Erősítés. A USS Georgia is a Közel-keletre érkezik, hogy segítsen egy esetleges iráni támadás elhárításában
Fotó: Amerikai haditengerészet
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter egy irányított rakétás tengeralattjárót vezényelt a Közel-Keletre, és felgyorsította egy repülőgép-hordozó csapásmérő csoport érkezését a térségbe a várható Izrael elleni iráni támadás előtt – közölte a Pentagon vasárnap este.
2024. augusztus 12., 10:582024. augusztus 12., 10:58
A USS Georgia nevű, manőverező rakétákkal felfegyverzett, nukleáris meghajtású tengeralattjáró a haditengerészet szerint az elmúlt napokban a Földközi-tengeren tevékenykedett, miután nemrég befejezte a gyakorlatozást Olaszország közelében.
Austin utasította a tengeralattjárót, hogy hajózzon a közel-keleti vizekre – közölte a Pentagon a CNN szerint.
A tengeralattjáró mozgásának bejelentése egyértelmű elrettentő üzenet Iránnak és csatlósainak, akik az Egyesült Államok és Izrael szerint egy esetleges Izrael elleni nagyszabású támadásra készülnek.
Ezt követően Teheránban meggyilkolták a Hamász politikai vezetőjét, ezért viszont Izrael nem vállat felelősséget.
Az Izraeli Védelmi Erők vasárnap este arról számoltak be, hogy mintegy 30 rakétát lőttek ki Libanonból, bár néhány nyílt területre zuhant, és nem jelentettek sérülteket. A Hezbollah az éjszaka folyamán közölte, hogy a rakétákat a Gázában „szilárdan helytálló palesztin nép” támogatására lőtték ki, illetve megtorlásul a Dél-Libanonban végrehajtott izraeli csapásokra.
Austin bejelentése a védelmi miniszter és izraeli kollégája, Joáv Gallant közötti telefonbeszélgetés után hangzott el. A közlemény szerint
Austin azt is elrendelte, hogy a USS Abraham Lincoln hordozó csapásmérő csoport gyorsítsa fel a Közel-Keletre való átvonulását – közölte a Pentagon. A védelmi miniszter augusztus 2-án rendelte a Lincoln csapásmérő csoportot a Közel-Keletre, de a haditengerészet szerint a hajók útközben kikötői látogatásokat hajtottak végre Guamban és az Északi-Mariana-szigeteken.
A USS Theodore Roosevelt hordozó csapásmérő csoport már több hete a Közel-Kelet vizein tevékenykedik, így az Egyesült Államoknak katonai jelenléte jelentősen megnőtt a térségben. A USS Wasp kétéltű készenléti csoport, amely egy több ezer fős, különleges műveletekre képes tengerészgyalogosokból álló erőt foglal magában, már a Földközi-tengeren tevékenykedik.
A nyugati nagy hatótávolságú precíziós fegyverek Oroszország elleni bevetése a NATO-országok közvetlen részvételét jelentené az ukrajnai harci cselekményekben – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön a Rosszija 1 televíziónak nyilatkozva.
A dolgozók sztrájkja miatt csütörtökön megbénult Belgium második legnagyobb utasforgalmú repülőtere, a charleroi-i repülőtér, minden járatot töröltek – közölte az RTBF közszolgálati média.
Veszélyes eszkalációhoz vezetne, ha Washington engedélyezné Kijevnek, hogy nagy hatótávolságú fegyverekkel mérjen csapást Oroszország nemzetközileg elismert területének mélyére – jelentette ki Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes.
Ukrajna új tervét, amelynek célja, hogy Oroszországot a háború diplomáciai úton történő befejezésére bírja rá, várhatóan a második békecsúcson tárják a világ elé.
A gazdaság, az illegális bevándorlás, a nemzetközi konfliktusok, a terhesség-megszakítás, valamint a szociális juttatások kiemelt témaként szerepeltek az amerikai elnökjelöltek kiélezett vitájában kedden este.
A Székely Nemzeti Tanács küldöttsége a Katalán Nemzetgyűlés vezetőivel találkozott, tájékoztatta a Krónikát az SZNT. A katalánok nemzeti ünnepén, szeptember 11-én demonstrációt szerveznek Barcelonában, amelyen részt vesznek az erdélyiek is.
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője arra a veszélyre figyelmeztetett, hogy Ciszjordánia – ahol az Izrael és a Hamász közötti háború kezdete óta megnőtt az erőszak – „újabb Gázai övezetté válhat".
Jövő tavasztól elektronikus belépési engedélyt kell kiváltaniuk azoknak a beutazóknak, köztük az európai uniós állampolgároknak, akik jelenleg vízum nélkül utazhatnak Nagy-Britanniába.
Elfogadhatatlannak nevezte Donald Tusk lengyel kormányfő kedden azt az előző napi német bejelentést, miszerint az illegális migráció visszaszorítása érdekében átmenetileg kiterjesztik az ellenőrzést Németország minden határára. Hollandiában is aggódnak.
Robert Fico szlovák miniszterelnök szerint ,,Magyarország külügyminiszterének szent igaza van mindenben, amit mond” – írta a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatokért felelős államtitkára kedden a Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!