A Gabriel Resources képviselői bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet – tudatta a cég.
2024. március 09., 10:512024. március 09., 10:51
2024. március 09., 10:572024. március 09., 10:57
„Ez egy mélységesen elhibázott döntés” – mondta a kanadai cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
– áll Anna El-Erian, a Gabriel Resources elnöke hivatalos közleményében.
„Időre van szükségünk, hogy mérlegeljük a lehetőségeinket, de sietünk kifejezni őszinte elismerésünket részvényeseinknek a rendíthetetlen támogatásukért és türelmükért ebben az elhúzódó folyamatban. Szeretnénk továbbá köszönetünket kifejezni komoly és szorgalmas vezetőségünknek és romániai és külföldi alkalmazottaink csapatának, akik pályafutásuk jelentős részét a projekt fejlesztésének szentelték azzal az őszinte meggyőződéssel, hogy ez az ország érdekeit szolgálja” – áll a Gabriel Resources sajtóközleményében.
A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
A cég úgy véli, hogy Románia nagy gazdasági lehetőséget szalasztott el.
„A Gabriel részvényesei több százmillió dollárt fektettek be egy olyan átalakító bányaprojekt megvalósításába, amely nagyon jelentős társadalmi és pénzügyi előnyöket hozott volna a román népnek, nemcsak Verespatakon, hanem egész Romániában.
– áll a közleményben.
Mint arról beszámoltunk, a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága kelet-európai idő szerint pénteken, nem sokkal éjfél előtt kibhirdetett ítéletében a román államnak adott igazat, így Bukarest nem fizet kártérítést a Gabriel Resourcesnak a Verespatak-ügyben.
Az ítélet meglepő, mivel az elmúlt hetekben mind a miniszterelnök, mind a pénzügyminiszter azt mondta, hogy Románia arra számít, hogy elveszíti az ügyet, és azt sugallták, hogy a román államnak 2 milliárd eurós kártérítést kellene fizetnie.
Korodi Attila: Istenem, köszönöm szépen! Tánczos Barna a pénzügyminisztert bírálta
Korodi Attila volt RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter boldogan vette tudomásul a Románia győzelmét hozó ítéletet.
„Megnyertük a Gabriel Resources elleni pert. Nem tudom visszafogni az örömömet. A cég velem kezdte, és a román állammal akarta befejezni a kártérítési igényt. 16 év pereskedés, követelések, politikai nyomás, szabálytalanságok.
Istenem, nem tudom elhinni.
Boldog vagyok, mint egy kisgyerek!!!!.
Egymillió eurós kártérítést követeltek tőlem. Példátlan támogatást kaptam az ellenem indított perben az én oldalamon és a minisztérium oldalán perbe szálló civil szervezetek részéről. És akkor is nyertem, és a román állam ezúttal is nyert” – fogalmazott közösségi oldalán közzétett bejegyzésében az exminiszter, aki kiemelte a romániai ügyvédcsapatot vezető Crenguța Leaua érdemeit is.
„A jogi csapat volt az, amely 2007 óta támogatott minket. Ők az akkor általam vezetett Környezetvédelmi Minisztérium érdekeit védték. És az ügyet a mai napig, 2024-ig igazságosan fenntartották.
Miközben ezeket a gondolatokat írom, az álom csak most szállt ki a szememből. Talán egy álmatlan éjszaka lesz, boldogsággal és sok nehéz, de kellemes emlékkel, zsarolásról, de bajtársiasságról is. Rendkívül fiatal voltam akkoriban, de az igazságérzetet átadták az igaz ügyért harcoló, lelkes férfiak. Istenem, köszönöm szépen” – zárta magyarul egyébként román nyelvű bejegyzését.
Tánczos Barna szintén RMDSZ-es volt környezetvédelmi miniszter szombaton kijelentette, hogy ezzel lezártnak tekinthető a romániai ciántechnológiás aranykitermelés ügye.
A politikus az Agerpres-nek nyilatkozva szombaton elmondta, a ciántechnológiás kitermelést szabályozó romániai és európai uniós törvények is rendkívül összetettek és nehezen betarthatók, ezért szerinte lezártnak kell tekinteni a romániai ciános aranykitermelés kérdését.
Tánczos gratulált a környezetvédelmi minisztériumnál dolgozó volt kollégáinak „a professzionális és komoly munkájukért”. Azt mondta, nekik is köszönhető, hogy Románia számára kedvező ítélet született a Verespatak-perben, az államot képviselő ügyvédek ugyanis számos javaslatukat figyelembe vették és felhasználták.
A volt tárcavezető szerint ugyanakkor érthetetlen, hogy Marcel Boloş pénzügyminiszter miért bocsátkozott feltételezésekbe az elmúlt hetekben a per kimenetelét illetően, miközben az évek során a kormány és az illetékes minisztériumok képviselői is tartózkodtak a nyilatkozatoktól. Tánczos úgy véli, Boloş kijelentései miatt most meglepőnek számít a Románia számára kedvező döntés.
„Ha nem sugallta volna egy hónapon át, hogy elvesztettnek tekintik a pert, ma mindenki Románia látványos győzelméről beszélne” – zárta nyilatkozatát Tánczos Barna.
