Az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) többség-kisebbség paktum megkötését kezdeményezte Európa országaiban a hollandiai Frízföldön tartott, szombaton zárult kongresszusán.
2018. június 23., 20:262018. június 23., 20:26
2018. június 24., 14:392018. június 24., 14:39
Az európai őshonos nemzeti kisebbségek ernyőszervezetének szombati közleménye szerint a paktum kedvező feltételeket teremtene a nyelvi és kulturális sokszínűségnek, valamint a kisebbségi közösségek identitásának a megőrzésére és fejlesztésére, az asszimilációjuk megállítására, és olyan helyzetet teremtene, amelyben otthon érezhetik magukat a szülőföldjükön.
A FUEN arra kérte az európai többségi közösségeket hogy támogassák a kisebbségi jogi kezdeményezéseket, előítéletek nélkül hallgassák meg a nemzeti és nyelvi kisebbségi csoportokat, és segítsék őket abban, hogy a kisebbségiek is az EU egyenjogú polgárai legyenek. Vincze Lóránt, a FUEN elnöke az MTI-nek nyilatkozva elmondta: a paktum tulajdonképpen egy partneri ajánlat, amellyel a kisebbségek megszólíthatják országaik többségét. Hozzátette: eszközként tekint erre a felhívásra, hiszen a kisebbségek sem országaikban, sem az EU-ban nincsenek abban a helyzetben, hogy a többség támogatása nélkül elérjék a céljaikat.
A FUEN elnöke szerint a többség-kisebbség párbeszéd a jövő évi európai parlamenti választások szempontjából is fontos, hiszen az elkövetkező időszakban Európa jövője kerül a viták középpontjába. „Mi az EU jövőjéről szóló vita témái közé szeretnénk beépíteni a Minority SafePack európai polgári kezdeményezést” – jelentette ki az RMDSZ volt külügyi titkára. Hozzátette, az európai polgári kezdeményezéshez 1,3 millió támogató aláírást sikerült összegyűjteni, de azt is látják, hogy kevés országban állt a többség a kisebbség mellé az aláírásgyűjtés időszakában. Megjegyezte: nem elég Brüsszelben keresni a támogatást a Minority SafePack kezdeményezés elfogadtatásához, a tagállamok támogatása ugyanolyan fontos.
A FUEN frízföldi kongresszusán a szervezet közgyűlése meghatalmazta a FUEN elnökségét, hogy a Minority SafePack kezdeményező bizottságával közösen döntsenek arról, hogy mikor nyújtják be az Európai Bizottságnak az összegyűjtött aláírásokat. Vincze Lóránt az MTI-nek elmondta: eddig 12 ország illetékes hatósága állította ki a területén összegyűjtött aláírások hitelességét igazoló iratot. Köztük van öt olyan ország is, amelyikben az aláírások száma meghaladta a kért küszöbértéket. Hozzátette: az eddigi tapasztalatok megnyugtatóak: mindenütt tíz százalék alatt van az érvénytelenített aláírások aránya. Azt is megjegyezte: augusztus 3-ig kell az utolsó országos hatóságnak is kiállítania az igazoló iratot. Ezt követően van lehetősége a kezdeményezőknek és a FUEN elnökségnek mérlegelni, hogy a most hivatalban levő Európai Bizottságnak vagy csak a jövő évi európai parlamenti választások után megalakuló új EB-nek nyújtják be az aláírások összegyűjtését igazoló iratokat.
Leeuwardeni kongresszusán a FUEN arról is döntött, hogy a szervezet következő, 2019-es kongresszusát Ukrajnában, a 2020-ast pedig a felvidéki Kassán tartják. Vincze Lóránt elmondta, az ukrajnai helyszínt még nem rögzítették, de a FUEN azt szorgalmazza, hogy ez egy kisebbségek által is lakott régióban legyen.
Új szintre lépett az Ukrajna és Magyarország között a Kárpátalján élő őshonos magyar közösség jogfosztása nyomán kialakult konfliktus: az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) pénteken azt állította, hogy magyar „kémhálózatot” leplezett le Kárpátalján.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog uralkodni. De mit is lehet tudni az új egyházfőről?
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök fogadkozott, hogy Izrael egyedül is megvédi magát a jemeni húszi lázadók ellen, miután Donald Trump amerikai elnök megállapodást kötött az Irán által támogatott csoporttal.
Az indiai hadsereg azt állítja, hogy az éjszaka folyamán több pakisztáni dróntámadást és egyéb lövedékekkel végrehajtott támadást is visszavertek a közös határ mentén.
Ukrajna külügyminisztere csütörtökön azt mondta, hogy Oroszország többször is megsértette saját háromnapos tűzszünetét órákkal annak kezdete után, és „bohózatnak” nevezte a kezdeményezést, míg Moszkva szerint Kijev folytatta a harcokat.
Felszállt a fehér füst a vatikáni Sixtus-kápolna kéményéből csütörtökön este, ami azt jelenti, hogy sikerült megválasztani a katolikus egyház új vezetőjét.
Az Orbán-kormány „őszödi beszédeként” harangozott be a napokban Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy hangfelvételt, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a Facebook-oldalán.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén tartott szavazásán támogatta az élőhelyvédelmi irányelv módosítását célzó európai bizottsági javaslatot annak érdekében, hogy az uniós farkasvédelmi státuszt összhangba hozza a vonatkozó Berni Egyezménnyel.
Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke, frakcióvezetője lemond a DK elnöki tisztségéről, lemond frakcióvezetői posztjáról, országgyűlési képviselői mandátumáról, visszavonul a közélettől, a választásokon nem indul – jelentette be csütörtökön Dobrev Klára.
Az Egyesült Államok és Európa ugyanazon „civilizációs csapat” tagja, kultúrájuk szorosan összefonódik, de ez nem jelenti azt, hogy nem bírálhatják egymást – jelentette ki J. D. Vance amerikai alelnök szerdán Washingtonban.
szóljon hozzá!