Fotó: Makkay József
A Világbank Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID/CIRDI) a felperesek valamennyi követelését elutasította a Verespatak-ügyben, és nem vette figyelembe a Gabriel Resources vagyoni követeléseit – ismertette a Romániát védő ügyvédi iroda a péntek késő esti ítélet néhány részletét.
2024. március 10., 15:062024. március 10., 15:06
2024. március 10., 15:112024. március 10., 15:11
A Gabriel Resources összesen mintegy 6,7 milliárd dollárt kért, kamatokkal együtt, de az ICSID úgy döntött, hogy Romániának nem kell semmit fizetnie.
A Leaua Damcali Deaconu Păunescu (LDDP) irodája rámutat, hogy
míg Románia azzal érvelt, hogy a Roșia Montana Gold Corporation, a Gabriel Resources és a román állami tulajdonú Minvest vállalat konzorciuma nem teljesítette az engedélyezési követelményeket, főként azért, mert nem kapott engedélyt a bányaprojektre.
– áll az ügyvédi iroda közleményében.
Így, miután elutasította a Gabriel Resources azon állítását, hogy Románia megsértette a két kétoldalú beruházási szerződést, a bíróság nem folytatta a felek kártérítés összegére vonatkozó érveinek vizsgálatát – tették hozzá a román ügyvédek.
Romániát a LALIVE és a Leaua Damcali Deaconu Păunescu (LDDP) konzorcium képviselte a választottbírósági eljárásban.
Mint arról beszámoltunk,
A Gabriel Resources képviselői bejelentették, hogy fontolóra veszik annak lehetőségét, hogy megfellebbezzék a verespataki bányaperben született, Romániának kedvező bírósági ítéletet – tudatta a cég.
„Ez egy mélységesen elhibázott döntés” – mondta a cég elnöke, Anna El-Erian, aki rámutatott, hogy a román kormány politikai szerepvállalásával megakadályozott „egy emblematikus bányaprojektet”, amelyről a román állammal kötött partnerségi szerződésben állapodtak meg.
„A vállalat jogi tanácsadóival felülvizsgálja a bíróság döntését, hogy felmérje a lehetőségeit, beleértve az ítélet megfellebbezését az ICSID-egyezmény megsemmisítési eljárásán keresztül. Úgy véljük, hogy a többség döntése mélyen elhibázott. Amint azt a különvéleményt megfogalmazó döntőbíró is elismerte, a román kormánynak a Gabriel szerződéses jogaiba való folyamatos politikai beavatkozása megakadályozta egy, az állammal partnerségben birtokolt kiemelt bányaprojekt fejlesztését” – áll Anna El-Erian, a Gabriel Resources elnöke hivatalos közleményében.
A Gabriel Resources rámutat, hogy a bíróság döntése 2:1 arányban született.
Minderre annak kapcsán kérdeztek rá, hogy előzetesen mindketten azt a forgatókönyvet emlegették, hogy Románia elveszíti a pert.
Marcel Ciolacu miniszterelnök azt mondta, hogy miniszterelnöki minőségében nem férhetett hozzá az ügyvédek információihoz, és ezért nem tudta, hogyan fog végződni a per.
„Nem kaptam semmilyen információt az ügyvédektől. Nincs jogom hozzáférni az ügyvédek információihoz” – mondta Marcel Ciolacu szombaton Jászvásáron.
„A Verespatak-perben az ügyvédek azt mondták nekem, hogy az esélyek minimálisak, és hogy csoda lenne, ha nyerni tudnánk, de most itt vagyunk” – mondta Boloș.
Mint arról beszámoltunk, a kormányfőt és a minisztert több politikus is lemondásra szólította, arra hivatkozva, hogy az ítélethirdetés előtt tett nyilatkozataikkal sértették a román állam érdekeit. Egyesek egyenesen a tőzsde manipulálásával vádolják Ciolacut és Boloșt.
Feljelentést tesz Marcel Ciolacu ellen a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az Országos Korrupcióellenes Ügyosztálynál (DNA) és a kanadai hatóságoknál is, az ellenzéki párt elnöke szerint ugyanis a kormányfő tiltott tőzsdei manipulációt követett el.
A román államnak adott igazat a Beruházási Viták Rendezése Nemzetközi Központjának (ICSID) washingtoni székhelyű nemzetközi választottbírósága a kanadai Gabriel Resources által indított kártérítési perben.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
szóljon hozzá!