állampolgárt is azonosítottak a spanyolországi áradások halálos áldozatai között – tájékoztatott szombaton a külügyminisztérium a spanyol hatóságoktól származó információkra hivatkozva.
Donald Trump elleni merénylet előkészítésére adott megbízást hetekkel az amerikai elnökválasztást megelőzően az Iráni Iszlám Forradalmi Gárda – derült ki az amerikai hatóságok által pénteken nyilvánosságra hozott büntetőfeljelentésből.
Elfogadták a magyar EU-elnökség által előterjesztett versenyképességi paktumot, a budapesti deklarációt az Európai Unió állam- és kormányfőinek pénteki informális ülésén.
Az európai versenyképesség volt a fő kérdés az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülésén – közölte a tanácskozást követő sajtótájékoztatón pénteken az Európai Bizottság elnöke.
A gyermekek elleni erőszak visszaszorítására szólított fel nemzetközi összefogást sürgetve az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a kolumbiai Bogotában, a gyermekek elleni erőszakról tartott első ENSZ-konferencián.
Az ukrán elnök megvitatta a NATO-főtitkárral az észak-koreai hadsereg részvételét a háborúban
A budapesti informális EU-csúcs keretében Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Mark Rutte NATO-főtitkárral folytatott megbeszélést.
Donald Trump megválasztott amerikai elnök csapatának egyik elképzelése az ukrajnai háború befejezésére az, hogy Kijev NATO-tagságát legalább 20 évvel elhalasztják a folyamatos fegyverletételért cserébe – jelentette a Kyiv Independent.
Jól látható a világban, hogy a nemzeti kisebbségek védelmével foglalkozni kell – jelentette ki Szili Katalin miniszterelnöki főtanácsadó pénteken Budapesten.
Magyar Gripen vadászgépek üldöztek román F-16-osokat a román légtérben, majd ugyanezt fordítva is lejátszották Magyarország fölött – mindez természetesen csupán egy gyakorlat keretében történt.
Tovább növelte Donald Trump megválasztott republikánus elnök az elektori szavazatinak számát: pénteken kiderült, hogy Nevada államban is ő győzött, ezzel megszerte az ottani hat elektort is.
1 hozzászólás