Iohannis: elérkezett az igazság pillanata
Üdvözölte Románia győzelmét a Verespatak-perben Klaus Iohannis államfő, és gratulált az eljárásban az állam érdekeit „szakszerűen” képviselő szakembereknek.
„Hosszú éveken át tartó politikai és jogi viták után elérkezett az igazság pillanata. Románia megnyerte a Verespatak-pert, és nem kell semmiféle büntetést vagy kártérítést fizetnie. Harcolt és sikerült megvédenie nemzeti örökségét” – fogalmazott szombati Facebook-bejegyzésében az elnök.
Cioloş a nemzeti érdekek védelmét hangsúlyozza, Drulă szerint a PSD nyerészkedhetett a Verespatak-ügyön
A világörökségnek számító nemzeti értékeket nem szabad eladni, ezeket meg kell védeni – jelentette ki Dacian Cioloş volt miniszterelnök péntek éjszaka, miután a kormány közölte, hogy a Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjának (ICSID) nemzetközi választottbírósága Romániának adott igazat a verespataki bányaprojekt meghiúsulása miatt a Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
„Verespatak továbbra az UNESCO világörökségi listáján marad, és a román államnak nem kell semmiféle kártérítést fizetnie. Remélem, mindazok, akik az elmúlt években engem vádoltak, megértették, hogy a világörökségnek számító nemzeti értékeket nem szabad eladni, ezeket meg kell védeni” – fogalmazott Facebook-bejegyzésében az európai parlamenti képviselő.
Eközben a Mentsétek meg Romániát Szövetség elnöke arról beszélt: a Verespatak-per miatt az USR ellen indított „toxikus kampányukkal” a koalíciós pártok „heteken át szították a hisztériát”.
Cătălin Drulă a párt közleményében rámutatott, Marcel Ciolacu miniszterelnök, Marcel Boloş pénzügyminiszter, valamint a két kormánypárt képviselői az általuk „százmilliókkal” finanszírozott televíziócsatornákkal együtt „heteken át szították a hisztériát a Verespatak-per miatt az USR ellen indított toxikus kampányukkal”.
„Vajon ez a kampány azt szolgálta, hogy a PSD-s nagykutyák sokat keressenek a tőzsdén? Vajon rosszat tettek az országnak azzal, hogy több milliárdos kártérítést emlegettek, mintha már elvesztette volna az állam a pert?” – tette fel a kérdést az ellenzéki párt elnöke.
Drulă szerint ha a korrupcióellenes ügyészséget (DNA) „nem a jelenlegi kormány egyik szolgája vezetné”, az ügyészek már el is indították volna az eljárást mindezek kivizsgálására.
„Hihetetlen ez a lopás és hazugság. (...) Szorul a hurok, Marcel! Eljön az idő, amikor megfizetsz mindezért” – idézték a közleményben az USR elnökét.
Az egyházat és az emberiséget térfélválasztásra szólított fel a félelemmel és igazságtalansággal teli világban Ferenc pápa nagycsütörtöki homíliájában, amelyet a Szent Péter-bazilikában bemutatott krizmaszentelő misén olvastak fel.
Tömeges dróncsapás érte Dnyiprót, a délkelet-ukrajnai Dnyipropetrovszki terület székhelyét, miközben az északkelet-ukrajnai Harkiv térségét kombinált támadás sújtotta, a dél-ukrajnai Herszon megyét pedig az orosz tüzérség lőtte csütörtökre virradóra.
Izrael védelmi minisztere kijelentette, hogy az izraeli csapatok a háború befejezése után is a Gázai övezet jelentős területeinek elfoglalásával létrehozott úgynevezett biztonsági zónákban maradnak.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy „katonai tanácsadókat” küldjön Ukrajnába, hogy megszervezzék az ukrán hadsereg kiképzését – közölte Anitta Hipper, az Európai Bizottság szóvivője szerdán egy brüsszeli sajtótájékoztatón.
A párizsi ítélőtábla döntése nyomán szerdán szabadon engedték a francia fővárosban múlt héten letartóztatott Pál Fülöp herceget, akinek a kiadását kérik a román hatóságok – számolt be az AFP.
Ismét útra kelnek a Kárpát-medencei magyar diákok a nemzeti összetartozás napja alkalmából a Rákóczi Szövetség támogatásával.
Robert Fico szlovák miniszterelnök az X-oldalán bejelentette: annak ellenére is részt vesz a május 9-i moszkvai orosz katonai ünnepségeken, hogy Kaja Kallas, az EU főképviselője felszólította az uniós tagállami vezetőket: ne vegyenek részt az eseményen.
Az izraeli kormány továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy a gázai tűzszünet előfeltétele, hogy a Hamász palesztin terrorszervezet szabadon engedje az izraeli túszokat – közölte Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala.
Egy moszkvai bíróság egyenként 5 év 6 hónap börtönbüntetésre ítélte kedden a Reuters és az Associated Press hírügynökség, valamint a Sota Vision YouTube-csatorna újságíróit.
A NATO és az Oroszországi Föderáció közötti közvetlen konfliktusban Lengyelország és a balti államok lennének az „elsők, akik szenvednének” – mondta Szergej Nariskin, az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálat (SVR) igazgatója kedden.
szóljon hozzá!