Új állam? Felmérések szerint a katalánok több mint 73 százaléka támogatja a referendum megtartását
Tízezrek vonultak utcára vasárnap Barcelonában a katalán kormány által október elejére bejelentett függetlenségi népszavazás megtartása mellett tüntetve.
2017. június 11., 22:182017. június 11., 22:18
2017. június 11., 22:212017. június 11., 22:21
A központi spanyol kormány és az alkotmánybíróság következetesen elutasítja a népszavazást, arra hivatkozva, hogy Spanyolország alkotmánya és törvényei nem tesznek lehetővé a spanyol nép egységét, szuverenitását sértő referendumot.
Josep Guardiola, a Barcelona labdarúgócsapatának egykori edzője a tüntetésen tartott beszédében felszólította a nemzetek közösségét, hogy védje meg a katalánoknak a politikai szólásszabadsághoz és a szavazáshoz való jogát a spanyol állam „túlkapásaival” szemben.
– jelentette ki a közismert, jelenleg az angol élvonalbeli Manchester Cityt irányító edző, miközben a demonstrálók a „függetlenség” és a „szavazunk” jelszavakat kiabálták. A tüntetésen a polgármesteri hivatal szerint 30 ezren, míg az aktivisták szerint 47 ezren vettek részt, köztük a katalán közélet fontos szereplői a sport, kultúra és a gazdaság terültéről.
Carles Puigdemont katalán elnök pénteken jelentette be, hogy népszavazást tartanak a 7,5 milliós lakosú, önálló nyelvvel és kultúrával rendelkező északkelet-spanyolországi Katalóniában.
Egy katalán kormányzati felmérés szerint a katalánok több mint 73 százaléka támogatja a referendum megtartását, a brit kormány engedélyével lefolytatott 2014-es skót függetlenségi népszavazás mintájára, amit viszont Madrid elutasít. Ugyanez a közvélemény-kutatás azonban a katalán függetlenséget elutasítók szűk többségét jelzi a megkérdezettek 48,5 százalékával 44,3 százalék ellenében.
Mariano Rajoy spanyol kormányfő ismételten elutasította, hogy tárgyaljon a függetlenségi referendumról, amely szerinte megtöri „az alkotmányos rendet” és „súlyos fenyegetést jelent az együttélésre”. A spanyol alkotmánybíróság korábbi döntésében pedig alkotmányellenesnek ítélte a katalán függetlenségi népszavazást és az elszakadási törekvéseket.
2014. november 9-én annak ellenére tartottak függetlenségi referendumot „alternatív népszavazás” néven Katalóniában, hogy azt az alkotmánybíróság felfüggesztette, később pedig alkotmányellenesnek találta. A 7,5 milliós lakosú Katalóniában az 5,4 millió választásra jogosult közül akkor több mint 2,3 millióan vettek részt a szavazáson, közülük a függetlenséget és az elszakadást közülük mintegy 1,8 millióan támogatták.
Megsebesült a román zsoldosokból álló, ukrán oldalon harcoló Getica harccsoport két katonája a frontvonalban egy orosz dróntámadásban.
Az a magyar–ukrán kettős állampolgár, akit Ukrajnában a napokban kényszersorozás közben agyonvertek, egy közülünk, ezt komolyan kell venni – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában pénteken.
Izraeli légicsapás ért palesztinokat egy gázai egészségügyi központ közelében csütörtökön, tíz gyermek és hat felnőtt meghalt – közölték a helyi egészségügyi hatóságok, miközben a tűzszüneti tárgyalások elhúzódnak, és nem várható azonnali megállapodás.
A romániai mezőgazdasági termelők támogatása együtt jár az Ukrajnának nyújtott támogatással – közölte a román külügyminisztérium az ukrajnai mezőgazdasági termékek európai uniós importja kapcsán.
Donald Trump elnök csütörtökön az NBC-nek azt mondta, hogy megállapodást kötött a NATO-val arról, hogy az Egyesült Államok a szövetségen keresztül fegyvereket küld Ukrajnának, és hogy a NATO „száz százalékban” fizetni fogja ezeket a fegyvereket.
Nem bántalmazástól bekövetkezett tüdőembólia okozta az ukrán hadseregben szolgált Sebestyén József kárpátaljai magyar férfi halálát – közölte az ukrán szárazföldi erők parancsnoksága csütörtökön a hivatalos Facebook-oldalán.
Az Európai Bizottság egyenlőségért felelős biztosának őshonos kisebbségek ügyében tapasztalható tétlenségét bírálta, illetve a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés kapcsán a jogalkotás megindítását sürgette Vincze Loránt.
Bírálja Romániát az elnökválasztás körüli botrányok miatt egy, az Egyesült Államok külügyminisztériumának honlapján olvasható elemzés, amely ugyanakkor Magyarországhoz empatikusan viszonyul.
Elutasította a Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével szemben benyújtott bizalmatlansági indítványt az Európai Parlament csütörtökön.
Orbán Viktor miniszterelnök részvétét fejezte ki, a magyar külügyminisztérium pedig bekérette Ukrajna budapesti nagykövetét, miután ukrán toborzótisztek kényszersorozás közben megvertek egy magyar férfit Kárpátalján, aki később belehalt sérüléseibe.
szóljon hozzá!