Crenguța Leaua, a román ügyvédi csapat vezetője
Fotó: lddp.ro
Akár két évig is elhúzódhat az eljárás, amennyiben a Verespatak-ügy vesztese, a kanadai Gabriel Resources semmisségi keresetet nyújt be a Románia győzelmét hozó választottbírósági ítélet ellen – jelentette ki Crenguța Leaua ügyvéd, a román ügyvédi csapat vezetője.
2024. március 11., 21:162024. március 11., 21:16
2024. március 11., 21:432024. március 11., 21:43
„Minden olyan ügyben, amelyet az az eljárás szabályoz, amely ránk is vonatkozik, van lehetőség fellebbezésre. Hogy a befektető megteszi-e ezt vagy sem, azt még meglátjuk. (…) Mi úgy véljük, hogy az ítélet azt mutatja: a bíróság nagyon jól megértette Románia álláspontját. De ez egy kettő az egyhez ítélet. Vagyis egy olyan ítélet, amelyben két választottbíró volt többségben, és egy választottbírónak más véleménye volt, amely nem a román állam javára szólt. Józanul kell mérlegelni a helyzetet” – mondta Crenguța Leaua a Digi 24 hírcsatornának nyilatkozva.
Emlékeztetett, hogy ugyanez a román és svájci ügyvédi irodákból álló csapat már megnyert egy semmisségi eljárást, amelyet egy befektető indított a román állam ellen. „Van már tapasztalatunk ezen a téren, tudjuk, hogy ez egy nehéz és összetett eljárástípus, de azt is tudjuk, hogy az állam megnyerheti, mi már megnyertük” – tette hozzá.
Romániának adott igazat a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
Elmondta, hogy a Románia védelmében felhozott érveket nem fejtheti ki, mivel az ítélet indoklását még nem hozták nyilvánosságra. „A lényeget tudom felvázolni, ami arra késztette a törvényszéket, hogy elfogadja Románia álláspontját és elutasítsa a külföldi befektető által benyújtott kérelmet. Vagyis azt, hogy Románia nem sértette meg a beruházások kölcsönös védelméről szóló szerződés rendelkezéseit, és tiszteletben tartotta a befektető jogait, és ugyanígy kellő prioritást biztosított a hazai jogszabályoknak és eljárásoknak, amelyeket mind a külföldi, mind a román befektetőknek tiszteletben kell tartaniuk. Az általunk megfogalmazott védekezésben valóban súlyt kapott a társadalom álláspontja. Ez az, amit a nemzetközi jogban „társadalmi felhatalmazásnak« neveznek, azaz nem elég csak egy állam által aláírt dokumentum, például egy licencszerződés, hanem szükséges annak az emberi közösségnek a beleegyezése is, amely körében a beruházást tervezik. És ezt a társadalmi elfogadást, a társadalmi engedélyt, ebben az esetben, ahogyan a választottbíróság előtt érveltünk, nem kapták meg” – tette hozzá az ügyvéd.
A Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID/CIRDI) a felperesek valamennyi követelését elutasította a Verespatak-ügyben, és nem vette figyelembe a Gabriel Resources vagyoni követeléseit.
Azt is megkérdezték tőle, tudja-e, honnan kapta a román kormány azt az információt, hogy Románia elveszítheti az ügyet. „Ügyvédként nem árulhatok el semmilyen adatot (...), de azt elmondhatom: bármely felelős személy – és az idők folyamán abszolút minden román kormány felelősségteljesen kezelte ezt az ügyet – beláthatta, és normális volt, hogy megvizsgálja az ügy elvesztésének kockázatát. Mert ez az ügy nagyon kockázatos, nagyon összetett volt, és nagyon nagy értékről szólt” – mondta Crenguța Leaua.
Feljelentették a miniszterelnököt tőzsdei manipuláció és hivatali visszaélés gyanújával
Cătălin Drulă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke hétfőn bejelentette, hogy feljelentette a korrupcióellenes ügyészségnél (DNA) Verespatak ügyében Marcel Ciolacu kormányfőt tőzsdei manipuláció, hivatali visszaélés, hűtlen kezelés és csalás miatt. A parlamentben nyilatkozó politikus elmondta, hogy a Pénzügyi Felügyeleti Hatóságnál (ASF) és az Országos Feddhetetlenségi Ügynökségnél (ANI) is bepanaszolta a miniszterelnököt. Drulă szerint törvénysértésnek minősülnek a kormányfőnek azok az ítélethirdetés előtti nyilatkozatai, miszerint a román államot több milliárd dolláros kártérítés kifizetésére fogja kötelezni a nemzetközi választottbíróság a verespataki bányaprojekt meghiúsítása miatt. „Nagyon jól tudjuk, hogy ezek a nyilatkozatok azonnali hatást gyakoroltak a verespataki projekt mögött álló Gabriel Resources vállalat részvényeinek tőzsdei árfolyamára” – jelentette ki. Az ellenzéki párt elnöke szerint az illetékes állami hatóságoknak ki kell vizsgálniuk, hogy ki húzott hasznot a miniszterelnök kijelentései nyomán a tőkepiac „manipulálásából”. A politikus úgy vélte, hogy ezekkel a nyilatkozatokkal Marcel Ciolacu megszegte a miniszterelnöki esküjét, amely szerint a mandátuma alatt Románia érdekeit fogja képviselni. Szerinte a kijelentéseivel a kormányfő elárulta az ország érdekeit. Drulă közölte azt is, hogy a kormánypárti politikusok borúlátó nyilatkozatai miatt február folyamán megkétszereződött a Gabriel Resources részvényeinek árfolyama a torontói tőzsdén.
Ezközben a bukaresti pénzügyminisztérium hétfő este bejelentette, hogy a verespataki bányaprojekt meghiúsítása miatt indított kártérítési eljárásban érintett feleknek, azaz a Gabriel Resources vállalatnak és a román államnak 90 nap áll a rendelkezésére közölni a nemzetközi választottbírósággal, hogy melyek azok az információk ebben az perben, amelyeket bizalmasnak tartanak.
A közlemény szerint felek az ítélethirdetéstől számított 120 napon felül fellebbezhetnek. A megsemmisítés iránti keresetet szintén a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjához (ICSID) lehet benyújtani, és egy másik választottbíróság tárgyalja. A felek öt okra hivatkozva fellebbezhetnek: a választottbíróság megalakításának jogszerűtlensége; a bíróság „nyilvánvaló” hatalmi visszaélése; a bíróság valamely tagjának megvesztegetése; az eljárási szabályok súlyos megsértése; indoklások hiánya.
Mint arról beszámoltunk, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága kelet-európai idő szerint pénteken, nem sokkal éjfél előtt kibhirdetett ítéletében a román államnak adott igazat, így Bukarest nem fizet kártérítést a Gabriel Resourcesnak a Verespatak-ügyben. Az ítélet meglepő, mivel az elmúlt hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.
„Ez egy mélyen elhibázott döntés” – állapította meg a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
A Gabriel Resources képviselői bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet – tudatta a cég.
„A vállalat jogi tanácsadóival felülvizsgálja a bíróság döntését, hogy felmérje a lehetőségeit, beleértve az ítélet megfellebbezését az ICSID-egyezmény megsemmisítési eljárásán keresztül. Úgy véljük, hogy a többség döntése mélyen elhibázott. Amint azt a különvéleményt megfogalmazó döntőbíró is elismerte, a román kormánynak a Gabriel szerződéses jogaiba való folyamatos politikai beavatkozása megakadályozta egy, az állammal partnerségben birtokolt kiemelt bányaprojekt fejlesztését” – áll Anna El-Erian, a Gabriel Resources elnöke hivatalos közleményében. A Gabriel Resources rámutat, hogy a bíróság döntése 2:1 arányban született.
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és rohammentő-szolgálatoknak (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – jelentette be szombaton Focșani-ban Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
A Központi Választási Iroda (BEC) elrendelte szombaton csaknem negyven politikai hirdetés eltávolítását az online térből, mivel nem feleltek meg a törvényi előírásoknak.
A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat, a belügyminisztérium államtitkára.
Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.
Egymásnak ellentmondó hírek röppentek föl szombaton a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) háza tájáról: a Mediafax hírügynökség saját értesüléseire hivatkozva azt állította, hogy szombaton felfüggesztették tisztségéből Claudiu Târziut,
Két célt akar megvalósítani Marcel Ciolacu miniszterelnök, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, ezt követően akár távozhat is tisztségéből.
A román rendőrség szombati tájékoztatása szerint március 21. és április 3. között összesen 162 helyszínen tartottak házkutatást a hatóságok gazdasági bűncselekménnyel kapcsolatos ügyekben, és 54 825 166 lej értékben foglaltak le javakat.
A Facebookon esett egymásnak Marcel Ciolacu miniszterelnök és Traian Băsescu volt államfő, miután utóbbi egy bejegyzésben bírálta és lemondásra szólította a kormányfőt.
A belügyminisztérium pénteken figyelmeztetett, hogy a TikTok-on rendőrök vagy rendvédelmi szervek hivatalos fiókjait imitáló hamis fiókok egész hálózata működik, amelyeket kifejezetten a felhasználók megtévesztésére és a hatóságok lejáratására terveztek.
Feljelentést tett egy cég ellen A Kommunizmus Bűneit és a Román Száműzöttek Emlékét Vizsgáló Intézet (IICCMER), miután az egy Nicolae Ceauşescu nacionálkommunista diktátort népszerűsítő szappant dobott piacra.
szóljon hozzá!